Korzár logo Korzár Košice

Ženy túžiace po bábätku rozbehli petíciu za nespoplatňovanie "umelého" oplodnenia

Košice Petíciu za nespoplatnenie "umelého" (mimotelového) oplodnenia rozbehli prednedávnom Košičanky, ktoré nesmierne túžia po bábätku, ale

prirodzenou cestou sa mamičkami nikdy nestanú. K ich aktivite sa pridalo občianske združenie Bocian s celoslovenskou pôsobnosťou a pod výzvu pre ministra zdravotníctva pomaly pribúda podpis za podpisom. Ženy sa totiž obávajú, že po prijatí balíka reformných zákonov si budú musieť celú liečbu hradiť z vlastného vrecka. A tým by sa stalo pre väčšinu z nich materstvo nesplniteľným snom, aj keď treba poznamenať, že neplodnosť je tiež problémom mužov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Rozhodli sme sa napísať výzvu pre ministra po tom, čo sa vyjadril v médiách, že zvažuje plné spoplatnenie úkonu mimotelového oplodnenia. Zdravotná poisťovňa by už nemala hradiť nič, ani samotné oplodnenie, ani lieky. Jeden pokus pritom vyjde na zhruba päťdesiattisíc korún, pričom nie je zaručený úspešný výsledok. Vyjsť to nemusí ani na tretí-štvrtýkrát... Už teraz je liečba pre mnohé ženy nákladná záležitosť, ale potom by túžba po dieťatku bola pre ne úplne nedosiahnuteľná," hovorí MVDr. Renáta Runčáková. Tridsaťosemročná žena už celé roky túži po dieťati. Na neplodnosť sa lieči posledné štyri roky a je jednou z mnohých, ktoré sa rozhodli podstúpiť umelé oplodnenie. Zároveň je jednou z mála žien, ktoré sú o tom ochotné hovoriť nahlas.

SkryťVypnúť reklamu

"My sme si ten problém nespôsobili sami. Ide o zdravotný problém, ktorý dokáže dnešná medicína veľakrát vyriešiť. Avšak dostatok finančných prostriedkov na tento náročný proces veľa ľudí nemá. Zaťažujúce sú už len doplatky za lieky, ja som napríklad doplácala naposledy asi desaťtisíc korún... Mám za sebou dva cykly, ďalší si už budem musieť zaplatiť. Ale kým si to budeme môcť s manželom dovoliť, budeme pokúšať šťastie. Sú ale páry, ktoré nemajú ani na jediný cyklus," poznamenáva Renáta Runčáková, podľa ktorej v oblasti umelého oplodnenia na Slovensku nenapredujeme, ale naopak, vraciame sa do minulosti.

"Donedávna platila zdravotná poisťovňa ženám tri cykly, teraz sú to iba dva. Pritom v susednom Maďarsku sa uhrádza až päť cyklov. V Česku sú to síce iba tri, ale bezplatná je úhrada liekov na prípravu mimotelového oplodnenia. Aj v preľudnenej Číne je to podľa mojich informácií lepšie ako u nás," poznamenáva pani Renáta.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sme sa dozvedeli, aktivistkám sa podarilo získať za krátky čas viac ako stopäťdesiat podpisov. Poslať ich chcú prostredníctvom internetu nielen ministrovi zdravotníctva, ale aj všetkým poslancom parlamentu, ktorí budú zanedlho rozhodovať o prijatí reformných zákonov.

"Pod neplodnosť sa podpisuje celý rad príčin - vrodené ochorenia, následky prekonaných zápalov, životné prostredie, stres. Nenesieme na ňom vinu, ale hrozí, že budeme plne niesť následky. Pritom nie sme alkoholici, ani drogovo závislí, ktorým, mimochodom, štát aj naďalej garantuje bezplatnosť celej liečby, čo považujeme za diskriminačné. Preto chceme osloviť kompetentných, aby sa nad tým zamysleli a tiež vyvolať verejnú diskusiu na túto tému. Poslanci by si totiž mali uvedomiť, že sú volenými zástupcami ľudu a preto by im nemal byť ľahostajný názor verejnosti," vysvetľuje R. Runčáková.

SkryťVypnúť reklamu

Jaroslava GAJDOŠOVÁ

Byť zdravý je základným ľudským právom

Oslovili sme v tejto súvislosti MUDr. Miroslava Hermana, PhD., ktorý je priekopníkom reprodukčnej medicíny v Košiciach.

"Už teraz je liečba neplodných párov aj pre ne samotné finančne náročná. Za lieky doplácajú deväť až trinásťtisíc korún, čo je suma na dnešnú ekonomickú situáciu pomerne značná. Zo zákona som povinný informovať pacientov o výške doplatku za lieky a dennodenne sa stretávam s ich reakciou. Mnohých to prekvapí a kvôli peniazom odsúvajú výkony na neskôr, čo z medicínskeho hľadiska nie je vítaný jav. Ak by sa celá ťarcha financovania umelého oplodnenia presunula na pacientov, určite by sa to negatívne podpísalo pod ich záujem. Dostupnosť tejto liečby by sa vplyvom ekonomických pomerov zhoršila, dovoliť by si ju mohla iba časť pacientov," myslí si MUDr. Herman.

Neplodnosť bola podľa jeho slov uznaná Svetovou zdravotníckou organizáciou ako chorobný stav a mala by sa liečiť. V tomto duchu boli našou vládou podpísané i medzinárodné dokumenty.

"Byť zdravý, a teda i mať dieťa, je základným ľudským právom. Preto chápem aktivitu žien, ktoré po ňom túžia a obávajú sa plného hradenia liečby neplodnosti. Samozrejme, je otázka, či si spoločnosť môže dovoliť investovať do tak nákladnej liečby, akou táto je. Ak si to ale nemôže dovoliť spoločnosť, môže to potom utiahnuť jednotlivec?

Alarmujúcou je skutočnosť, že naša populácia pomaly starne a pri tomto tempe pôrodnosti začne pomaly vymierať. V krajinách, ktoré nedávno vstúpili do EÚ, osciluje priemer počtu narodených detí na jednu ženu v reproduktívnom veku medzi 1,2 a 1,4 dieťaťa. V USA je to vyše dvoch - čo je potrebné na zachovanie populácie. Pritom mnohé naše ženy by chceli mať dieťa, ale ich zdravotný stav to nedovoľuje. Stojí za verejnú diskusiu, ako sa postaviť k tomuto problému," hovorí lekár.

Ako sa dozvedáme, problém neplodnosti dnes rieši asi osemnásť percent manželských párov, teda takmer každý piaty. Neplodnosť sa stáva z roka na rok vypuklejším problémom a podpisuje sa pod neho aj doba, ktorú žijeme. Ekonomická situácia spôsobuje, že páry odkladajú počatie potomka na neskôr a práve vek partnerov, predovšetkým ženy, znižuje šancu na prirodzené oplodnenie. Náklady spojené s liečbou neplodnosti sa takisto podpisujú pod časový odsun tohto kroku, až do obdobia, ktoré už nie je ideálne na reprodukciu.

"Treba si uvedomiť, že neplodnosť nie je len problém zdravotný, ale aj sociálny. Dieťa stmeľuje rodinu a nemožnosť otehotnieť neraz spôsobí rozpad partnerstiev. Je správne, aby neplodné ženy a muži niesli následky za niečo, čo si nespôsobili?" pýta sa za všetky neplodné páry Renáta Runčáková.

(jg)

Nateraz sa nič nemení, ministerstvo chystá nový zákon

Zisťovali sme, čo sa zmení, ak parlament prijme reformné zdravotnícke zákony. Po novom bude totiž presne stanovený rozsah starostlivosti, na ktorý má pacient nárok z verejného (solidárneho) poistenia a v predloženom zozname diagnóz sa ale umelé oplodnenie nenachádza. Bude sa odteraz za liečbu neplodnosti platiť? S touto otázkou sme sa obrátili na hovorkyňu ministra Alexandru Novotnú.

"Pripravená legislatíva nerieši otázku umelého oplodnenia. Bude potrebné pripraviť ďalší zákon a až do jeho prijatia sa v reprodukčnej medicíne nič nemení," konštatovala hovorkyňa.

Aké sú ale zámery ministerstva, sme sa nateraz nedozvedeli. Isté je, že sa Rudolf Zajac pred niekoľkými týždňami pre STV vyjadril, že prioritou musí byť zaplatiť liečbu infarktov, nie umelé oplodnenie. "Možno budeme platiť jeden, možno ani jeden cyklus," konštatoval. Ženy liečiace sa na neplodnosť dúfajú, že minister zmení svoj názor.

(jg)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 064
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 863
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 066
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 369
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 879
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 172
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 793
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 465
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 757
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 326
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 709
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 681
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 898
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 589
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  2. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  3. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  4. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  5. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  6. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  7. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  8. Peter Greša: Sväté svetlo: stretnutie s chasidmi pri hrobe „zázračného rabína“
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 757
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 326
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 74 709
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 681
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 16 898
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 12 344
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 734
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 9 589
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu