piateho júna. Vyzliekli nás donaha a ostrihali dohola. Dnes má Ďusko narodeniny, povedala mama. Ďuso bol môj o tri roky mladší brat. Vtedy už žil vo Francúzsku. To boli posledné slová mojej mamy. Nikdy viac som ju nepočula a nevidela. Surovo nás odtrhli od seba. Darmo som plakala a kričala, keď ju odvádzali, nech nás nechajú spolu. Stihla sa len obzrieť. A ja mám dodnes pred očami jej nekonečne smutný pohľad," spomína so slzami v očiach 84-ročná Košičanka Valéria Halperová.
V máji a v júni 1944 vypravili z Košíc štyri vlakové súpravy s dobytčími vozňami. Do koncentračných táborov odviezli 15-tisíc ľudí. Nezmyselné vraždenie prežila len hŕstka. Včera sa zišli na židovskom cintoríne pri pamätníku obetí holocaustu.
"Zišli sme sa, aby sme si pripomenuli veľmi smutné 60. výročie transportov Židov do tábora smrti v Osvienčime. Aby si spomenul národ Izraela na svojich usmrtených synov, obete vlády zla, ktorí boli týraní duševne i telesne v táboroch smrti. Na tých, ktorí boli vyhnaní do zeme záhuby. Nech nezabudne na tých, ktorí boli hromadne na uliciach zabití, ktorí boli zaživa pochovaní, upálení v synagogách so zvitkami tóry, ktorých česť bola poškvrnená a ich krv preliata špinavými rukami vrahov, tých ktorí obetovali svoj život za posvätenie božieho mena. Aby synovia Izraela pamätali na čisté a nevinné deti, ktoré boli vytrhnuté z rúk matiek, odvlečené ako dobytok na jatky, zavraždené a nahádzané na kopy," vyzýval v tieni Dávidovej hviezdy košický rabín Josi Steiner.
V Košiciach žilo v roku 1938 viac ako 11-tisíc obyvateľov židovského pôvodu. Besnenie nacistického režimu prežilo asi tisíc. Väčšina sa z Európy vysťahovala. Košická skupina organizácie Ukrývané dieťa začala pred tromi rokmi zbierať mená obetí. Knihu s približne 6-tisíc menami košických židov, ktorí neprežili, odovzdala včera na spomienkovom stretnutí predsedovi Židovskej náboženskej obce Pavlovi Sitárovi vedúca skupiny Eva Backerová.
"Tento rok je prvým rokom, kedy si pripomíname holocaust v zjednotenej Európe. V tej Európe, v ktorej sa narodil, žil a zahynul Adolf Hitler, v ktorej žili jeho predchodcovia a žijú jeho nasledovníci. V tej Európe, v ktorej je Osvienčim, Treblinka, Majdanek, Buchenwald a všetky miesta, kde zomierali Židia, Rómovia, katolícki duchovní či príslušníci slovanských národov násilnou smrťou. V tej Európe, kde sú Topoľčany a kde je aj tento cintorín," zdôraznil Sitár.
Súčasťou včerajšej trizny bolo aj odhalenie pamätníka organizáciám a jednotlivcom, ktorí dobrovoľne prispeli na obnovu židovského cintorína po barbarskom útoku troch maloletých chlapcov v apríli 2002.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári