priestoroch Ústavu na výkon väzby v Bratislave uskutoční verejné zasadnutie, na ktorom senát rozhodne o odvolaniach "Čističa" a jeho štyroch spoluobžalovaných a tiež prokurátora proti rozsudku.
Ide o v poradí druhý rozsudok, ktorý kvôli procesným chybám v súvislosti s prvým rozhodnutím vyniesol Krajský súd v Prešove 30. septembra lanského roka. Senát uznal obžalovaných vinnými zo šiestich žalovaných skutkov. Za tri vraždy v spolupáchateľstve a nedovolené ozbrojovanie uložil 37-ročnému Alojzovi K. úhrnný výnimočný trest odňatia slobody na doživotie a rozhodol aj o zhabaní u neho zaistených zbraní, streliva a výbušnín. Ján S., 34-ročný súkromný podnikateľ z Kysúc, si za vraždu v spolupáchateľstve, za pokus a prípravu na vraždu, vydieranie a nedovolené ozbrojovanie "vyslúžil" úhrnný výnimočný trest vo výmere 24 rokov. Spišiakom, 27-ročnému Jánovi D. a o štyri roky staršiemu Jozefovi H., uložil senát za spolupáchateľstvo k pokusu o vraždu a prvému aj za nedovolené ozbrojovanie po 15 rokov nepodmienečne. Martičana Igora L. "odmenil" súd za účasť na vražde v spolupáchateľstve 12-timi rokmi odňatia slobody.
Súd uložil obžalovaným aj ochranný dohľad v trvaní troch rokov. Jeho súčasťou sú aj obmedzenia a povinnosti zdržiavať sa po prepustení z výkonu trestu v mieste bydliska a nevzďaľovať sa z neho bez súhlasu orgánu vykonávajúceho ochranný dohľad.
Alojz K. tvrdí, že je nevinný. V marci tohto roku požiadal Najvyšší súd SR o prepustenie na slobodu s odôvodnením, že 18. uplynie päť rokov trvania jeho väzby, teda jej stanovená maximálna lehota. Senát však zistil, že obžalovaný si do väzby zarátal aj výkon trestu, ktorý medzičasom absolvoval. Súd s poukazom na to, že ide o dva rozdielne inštitúty, v prvom prípade zabezpečovací, v druhom sankčný, resp. výchovný, jeho žiadosť zamietol. To znamená, že ak nebude právoplatne odsúdený, vo väzbe môže zostať do 12. decembra.
Skutky, pre ktoré uznal súd obžalovaných vinnými, sa udiali v roku 1997 a nebyť násilnej smrti "Bonasera", trestu by sa nevyhol ani Peter K. V tom čase došlo aj k streľbe na Spiši.
Alojz, Ján D. a Jozef, mali podľa obžaloby prokurátora 15. júna 1997 po predchádzajúcej vzájomnej dohode prenasledovať na ceste č. 53614 pred nimi idúci Renault 16 TX ŠPZ SN 396AA. Medzi obcami Hrabušice a Spišský Štvrtok Miroslav Ž., vodič prenasledovaného auta, zbadal v spätnom zrkadle za sebou vozidlo. V domnení, že sú to jeho priatelia, ktorým vybavil vstup na diskotéku, spomalil a presunul sa ku krajnici. Vzápätí zaregistroval, že na prichádzajúcom aute sa rozsvietili diaľkové svetlá a začala streľba. Alojz začal strieľať na renault, v ktorom sa viezlo päť ľudí. Zo samopalu vz. 58 kalibru 7,62 mm, ktorý mal v nelegálnej držbe, podľa obžaloby vystrelil smerom dovnútra vozidla najmenej 24 nábojov kalibru 7,62 mm vz. 43 s celoplášťovou strelou a oceľovým jadrom. Následkom streľby renault zišiel z cesty do priekopy a zostal stáť. Vtedy zastavilo aj vozidlo, v ktorom sedel strelec. Vystúpil z neho Alojz so samopalom v rukách, Jozef, Ján S., Peter a ešte ďalší, doposiaľ nestotožnený páchateľ. Ján vytrhol zbraň Alojzovi a vystrelil z nej ešte 4 až 5-krát na renault. Potom všetci nasadli do svojho auta a odišli.
Bilancia šokujúcej udalosti napriek počtu uvedených striel zo samopalu neskončila totálnym masakrom posádky auta. Na následky viacerých strelných poranení hlavy, hrudníka, brucha, končatín a šoku z vykrvácania zomrela na mieste činu Žaneta M. Jej ďalší traja spolujazdci z rozstrieľaného vozidla skončili s ťažkou ujmou na zdraví, dvaja s trvalými následkami. Iveta, posledná z pätice, "vyviazla" z prestrelky len so zraneným kolenom.
Druhým najzávažnejším skutkom, pri ktorom prišli o život dvaja ľudia, bola vražda údajného bossa žilinského podsvetia Milana Holáňa a jeho osobného strážcu Stanislava Vnuka, ku ktorej došlo v novembri 1997 v kaviarni hotela Astória. Podľa rozhodnutia súdu sa pod ňu mali podpísať Ján S., Igor L. a Alojz K.
V prípade ďalších štyroch skutkov išlo o sólo akcie Jána S. a Alojza K. Napríklad, posledne menovaný sa mal jedného dopustiť nedovoleným ozbrojovaním. A to preto, že v izbe motela Hybe, okr. Liptovský Mikuláš, kde sa zdržiaval v auguste 1997, prechovával strelivo a výbušniny. Nebezpečný arzenál pozostával z 20-tich priemyselných rozbušiek, 155 kusov nábojov vz. 43, 14 kusov Danubitu Geofex II so zastrčenou rozbuškou a ďalších 42 bez rozbušky. V izbe sa tiež nachádzalo aj vyše 280 nábojov rôzneho kalibru a granát so zapaľovačom.
Obžalovaní odmietajú zodpovednosť za skutky, z ktorých ich viní obžaloba. Spokojní neboli ani s priebehom pojednávania, počas vykonávania dôkazov vznášali jednu námietku za druhou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári