vyčíslili na najmenej 431 miliónov korún ročne.
Asociácia prevádzkovateľov káblovej televízie uviedla, že niektorí dodávatelia zahraničných televíznych programov už naznačili, že nechcú na Slovensko predávať televízne programy, ak nezačne pirátov prísnejšie postihovať. Asociácia združuje 18 slovenských káblových operátorov.
Káblovú televíziu má oficiálne približne 680-tisíc domácností. K 620-tisícom domácností, ktoré využívajú kábel, treba podľa asociácie prirátať až 10 percent čiernych užívateľov. "Káblovku bez kábla" (bezdrôtové tzv. MMDS systémy) využíva oficiálne asi 60-tisíc domácností, pirátov je však vraj najmenej trikrát viac. Prezident asociácie Róbert Ťavoda tvrdí, že v skutočnosti ich môže byť až sedemkrát viac.
"Ľudia poškodzujú samých seba, lebo keď tie peniaze nie sú, ťažko očakávať zlepšenie ponuky," tvrdí Ťavoda. V bezdrôtových systémoch je podľa neho Slovensko možno najpirátskejšia krajina v Európe. Do nečestných praktík sa vraj zapájajú jednotlivci, aj celé spoločenstvá vlastníkov bytov.
Mnohí ľudia si podľa Ťavodu neuvedomujú, že páchajú trestný čin. "Dochádza k poškodzovaniu súkromného vlastníctva, porušovaniu autorských práv, ale aj k daňovým únikom." Štát vraj prichádza o 82,6 milióna korún ročne, držitelia autorských práv o ďalších asi 42. Pirátstvo má viac podôb. Najčastejšie ľudia násilne vniknú do vysielacích zariadení, alebo si zaobstarajú pirátsku anténu či dekodér.
Jedným z možných protiopatrení by bolo zakódovanie programov, čo však podľa Juraja Michňu z Telekomunikačného úradu neumožňuje zákon. Asociácia sa pokúsi bojovať proti pirátstvu kampaňou.
Autor: hr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári