prostriedkami zo štátneho rozpočtu za vyše 550 miliónov Sk! Z tejto obrovskej sumy predstavovali zistenia košických kontrolórov 165,2 milióna korún.
Táto suma zahŕňa najmä porušenie rozpočtovej disciplíny, nehospodárne použitie finančných prostriedkov a ostatné "drobné" zistenia. Ako uviedol na včerajšom verejnom odpočte košickej SFK jej riaditeľ Ľubomír Partika, táto inštitúcia vykonala 385 kontrol, z ktorých bolo 281 plánovaných a ďalších 104 mimoriadnych. "Nie sú to práve najpozitívnejšie čísla... Keď si porovnám našu činnosť s inými SFK, tá suma je zhruba porovnateľná napríklad so Zvolenom. V absolútnych číslach sa horšie hospodári v Bratislave, ale tam je aj omnoho vyšší počet kontrolovaných subjektov. Žiaľ, každý rok nám stúpa aj počet kontol, kde zistíme nedostatky v podobe porušenia rozpočtovej disciplíny. V tomto roku je to takmer 45 percent," povedal nám Ľ. Partika.
Základným poslaním košickej SFK s pôsobnosťou pre celé Východné Slovensko je najmä odhaľovanie nezákonných, nehospodárnych a neefektívnych postupov a konaní právnických a fyzických osôb, ktorých činnosť je financovaná zo štátneho rozpočtu alebo jednorázovo zo štátnych fondov. V prípade takýchto zistení zabezpečuje vrátenie zdrojov späť do štátneho rozpočtu resp. rozpočtu štátnych fondov. Z penále a pokút tak získala SFK pre štát 5,58 mil. Sk, čo je v porovaním s rovnakým obdobím spred roka nárast takmer o štvrtinu a v absolútnom vyjadrení o 1,1 milióna korún. Príjmy z finančnej kontroly sa na tejto čiastke podieľali 4,47 mil. Sk a z cenovej kontroly 1,1 mil. Sk. SFK zároveň "vrátil" daňovým poplatníkom finančné prostriedky vo výške 7,04 milióna Sk. Oproti minulému roku je to pokles o 331-tisíc Sk, ktoré zapríčinilo ministerstvo financií. To totiž v 20 prípadoch zmiernilo už vyrubené pokuty a penále. "V podstate sme pre štátny rozpočet minulý rok získali okolo 12,6 miliónov korún. Navyše je predpoklad, že v budúcich rokoch objem týchto prostriedkov bude stúpať. Ministerstvo už totiž nebude môcť dať úľavy pri pokutách a preto očakávam v tomto smere veľký nárast."
Najväčšie prostriedky s dodržiavaním finančnej a rozpočtovej disciplíny majú najmä novovznikajúce subjekty. Najmä po reforme verejnej správy a s prechodom kompetencií na samosprávu sa v niektorých mestách a obciach o verejné financie začali starať ľudia, ktorí s tým nemajú vôbec skúsenosti. "Malé obce získajú veľké finančné prostriedky, no žiaľ nie vždy majú dostatok kvalifikovaných odborníkov, ktorí by vedeli ako majú k tomu pristupovať. Častokrát nemajú ani dobre prepracovaný systém vnútornej kontroly. Ak sa menia starostovia, tak ten starý pred voľbami minie nehospodárne finančné prostriedky a nový len zachraňuje situáciu..."
Veľké problémy sú podľa riaditeľa aj v rámci agrárneho sektora. Mnoho poľnohospodárov si totiž ešte stále neuvedomilo, že ak dostanú dotácie, musia s nimi naložiť podľa zákonných noriem... "Je to síce najmä ich chyba, lebo neznalosť nikoho neospravedlňuje, ale pravdou je, že nadriadené orgány ich neusmernia. A keď už, tak skôr z poľnohospodárskeho ako z finančného alebo právneho pohľadu. Problémom je aj často sa meniaca legislatíva, no i to, že každý si môže zákon vysvetľovať ináč."
Výsledky finančnej kontroly SFK a následné správne konanie, ktoré už vykonáva iný útvar celkom nezávislý od kontrolnej činnosti, ešte nemusia byť konečné. Dotknutý subjekt sa môže voči nemu podať námietky na rôznych úrovniach. "Dnes je už skoro móda, že takmer každý subjekt sa voči našim zisteniam odvolá, aj keď nedodá žiadne nové informácie. My to postupujeme na ministerstvo financií a ak je subjekt nespokojný aj s jeho verdiktom, môže dať podnet na súd. Množstvo tých odvolaní sa zvýšili najmä kvôli tomu, že ak poľnohospodárske družstavá žiadajú o dotácie na ďalší rok, nesmú mať žiadne pohľadávky voči štátu. Ak však je rozhodnutie právoplatné, evidujeme to ako našu pohľadávku a potom to družstvo nemôže dostať ďalšie dotácie..."
Zo 142 zistení porušení rozpočtovej disciplíny nás zaujalo najmä budovanie vodovodu v obci Drnava pri Rožňave, na ktorý boli poskytnuté nemalé dotácie z ministerstva životného prostredia. Po niekoľkých rokoch sa zistilo, že časť vodovodu sa síce postupne stavala, no takmer trištvrťmilióna korún z neho takpovediac odkvapkalo... Prečo sa tak stalo a kto je za to zodpovedný momentálne prešetruje rožňavská polícia.
* * *
Čo robí SFK a ako sa dajú oznámiť podnety
SFK má vo svojej pracovnej náplni výkon finančnej kontroly v štátnych rozpočtových a príspevkových organizáciách, výkon kontroly prostriedkov štátneho rozpočtu a prostriedkov štátnych fondov poskytnutých obciam, iným právnickým osobám a fyzickým osobám. Taktiež už kontroluje aj účelnosť vynakladania prostriedkov z rôznych fondov EÚ a iných prostriedkov zo zahraničia na financovanie projektov na základe medzinárodných zmlúv. Vo svojej pôsobnosti má i kontrolu správy a nakladania s majetkom štátu, vyberania súdnych poplatkov podľa osobitného predpisu, rozhodovanie v konaní o porušení rozpočtovej a cenovej disciplíny podľa zákona o správnom konaní.
Svojou činnosťou prispieva k ochrane spotrebiteľa v kontrole tvorby a uplatňovania regulovaných a neregulovaných cien. Kontroluje aj investície zabezpečovaných formou verejného obstarávania ako je dodržiavanie cenovo-regulačných opatrení, maximálnych cien za prenájom nebytových priestorov, cien nákupu poľnohospodárskych výrobkov, pri ktorých sa uplatňujú minimálne ceny určené MF SR a následné finančné kontroly dotácii poskytovaných zo štátneho rozpočtu SR k cenám tepelnej energie.
Rieši aj sťažnosti a podania fyzických a právnických osôb. Svoje podozrenia z trestnej činnosti oznamuje policajnému zboru a Úradu finančnej polície. Príslušnému krajskému súdu v Košiciach, resp. v Prešove oznamuje zistenia o porušeniach ustanovení zákona o verejnom obstarávaní kontrolovanými subjektami a takisto spolupracuje aj s prokuratúrou a súdmi.
SFK Košice má vlastnú právnu subjektivitu a hospodári ako samostatná rozpočtová organizácia MF. Zamestnáva 70 pracovníkov, ktorých priemerný mesačný plat bol v uplynulom roku 16 682 Sk. Oproti roku 2001 to azda ako v jedinej rozpočtovej organizácii na Slovensku predstavuje pokles o zhruba 1900 Sk...
Ak má ktorýkoľvek občan pocit, že vie o nehospodárnom nakladaní finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu, môže sa so svojim podaním obrátiť na košickú pobočku SFK sídliacej v priestoroch Krajského úradu na Komenského 52. Tu sú kontakty: 055/63 248 32, 79 67 200 fax: 055/63 248 33, e-mail: sfkkezmail.sk, internet: www.sfkke.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári