skryté v nízkom kríku hniezdo. Rovnaké ako stovky iných hniezd v meste. Idúc z práce a do práce sme deň čo deň pozorovali, ako sa párik drozdov príkladne stará o svoje čerstvo vyhliadnuté potomstvo.
Trojica holých hlávok vehementne naťahovala zobáčiky za porciou chuťoviek, ktoré im rodičie usilovne zháňali po okolí. Každým dňom silnejšie vtáčence už snívali o tom, ako raz slávnostne vyletia z hniezda. Idúc z roboty minulý týždeň v piatok, nás svojim úpenlivým piskotom už klasicky vyprevádzalo i drozdie trio. Páperie sa pomaly menilo na ozajstné pierka, neobmedzený priestor za hniezdom bol na dosah.
Prešiel víkend a pondelkové ráno v práci nás zarazilo tichom. Trojčence z hniezda ležali na zemi. Mŕtve. Jedno z nich utopené v mláke, ostatné sa váľali opodiaľ v blate. Ani pohľad na prázdne hniezdo nedokázal napovedať, čo sa vlastne stalo. Žeby silný víkendový lejak vtáčatká zo stromu strhol a mrazivá zima dokončila svoju prácu? Alebo sa tu nebodaj realizoval nejaký "dobrák", ktorému operence proste vadili? Práve človek nazval jar oslavou života. Ktorý včera bol a dnes už nie je.
* * * RÁMČEK * * *
"Je viac možností, ako sa to mohlo stať, no je dosť pravdepodobné, že mláďatá strhla výchrica. Je pravda, že táto mimoriadna zima vtáctvo všade prekvapila. Najmä vo vyšších oblastiach bol hlásený úhyn mladých. Pre slabo kryté holýčatá je jednostupňová teplota, aká bola napríklad dnes ráno, ozaj kritická," povedal nám RNDr. Vladimír Stano zo Štátnej ochrany prírody v Košiciach.
Ako dodáva, v tomto období nie je ničím mimoriadnym naďabiť na hniezda z vajíčkami či mladými, veď práve prebieha obdobie liahnutia. Od narodenia sa vtáčatá stihnú osamostatniť už za tri týždne. Hniezda sú často zasadené nízko, v kríkoch na viditeľných miestach. "Preto sa nedá vylúčiť ani zásah človeka. Podľa noriem EÚ je však každý vtáčí druh u nás chránený. Každý ľudský "škodca" može byť preto sankcionovaný podľa platných zákonov o ochrane prírody a krajiny. V prípade, že vidíte niekoho ničiť hniezdo s vajíčkami, či ubližovať mláďatám, neváhajte tento skutok nahlásiť polícii, či na Slovenskú inšpekciu životného prostredia. Najčastejšie môžete vo svojom okolí pozorovať drozdov čiernych alebo plavých. Spoločenská hodnota takého drozda plavého je 5000 korún, v prípade, že išlo o tento druh, bola na troch jedincoch spôsobená škoda vo výške 15 000 korún a to by nemalo zostať bez potrestania," uzavrel Vladimír Stano.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári