O prešetrenie tejto záležitosti požiadal nedávno vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach, odpoveď riaditeľa ho však zarazila. Dostal totiž informáciu, že žltačku nikdy nemal a krv darovať môže.
"Chodil som darovávať krv celé roky a som držiteľom zlatej Janského plakety. Po jednom odbere v roku 1997 mi však z transfúzky oznámili, že viac už krv darovať nemôžem, pretože som asi prekonal hepatitídu typu C. Poslali ma na infekčné oddelenie FN L. Pasteura, kde som už roky v dispenzárnej starostlivosti. Príčinu problému tam neodhalili, ale ak som prekonal žltačku, tak jediné miesto, kde som sa mohol nakaziť, je transfúzne oddelenie," hovorí Ján Kmec. Jeho domnienka vyplýva z toho, že sa na infekčnom stretával s viacerými ľuďmi, ktorí chodili predtým darovávať krv.
"Nejaký čas mi trvalo, kým som si to dal do súvisu. Oslovil som potom bývalého riaditeľa FNsP, aby vec prešetril, ale nikdy na moju žiadosť neodpovedal. Následne som oslovil istého právnika, avšak riešenie záležitosti prerušilo jeho úmrtie. Po čase však vo mne dozrelo presvedčenie, že to nemôžem nechať tak. Oslovil som preto listom súčasného riaditeľa Róberta Rolanda a už o niekoľko dní som od neho dostal list. Jeho obsah ma však zaskočil. Dozvedel som sa totiž, že môžem darovať krv, pretože nie som nositeľom vírusu HCV," hovorí Ján Kmec, ktorý sa pýta, ako je možné, že opäť môže byť darcom krvi, keď niekoľko rokov predtým darovať krv nemohol.
"To som odrazu zdravý? Alebo sa iba boja medializácie a tak mi povedali, že krv môžem darovať, ale budú po odbere hneď vylievať do výlevky? Nechceli mi iba zapchať ústa?" kladie si nespokojný muž otázky. Odpovede na ne však bombastické nie sú. Ján Kmec totiž nie je nositeľom vírusu hepatitídy.
medzititul:
Prečo darca krvi nemohol celé roky darovať krv?
Ako sme sa dozvedeli, Košičanovi boli v lete 1997 pri darovaní krvi zistené skríningovým testom firmy Murex protilátky HCV. Tieto boli potom v následne opakovane vyšetrované na infekčnej klinike s negatívnym i pozitívnym výsledkom. Vzhľadom na túto skutočnosť bola jeho krv odoslaná do Ústavu preventívnej a klinickej medicíny v Bratislave, kde boli urobené dva konfirmačné testy presnejšou metódou. A oba boli negatívne.
"Uvedené pozitívne a negatívne nálezy zodpovedajú dobe, v ktorej boli vyšetrované, pretože testy neboli a ani nie sú stopercentne špecifické. Práve preto sa robia konfirmačné testy a to dvoma rozdielnymi metodikami," konštatuje riaditeľ FNsP Róbert Roland v odpovedi zaslanej Jánovi Kmecovi.
Nuž a prečo muž, ktorý hepatitídu neprekonal, musel byť vylúčený z evidencie darcov? Róbert Roland to tiež vysvetlil v spomínanom liste:
"Na základe uvedených skutočností konštatujeme, že nie ste nositeľom vírusu HCV, ale podľa vtedy platných interných predpisov sme boli povinní vylúčiť Vás z evidencie darcov krvi. Od roku 2002 platí Metodický pokyn o preventívnych opatreniach na zabránenie prenosu infekcií krvou a krvnými prípravkami, podľa ktorého sa môže dočasne vyradený darca opätovne zaradiť do Registra aktívnych darcov, ak je dvakrát v priebehu jedného roka skríningový text na anti HCV negatívny. V zmysle uvedeného v prípade Vášho záujmu môžete darovať krv a radi vás privítame na transfuziologickom oddelení FNsP."
Ján Kmec sa však s takýmto záverom nechce zmieriť a je stále presvedčený, že prekonal hepatitídu. Preto vyzýva všetkých bývalých darcov krvi s podobným problémom, aby sa s ním skontaktovali. Nevedno, čo chce dosiahnuť, podľa primára infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice L. Pasteura MUDr. Bartolomeja Magyara však výsledky testov hovoria jasnou rečou. Muž hepatitídu neprekonal!
"Podľa zdravotnej dokumentácie sme pána Kmeca prijali do dispenzárnej starostlivosti v roku 1998, pretože mu bola na transfúznom oddelení zistená reaktivita séra na hepatitídu. To znamenalo iba toľko, že ho treba ďalej sledovať a zistiť, či je naozaj pozitívne, alebo negatívne. Nakoniec sa kontrolným konfirmačným testom potvrdilo, že dotyčný nemá v krvi protilátky proti hepatitíde typu C," vysvetľuje primár, podľa ktorého Košičan nikdy na žltačku liečený nebol.
"Od roku 98 do roku 2000 podstúpil u nás iba niekoľko vyšetrení krvi. Odvtedy sa na klinike neukázal, až pred niekoľkými týždňami. Nuž a od jeho poslednej návštevy u nás sa zmenila legislatíva. Pacienti, ktorí pre podozrenie na reaktivitu séra nemohli predtým darovať krv, už tak po dvoch negatívnych textoch v priebehu roka môžu urobiť. Definitívne však o tom rozhoduje transfúzna stanica," dodáva Bartolomej Magyar a zdôrazňuje, že nič viac za tým hľadať netreba.
Podľa bývalej primárky transfúzneho oddelenia MUDr. Jany Rosochovej sa darca nemôže pri darovaní krvi nakaziť, pretože všetky používané materiály sú jednorázové. Čo sa týka pána Kmeca, ak po roku sledovania na transfúznom oddelení budú výsledky testov jeho krv negatívne, a tieto výsledky potvrdia aj konfirmačné testy v referenčnom centre v Bratislave, môže byť znovu zaradený medzi darcov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári