škôl, po obede sa presunul do priestorov konzervatória na Timonovej ulici. Podvečer sa stretol s vysokoškolákmi z košického i prešovského kraja na pôde Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Medzitým nám odpovedal na niekoľko otázok.
Navštívili ste košické konzervatórium, plánujete riešiť jeho problémy s nevyhovujúcimi priestormi?
"Som na pravidelnom pracovnom výjazde. Chodievam do regiónov, navštevujem školy a školské zariadenia. S vysokoškolákmi budem diskutovať o novele vysokoškolského zákona. Považujem za potrebné, aby som z času na čas nedostal informáciu len z papierov, ktoré mi položia na stôl. Občas sa dozviem aj informácie, ktoré sa od tých oficiálnych líšia. S riaditeľom konzervatória sa budem baviť aj o škole, to je však všetko, čo môžem teraz povedať."
Váš názor na prebiehajúcu koncepciu racionalizácie siete stredných škôl v Košickom kraji?
"Viete, dnes je to v kompetencii zriaďovateľa, čiže Vyššieho územného celku. Pravidlá sú nastavené tak, aby bola sieť škôl efektívna, aby sa nemrhali finančné prostriedky. Moja reforma smeruje k tomu, aby školský poriadok fungoval. Hovorím, že pokiaľ dôjde k redukcii škôl a súčasne sa mi podarí, že sa minimálne udrží súčasný objem peňazí pre školstvo, tak v priebehu dvoch až troch rokov pocítime zmeny. Musí byť, ale splnené jedno i druhé. Prvá časť závisí od samosprávy, druhá časť od vlády. Otvorene priznávam, že idem do nekompromisného zápasu, aby tie finančné prostriedky v rozpočte boli."
Stretávate sa s vysokoškolákmi, znamená to, že ste ochotný akceptovať niektoré z ich návrhov k spoplatneniu štúdia?
"Treba povedať, že existuje oficiálna reprezentácia študentov, teda Študentská rada vysokých škôl. S tou som rokoval, teraz majú nové vedenie. Aj s ním som sa stretol a na budúci týždeň sa stretneme opäť. Pozorne sledujem ich názory a som ochotný viaceré z nich akceptovať v zmene zákona. Na druhej strane si myslím, že bez zmeny, ktorú navrhujem to nejde. Preto som pripravený opäť predložiť novelu zákona do vlády a parlamentu. Už však s istými úpravami, ktoré vzniknú aj na základe stretnutí so študentmi."
Môžete špecifikovať?
"Bola požiadavka, aby v podstatne väčšej miere mali študenti vplyv na to, akým spôsobom sa použijú peniaze z poplatkov. Toto som ochotný akceptovať, aby bol na ich použitie potrebný súhlas študentskej komory senátu vysokej školy. Čiže, aby senát nerozhodoval oddelene. Som ochotný uvažovať aj čo sa týka výšky hraníc poplatkov, či hraníc podľa ktorých sa určuje výška sociálneho štipendia."
Financovanie škôl prostredníctvom normatívov sa stretlo s nevôľou vedenia nejednej školy...
"Máme 3500 škôl a keď je 500 nespokojných, je to len dvadsať percent. Menšina sa však ozýva a počuť ju. Školy, ktoré dostali viac sú ticho. Ide však o veľkú reformu a priznávam, že nemôže všetko fungovať na prvýkrát bezchybne. Chce to čas, kým sa systém doladí. Je potrebné nastaviť jasné pravidlá, každý si môže pozrieť, koľko má on, koľko má susedná škola. Dnes nebude v rovnakej škole, za rovnakých podmienok dostávať jedna škola dvakrát toľko, ako iná. Je to o elementárnej spravodlivosti a rovnakej šanci pre deti z rovnakého typu školy. Som rozhodnutý reformu ustáť a nevzdať ju."
V tejto súvislosti sa na ministerstve viedli dohadovacie konania. Dva termíny na ich ukončenie sa prešvihli, kedy zverejníte ich výsledky?
"Už sú ukončené, podarilo sa nám to počas víkendu. Vyhodnocujeme ich a do konca mája zverejníme výsledky. Celkom iste hovorím, že nejaké ďalšie peniaze pôjdu ešte na školské zariadenia, ale viac nechcem predbehnúť. V prvom rade pôjde o materské školy, základné umelecké školy."
Školské zariadenia, či už družiny, jedálne sa sťažujú na nedostatok peňazí. V podstate ich likvidujete, dostanú viac peňazí?
"Tie peniaze, ktoré sú zákonne nárokovateľné áno. Nežime však v ilúzii, že všetko zostane zachované. To sa týka tak škôl, ako jedální, materských škôl, či družín. V celom školstve treba urobiť zmeny, ktoré povedú k zatváraniu škôl a prepúšťaniu ľudí. Nejde, aby sme mali takýto rozšafný systém."
Podľa odborárov chýba ZŠ na dofinancovanie ešte miliarda korún, hrozia štrajkom.
"Priznávam. Školským zariadeniam peniaze chýbajú, teda aj školským klubom. Základným školám však ani tak nie. Bude sa to riešiť v súvislosti s tým, čo som už povedal."
Máte už peniaze na stredoškolské štipendiá?
"Ak som podpísal vyhlášku, tak tie peniaze musím zabezpečiť. Tu niet o čom debatovať. Rozbieha sa to, od 1. júna si môžu podávať žiadosti. Chvíľu to potrvá, ale určite nie dlho, najneskôr v septembri dostanú júnové štipendiá."
Čiže ešte nie sú...
"Peniaze sú môj problém. Musia byť, lebo je to v legislatívnej norme. Bolo povedané, že časť z nich pôjde z Európskeho sociálneho fondu, ak ich nezabezpečíme, tak musia ísť z rozpočtu kapitoly ministerstva školstva. Môže to byť aj tak, že sa uberie inému rezortu."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári