nezaručí, že budú za svoju prácu adekvátne platení.
"Najhoršie sú na tom mladí hasiči, aj keď aj tu sa už podarilo dosiahnuť, že nemajú ako novici povinne krátené základné platy. Od mája totiž platí, že sa z hasiča čakateľa, môže rýchlejšie stať hasič záchranár. To znamená, že automaticky prejde do vyššej platovej triedy. Mali by sme dostávať 13 a 14 platy, podobne ako vojaci, či policajti. Dúfam, že to tak bude, zatiaľ mám takú informáciu. Navyše robíme kroky, aby sa zvýšilo aj hodnostné, ktoré je aj určitou motiváciou. V porovnaní s ostatnými zložkami, teda armádou, či políciou sme totiž v nevýhode," uviedol krajský riaditeľ hasičského a záchranného zboru v Košiciach Ján Barilla (na snímke na titulnej strane).
Ako dodal, hasiči sa neboria len so zastaralou technikou, problém robia aj už nevhodné objekty.
"Potrebovali by sme nové, variť však môžeme len z toho, čo máme. Pripravuje sa rekonštrukcia košickej zbrojnice, momentálne je vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie zverejnená súťaž na výber dodávateľa. Zatiaľ máme na rekonštruciu osem miliónov korún, dúfam, že dôjdu aj ďalšie peniaze."
Obrovským problémom je skutočnosť, že hasiči podľa zákona odchádzajú do dôchodku vo veku 62 rokov. "To sa musí zmeniť, situácia nie je dobrá. neviem si predstaviť behať hasiča v tomto veku s dýchacím prístrojm na chrbte a zahraňovať životy. Táto práca je mimoriadne fyzicky náročná."
To, že majú hasiči problém s výškovou technikou dokázali aj včera. V Budimíri sa konalo cvičenie, simulovala sa situácia, že horí výškové silo. Na miesto dorazili hasiči z Budimíra, Čaňe a Košíc. Práve tí košickí však prišli s výškovou plošinou. Na okolí nič podobné nemajú, pritom dojazd z Košíc trvá aj pol hodiny. Navyše táto plošina nie je vhodná pre mestské účely, pretože sa nevojde do úzkych sídliskových uličiek.
"Žiaľ, je to problém. Nevhodná architektonická infraštruktúra nám robí vrásky. Problém spočíva v odstavných parkoviskách a parkujúcich autách. Pritom v zmysle platného zákona majú obce povinnosť označiť tabuľkou miesta na odstavenie hasičskej techniky. To sa však nedodržiava. V kritických situáciách využívame lezcov, máme vycvičených ľudí v podvese záchranárskeho vrtuľníka. Ten nám v prípade potreby poskytuje letecký útvar ministerstva vnútra, ani vrtuľník však nemusí byť vždy k dispozícii. Vužíva sa aj na iné účely a v prípade požiaru ide o sekundy a ľudské životy," vysvetlil J. Barilla.
Zadymené silo sa včera podarilo "uhasiť" veľmi rýchlo. Po ochladení, uhasení a odvetraní priestorov začali lezci s evakuáciou osôb. Po schodoch to totiž možné nebolo a tak prišlo na rad zlaňovanie. Hoci bola na cvičenie pozvaná aj polícia, nik nedošiel. Podobne tak záchranka, ale...
"Oni sa ospravedlnili, nemajú peniaze, preto už so záchranárskymi zložkami necvičia," uviedol riaditeľ OR HaZZ Košice-okolie Ľubomír Hochvart.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári