ktorom si z politickí nominanti ANO a SDKÚ spolu s ďalšími členmi Predstavenstva a Dozornej rady rozdelili priemerne takmer 360-tisícové odmeny na hlavu, pričom zamestnanom "nadelili" po 3175 Sk, už došla trpezlivosť viacerým ľudom. Okrem prezidenta Fondu národného majetku (FNM) Jozefa Kojdu, ktorý bol podľa našich zdrojov blízkych fondu značne nazlostený, a radových zamestnancov spoločnosti, takéto "podojenie" štátu ako majoritného akcionára Teplárne nezostalo nepovšimnuté ani medzi poslancami NR SR. Ako nám včera povedala poslankyňa Mária Sabolová (KDH) po skončení prebiehajúcej schôdze NR SR navrhne poslanecký prieskum. Okrem toho pošle otvorený list prezidentovi FNM a zároveň bude požadovať vysvetlenie ako mohlo dôjsť podľa jej slov k takému škandalóznemu rozdeleniu tantiémov a odmien medzi členov Predstavenstva (Ing. Igor Kozák, Ing. Štefan Borovský, František Buchala, JUDr. Vladimír Pavlov) a Dozornej rady (Ing. Erik Blanár, Ing. Dušan Čellár, Peter Drončko, Tibor Havrilko, Ing. Jozef Jurica, Ing. Ján Marinič, Ing. Jozef Mižák, Ing. Vladimír Šnír, Ing. Štefan Šulek).
Tí si navyše so spätnou platnosťou (!) od začiatku mája zdvihli svoje mesačné odmeny na takmer dvojnásobok z pôvodných 16 na 28-tisíc Sk. Podpredsedovia oboch orgánov budú dostávať 31-tisíc a ich šéfovia - nominanti ANO v Predstavenstve a Dozornej rade I. Kozák, resp. V. Šnír si mesačne prídu na 35 000 Sk. Zamestnancom sa pritom podľa kolektívnej zmluvy zvýšil plat iba o päť percent.
"Jasne sa ukázalo, že takto nanominovaní ľudia tam išli s tým, že si sadnú na teplé miestečko a ešte si aj finančne prilepšia. Neviem, či napríklad práca pána Kozáka alebo Šníra v teplárni je taká náročná, aby mali 35-tisícové mesačné odmeny a 360-tisícové tantiémy. Keď som si prečítala, čo v sobotu povedal Predseda Predstavenstva pre váš denník, takmer som onemela. Žiaľ, takéto správanie nevrhá dobrý tieň ani na našu vládnu koalíciu, hoci za KDH môžem povedať, že sme boli proti takýmto politickým nomináciám," myslí si poslankyňa M. Sabolová.
Podľa jej slov je v Teplárni podobne nezdravý stav ako v iných podnikoch, kde vlastní štát svoje akcie. Nepáči sa jej ani to ako sa v štátnych podnikoch bez akýchkoľvek pravidiel regulácie prerozdeľú peniaze. "Ak je možné vyrobiť takýto zisk v štátnej spoločnosti, pýtam sa, prečo neustále rastú ceny tepla? Zrejme dám návrh, aby sa vykonala kontrola, ktorá by zistila, či Tepláreň nepredáva svoje teplo Tepelnému hospodárstvu a následne nájomníkom za príliš vysoké ceny. Nenachádzam slov, ak štátom kontrolovaná firma dokáže vyprodukovať taký zisk a potom ho takto "prerozdeliť" do vreciek úzkej skupiny ľudí...," rozhorčuje sa poslankyňa M. Sabolová.
S jej slovami súhlasí aj poslanec Smeru Jozef Buček, ktorý si vôbec nevie predstaviť, že by sa čosi podobné udialo niekde na západ od našich hraníc. "V tejto republike je už zbytočné sa rozčuľovať nad tým, čo sa deje. Ľudia na východe rátajú každú korunu, aby vyžili a aj z ich peňazí si potom títo "vyvolení" rozdelia také nehorázne odmeny. Aj takýto prístup potvrdzuje slová nášho predsedu, že vládna koalícia robí všetko preto, aby ľudia boli čím ďalej nespokojnejší... Musím dať klobúk dole pred takouto pravicou politikou, ktorú akože presadzuje táto vládna koalícia. Títo páni z ANO a SDKÚ v Teplárni sú pre mňa zárukou, že uťahovanie opaskov platí pre každého okrem nominantov vládnej koalície," zamyslel sa J. Buček a ďalej už pokračoval v ironickom tóne: "Stačí sa pozrieť na výber tých ľudí, čo sú v orgánoch spoločnosti. Myslím si, že vzdelanie a doterajšia prax týchto politických nominantov jasne ukazuje, že v Košiciach by sme ťažko našli našli lepších odborníkov na výrobu tepla..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári