mnohí poznáme aj pod názvami Turíce, Rusadle, Letnice či Zelené sviatky, patria k pohyblivým sviatokom, pretože sa slávia na 5O. deň po Veľkej noci. Preto termín ich osláv môže v jednotlivých rokoch pripadať na dni od 10. mája do 13. júna. Tieto pekné sviatky - na oltároch a v kostoloch dodnes vidieť veľa kvetov a zelene - majú svoj prapôvod už v židovských jarných obyčajoch. Sviatok Pentakostes si pripomínali ako slávnosť prvej žatvy a na jar dopestovaných prvých potravín.
Pre všetok kresťanský svet sú Turíce slávnosťou zoslania Ducha Svätého, ktoré apoštolom prisľúbil po svojom Zmŕtvychvstaní pred Vstúpením na nebesá Ježiš Kristus. Je to zároveň začiatok cirkvi. Ľudia vítajú Turíce ako príležitosť povzbudenia a oslavy životodarného vegetačného cyklu, ktoré obyvateľov nášho vidieka dodnes inšpirujú aj k mnohým dávnym obyčajom. Súvisia s oslavou vody, zelene, obilia a dobytka.
Jednou z veľmi pekných obyčají, ktorú hodno udržiavať i v našej generácii, je predturíčne čistenie prameňov a studničiek. Dávna tradícia ubezpečuje, že kto pred Turícami vyčistí čo len jedinú studničku alebo horský pramienok, bude sa po celý nasledujúci rok tešiť za odmenu z dobrého zdravia a zabudne, čo je bolesť hlavy. Ďalším, v minulosti náramne rozšíreným zvykom bývala voľba turíčneho kráľa, čo mládenci spod Tatier i na Spiši dodržiavajú dodnes, keď si niekde volia mládeneckého richtára. Ani dievčatá neostávali kedysi bez turíčnej kráľovničky. Stala sa ňou po prísnom výbere najkrajšia dievčina. Ostatné ju ozdobili kvetinkovým venčekom a šéfovala ich sprievodom a hrám - aj u nás najslávnejšej - Hoja Ďunďa, hoja, poslala nás kráľovná.
So zreteľom na mimoriadny význam svätodušných sviatkov v kresťanskom kalendári nie div, že Turíce sú dodnes opradené aj mnohými pranostikami - i keď ich hodnovernosť ovplyvňuje pohyblivosť tohto sviatku.
Napriek tomu v mnohých rokoch sa ukazuje pravdivosť dávneho odporúčania, ktoré súvisí s častým možným ochladením a dažďami: Do Ducha, nespúšťaj sa kožucha, po Duchu, lež na kožuchu. Ľudia nemali veľkú radosť, ak počas Turíc pršalo, pretože: Svätodušné sviatky s dažďom robia neúrodný rok a predpovedajú biedu. Roľníci tieto dni, bohaté na neraz ničivé búrkové dažde, spájalli s možnou skazou obilia a tým i nedostatku múky na budúci chlebík. Ďalšou pohromou bývajú mokré Rusadle i na sená. Upršané zelené sviatky majú podľa deduškovských právd aj ďalekosiahlejší význam, keď sa vravieva: Modré Letnice - bohaté Vianoce, mokré Letnice - pochmúrne Vianoce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári