telesným postihnutím si to uvedomujú o to citeľnejšie. Väčšina z nich bola vychovávaná v rôznych ústavoch, je pre nich preto zložité zaradiť sa do prirodzeného prostredia, nebojujú za svoje práva, sú pasívni, majú problémy pri hľadaní práce.
"Chcú byť rovnocenní, a my sa snažíme nájsť spôsob ako to dosiahnuť," hovorí na margo Mgr. Ľubica Fečková koordinátorka projektu Krok do cieľa. "Zdravým ľuďom chýba čas pozastaviť sa nad problémami handicapovaných, pochopiť ich postavenie, prijať ich medzi seba. A tak im na pomoc prichádzame so svojim projektom."
Aktuálny projekt Krok do cieľa prebieha na ZŠ Valaliky v spolupráci s Detským klubom zdravotne postihnutých detí a mládeže v Košiciach. Cieľom je osvojenie si troch životných zručností akými sú priateľstvo, komunikácia a starostlivosť.
"Robíme to formou rôznych aktivít a diskusií na dané na témy. Rozoberajú sa jednotlivé pojmy, vymieňajú názory a získavajú zážitky cez rôzne špeciálne techniky - vytvárame napríklad špeciálne modelové situácie s rozdelenými úlohami, využívame divadelné formy, pantomímu. Deti sa vyjadrujú i cez kresby či modelovnie, svoje diela si navzájom komentujú. Je to obojstranne obohacujúce a dôležité na vytvorenie vlastného názoru," vysvetľuje koordinátorka projektu.
Názory si deti a mladí vzájomne konfrontujú po samostatnej príprave v skupinách. V prvej skupine je desať žiakov základnej školy vo veku od 9 - 12 rokov a v druhej desať členov z radu mládeže s telesným postihnutím (ŤZP) vo veku od 18 - 27 rokov. "Po našich skúsenostiach v predchádzajúcom projekte, kedy sme pracovali so žiakmi v mladšom školskom veku a s mládežou s telesným postihom sme zistili, že je vhodné začať práve s touto vekovou skupinou," pokračuje Ľubica Fečková. "Skupiny sa stretávajú od začiatku tohto roka a ich schôdzky potrvajú do júna. Raz do týždňa strávia po tri hodiny vo vlastných kluboch, kde sa postupne oboznamujú s jednotlivými životnými zručnosťami, ktoré sa následne učia prakticky využívať na spoločných stretnutiach raz za mesiac."
A zmysel projektu? Vo vytvorenom priestore, ktorý umožňuje posilniť sebavedomia mládeže s telesným postihnutím. U žiakov základnej školy sa naopak vytvára priestor na odbúravanie vzájomných bariér a rozvoj sociálnej komunikácie.
"Pomaly registrujeme prvé úspechy. Telesne postihnutí sú vo všeobecnosti veľmi utiahnutí a introvertní. Dnes sú už schopní vyjsť sami do mesta, osloviť a pozvať niekam zdravých študentov zo skupiny, začínajú byť akívny, kreatívny, viac sa prejavujú. Vedia vyjadriť a obhájiť svoj názor, čo je tiež pokrok. Keď prišli žiaci ZŠ po prvýkrát na spoločné stretnutie, nevedeli, ako sa správať, boli až prehnane úslužní, pozorní. Bariéry pomaly opadli, dnes sú omnoho prirodzenejší. Jedni začínajú chápať druhých a to je veľký krok k integrácii," uzavrela Ľubica Fečková, koordinátorka projektu Krok do cieľa, ktorý finančne podporila Nadácia pre deti Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári