stovkami zamestnancov, aby ich informoval o prebiehajúcich organizačných zmenách (k 1. júnu) pred následnou transformáciou štátneho podniku na akciovú spoločnosť so 100-percentnou účasťou štátu. Banskobystrické ústredie ostáva, ale rušia sa všetky tri riaditeľstvá pôšt (Bratislava, Banská Bystrica, Košice). Vznikne 15 regionálnych poštových centier (RPC), podliehajúcich ústrediu a s riaditeľmi zodpovednými za hospodárske výsledky svojich RPC, a centralizované divízie, korešpondujúce s už vzniknutými úsekmi ako správa majetku, logistika, medzinárodná pošta či ľudské zdroje atď.
Zamestnanci pošty, ktorých je na celom Slovensku vyše 17-tisíc, momentálne žijú v obave, že o svoje miesto príde v nadchádzajúcom roku-dvoch postupne až 10 percent z nich, čiže cca 1 700 ľudí. Môžu za to nedávne vyjadrenia generálneho riaditeľa: "Odhad ukazuje, že máme cca 10 percent pracovníkov nadbytočných. Úbytok zamestnancov by však mal nastať postupne v priebehu dvoch rokov, čiastočne prirodzenou fluktuáciou - niekoľko sto ročne - a odchodom do dôchodku (500-600 ročne), ale aj prepúšťaním."
Včera sme sa ho na to opýtali osobne: "Z dôvodu súčasnej organizačnej zmeny predpokladáme, že na celom Slovensku odíde 75 zamestnancov, teda v košickom regióne to môže byť 20-25 pracovníkov," povedal nám J. Dobrotka, ale zároveň aj pripustil, že z dôvodu iných zmien môžu nastať ďalšie odchody, a tiež i naznačil, že v rámci organizačnej optimalizácie perspektívne vidí priestor na zníženie počtu ľudí o 10 percent.
Zaujímala nás aj forma výberu pracovníkov, ktorí ostávajú. "Zamestnancov si vyberali príslušní noví vedúci, každý svojich podriadených v rámci jeho štruktúry, a formou výberu bolo posudzovanie pracovníkov podľa doterajšej kvality práce, spoľahlivosti, plnenia úloh a prístupu k práci." Ešte ani čosi vyše týždňa pred termínom zmeny organizačnej štruktúry však mnohí stále nevedia, či ostávajú (a ak, tak na akom pracovisku či divízii) alebo končia, lebo im zatiaľ nikto nič neoznámil. "Najneskôr v priebehu budúceho týždňa by to už všetci mali vedieť, niektorý úsek už to možno vie presne, niektorý možno ešte zaostáva, ale je to vo vysokom stave rozpracovanosti, niektorý úsek má prechodné obdobie a bude to možno vedieť o týždeň a ďalší možno ešte neskôr," uviedol Dobrotka. Štandardne by však tieto zákonné náležitosti mali byť v písomnej podobe realizované do 31. 5. A aj niektorí z tých, ktorí už s ponukou pokračovať oslovení boli, sa vyjadrili, že je neisté, či ak aj teraz ostanú, či napokon aj tak neskončia napríklad v septembri.
Podľa kolektívnej zmluvy pošty, platnej na tri roky, môžu niektorí "odídení" zamestnanci dostať až 6-mesačné odstupné. "Áno, je to tak, to je otázka kolektívneho vyjednávania s odbormi, ktoré majú v našej organizácii dobrú členskú základňu, sme veľký zamestnávateľ a pozícia odborov tomu zodpovedá."
Podľa J. Dobrotku, ak by sa podarilo znížiť náklady podniku o 10 percent, tak do konca roka 2005 by priemerná mzda v Slovenskej pošte vzrástla až o 40 percent oproti tej vlaňajšej. "Závisí to od optimalizácie organizácie práce, technických a ďalších vylepšení a efektivity práce." Je však možné, že vyvstane problém, že vysokoškolsky vzdelaným pracovníkom nebudú môcť po reorganizácii ponúknuť primerané miesto. "Ak doteraz zastávali pozíciu vedúceho a potom prijmú referentské miesto, zarobia v nej viac, ako zarábali predtým ako vedúci," vyhlásil Dobrotka. Zamestnanci však na to reagovali, že tomu ťažko veriť.
Prioritami pošty je vytvoriť v roku 2006 zisk 500 miliónov korún (predstavujúci cca 7 percent z jej súčasného ročného obratu, v roku 2003 mala zisk 370 miliónov), zaručujúci rozvoj podniku, a vyrovnať priemernú mzdu zamestnancov na úroveň priemernej mzdy v národnom hospodárstve (na to treba ročný zisk 850 miliónov). Zrušených by v budúcnosti malo byť okolo 180 poštových stredísk, najmä v obciach, z celoslovenského počtu cca 1580, pričom podľa generálneho riaditeľa by bol ideálny počet pôšt 1 000.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári