majiteľky jednoizbového bytu na Narcisovej ulici voči správcovi narástol na viac ako 40-tisíc korún. A keďže nebrala vážne upomienky ani upozornenie, že sa môže spolu s dvoma spolubývajúcimi dcérami a s vnukom ocitnúť na ulici, správcovská spoločnosť Bytex Slovakia siahla po zbrani najväčšieho kalibru - dražbe.
Bytex spravuje približne 2 500 bytov v osobnom vlastníctve. Majitelia dlhujú za služby spojené s užívaním bytu okolo jeden a pol milióna korún. Zdá sa, že dražba je jedinou účinnou formou, ako vymôcť pohľadávky.
"Väčšina dlžníkov sa spamätá až keď sa dozvie, že môže prísť od strechu nad hlavou. V priebehu mesiaca nám zrazu vyplatili takmer 300-tisíc korún. Mnohí vlastníci bytov žijú v naivnej predstave z čias socializmu, že nejako bolo, nejako aj bude. Mali by si uvedomiť, že ani v obchode nedostanú rožok zadarmo. Momentálne máme pripravených ďalších desať návrhov na dražbu. Sme súkromná firma, musíme chrániť svoje záujmy," hovorí konateľ Bytexu Peter Fedorik.
Znalec určil cenu bytu v "historickej" dražbe na 711-tisíc korún. Jedinému záujemcovi, ktorý zložil dražobnú zábezpeku 100-tisíc, sa ju v priebehu niekoľkých minút podarilo skresať o 120-tisíc. "Cena bytov ide v Košiciach rapídne dole. Ešte pred mesiacom, keď sa robil odhad, bola reálny. Dnes je možno aj tých 590-tisíc za jednoizbový byt veľa. Taká je realita po našom vstupe do únie," hovorí Peter Šoltys z poradenskej firmy S and K Company.
Žena, ktorá sa na dražbe stala novou majiteľkou bytu, sa zdá byť spokojná. "Cena je primeraná mojím možnostiam. Sťahovať sa ešte nebudem. Viem, že tam ešte bývajú. Nechám to na kompetentných. Dúfam, že ich nebudem musieť sťahovať ja."
Vydražený byt je v panelovom vežiaku na sídlisku Terasa. "Prisťahovali sa sem asi pred rokom. Bývam priamo pod nimi. Odkedy tu bývajú, nezaplatili správcovi ešte ani korunu. Ako členka spoločenstva to viem zodpovedne. Nemohli čakať nič iné," hovorí suseda.
Dvere nám nesmelo otvára dcéra majiteľky. Správou je šokovaná. "Mama zohnala pôžičku, včera bola v Bytexe, že dlh vyrovná. Nerozumiem tomu. To budeme na ulici? A za koľko ho vydražili? Za päťsto tisíc? Preboha, veď za to si bývanie nekúpime..."
Dnes už bývalá majiteľka celú sumu z verejnej dražby nedostane. Bytex si odráta svoju pohľadávku, 1. Košická dražobná, s. r. o. si odúčtuje náklady spojené s dražbou.
"Máme 23 návrhov na dražby bytov od rôznych subjektov. Bolo ich viac. Dlžníci si to ale v poslednej chvíli rozmysleli a radšej sa s veriteľmi dohodli. Predpokladám, že návrhov bude pribúdať. Dražby ušetria veriteľom čas strávený na súdoch a pri exekúciách. A v neposlednom rade aj peniaze," hovorí konateľka spoločnosti Zora Tokárová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári