katastri obce Budimír. Časť obyvateľov tejto obce sa cíti byť dotknutá tým, že pri rozdeľovaní pôdy získala nevýhodné pozemky, ktoré sa nedajú speňažiť. V snahe zmeniť tento stav, podali trestné oznámenie pre podvod.
História prideľovania pozemkov začala ešte v roku 1996, keď komisia Registra obnovy evidencie pozemkov (ROEP) mala rozhodnúť, ako naložiť s nevyužitou pôdou, ktorá kedysi patrila grófovi Ujházymu. Tá bola v roku 1948 združstevnená. V druhej polovici deväťdesiatych rokov vznikla možnosť rozdeliť ju, resp. vrátiť pôvodným majiteľom z dediny. Na prekvapenie, bol zo strany ľudí takmer nulový záujem. Išlo zväčša o poľnohospodársku pôdu, ku ktorej sa nikto nehlásil. Keďže z minulých časov neexistovala takmer žiadna evidencia parciel, komisia ROEP vychádzala aspoň z toho, čo sa podarilo zdokladovať. Vyhotovila, spracovala a zverejnila výsledky jej konania a tie mali občania možnosť reklamovať a pripomienkovať do tridsiatich dní. Keďže ani potom sa nikto neprihlásil, vedenie obce rozhodlo, že mesačnú lehotu predĺži na celkovo 10 mesiacov. Pár jedincov sa prihlásilo a ich požiadavky boli vysporiadané. Obecný úrad prideľovanie pozemkov napokon definitívne uzavrel v roku 1999.
Problém nastal až vtedy, keď majitelia vzdialenejších parciel videli, že na niektorých pridelených pozemkoch rastú nové rodinné domy. Z poľnohospodárskej pôdy sa stali stavebné pozemky, ktoré sa v tejto obci neďaleko Košíc predávajú za státisíce. Až vtedy sa chytali za hlavu tí, ktorí v čase, keď mohli dokazovať, že im prináleží nejaká konkrétna pôda, sa na to vykašľali. Skúšali všetky možné cesty, ako získať výhodnejšie parcely a keď nepochodili, v roku 2001 podali trestné oznámenie.
"Ja vystupujem za občanov. Ide o 30 obyvateľov obce Budimír. Písali sme Palkovi aj Lipšicovi. Mali sme dedičské konanie a máme aj vlastnícke listy. U nás prebehla ROEP-ka od novebra 1998 do 15. januára 1999. Za jeden mesiac nie je možné, aby toľkú pôdu mohli odsúhlasiť. Museli mať overenú mapu, podľa ktorej mali od občanov vlastnícke listy vyžadovať. Vôbec to neurobili. Z dedičského konania s vlastníckym listom som dokladovala, na ktorú pôdu mám nárok. No kataster to zaprel a postupoval podľa svojej mapy. Mapu pri rozdeľovaní pozemkov dokonca otočili a podľa nej niektorým pridelili pozemky v lese. Podfukom to rýchlo urobili tak, aby vytvorili stavebné obvody a pôdu potom popredali. Občana, ktorý sa pred komisiu nedostavil, mali písomne vyzvať, čo tiež nerobili. Úmyselne tým poškodili tridsiatich majiteľov. Celkovú škodu sme vypočítali na 8 miliónov korún. Podvod urobil kataster a ROEP-ková komisia. Preto musia byť tieto osoby stíhané za podvod. Ak sa nedovoláme spravodlivosti u nás, pôjdeme s tým aj na medzinárodný súd," hovorí za všetkých poškodených Regina Pastvová z Budimíra.
V apríli tohto roku občania Budimíra opäť podali trestné oznámenie na polícii s tým, že získali nové dôkazy o podvode, ktorého sa stali obeťou. "Preveril som všetky skutočnosti a vypočul som všetkých členov komisie, ako aj spracovateľa. Opätovným šetrením v predmetnej veci vyšlo najavo, že sa nejedná o trestný čin a preto bolo stíhanie odmietnuté," informoval nás v pondelok vyšetrovateľ, ktorému bol prípad pridelený.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári