zdravotného materiálu, teplárni, vodárňam, elektrárňam, sociálnej poisťovni. O oddĺžení sa hovorí už dlho, ale čoskoro by sa malo konečne zreálniť. Podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura, ktorá má dlh okolo 900 miliónov korún, už začína svitať na lepšie časy.
"Vyzerá to tak, že sa veci konečne pohnú. Veľkú pomoc pritom očakávame od akciovej spoločnosti Veriteľ, ktorá by už od tohto mesiaca mala začať oddlžovať vodárne, tepláreň a elektrárne, čo sú naši najväčší veritelia. Všetko bude závisieť od Veriteľa, my sme už spoločnosti poskytli potrebné podklady," hovorí MUDr. Jaroslav Šajty. Podľa neho už s Veriteľom jednali aj niektorí distributéri liekov a špeciálneho zdravotného materiálu. Otázne je, za akých podmienok by štátna akciovka vyrovnala pohľadávky a či ich príjmu.
Riaditeľ FN L. Pasteura, ktorý je vo funkcii od minulej jesene, sa môže pochváliť spomalením zadlžovania "svojho" zdravotníckeho zariadenia. Jeho ambíciou je vyrovnaný rozpočet, ktorý chce dosiahnuť pomocou prostriedkov od lekárskej fakulty za odučených medikov, navýšením výkonov a tiež racionalizáciou počtu zamestnancov, prípadne lôžok.
"Táto nemocnica pred mojim nástupom do funkcie produkovala mesačne zhruba 28-miliónový dlh. Zadĺženosť sa nám teraz podarilo stabilizovať zhruba na desiatich miliónoch mesačne. Našou snahou je docieliť najneskôr do konca roka vyrovnaný rozpočet. Chceme to dosiahnuť z prostriedkov za odučených medikov od lekárskej fakulty, čo bude predstavovať asi 5-6 miliónov korún mesačne, navýšením výkonov o zhruba 2-3 milióny korún mesačne a ušetrením finančných prostriedkov na redukcii počtu zamestnancov," vysvetľuje J. Šajty.
MEDZITITUL: Počet pracovníkov bude závisieť na objednaných výkonoch
Od začiatku roka prepustila nemocnica z 1880 pracovníkov asi deväťdesiat a tento proces stále pokračuje. V januári sa riaditeľ FN L. Pasteura vyjadril, že prepustiť bude nutné asi desať až pätnásť percent pracovníkov. K redukcii dochádza každý mesiac, pričom definitívny termín konečného stavu neexistuje.
"Nedá sa povedať, že skončíme 30. septembra. Budeme sa riadiť princípom zdravého rozumu a stav zamestnancov sa bude prispôsobovať potrebám nemocnice. Našim cieľom je dosiahnuť vyrovnaný, resp. ziskový rozpočet. To je alfa a omega nášho snaženia. Záležať bude veľmi na tom, koľko si u nás zdravotné poisťovne objednajú výkonov, teda koľko zdrojov vieme od nich získať. Od našich príjmov bude závisieť, koľko ľudí dokážeme uživiť. Takže je to celé o tom, aby sme boli takou kvalitnou nemocnicou, od ktorej si zdravotné poisťovne budú objednávať výkony," poznamenáva riaditeľ "starej" nemocnice, podľa ktorého pri redukcii personálu nejde o prepúšťanie pre prepúšťanie, ale racionalizáciu jeho stavu.
"Platy predstavujú najväčšiu položku tejto nemocnice - je to viac ako polovica našich prostriedkov. Redukciu stavu som nechal na vedúcich pracovníkov, ktorí najlepšie poznajú svojich ľudí a musia vedieť, aká organizačná štruktúra je pre nich najvýhodnejšia. Je na ich zvážení, koľko finančných prostriedkov vedia "vyrobiť", teda, koľko výkonov si u nich zdravotná poisťovňa objedná a zaplatí, a koľko ľudí dokážu uživiť. Na základe toho sa musia rozhodnúť, ktorí pracovníci sú pre nich vhodní a perspektívni," dodáva Jaroslav Šajty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári