Ochorenie sa vyskytlo už aj u zvierat v Košiciach a viacero prípadov bolo zaznamenaných aj v podtatranskej oblasti. Odborníci varujú, že sa môže stať čoskoro epidémiou.
"Voľakedy bola babezióza, ľudovo nazývaná krvomočenie, veľmi rozšírená u dobytka. Spôsoboval ju prvok Babesia divergens. Masívny výskyt ochorenia bol hlásený v päťdesiatych rokoch. Celé polstoročie sme o tomto ochorení takmer nepočuli, až pred niekoľkými rokmi sa začali objavovať sporadické hlásenia o babezióze psov. Z roka na rok však počet ochorení narastá geometrickým radom," hovorí vedúci Oddelenia prírodne ohniskových nákaz Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Košiciach MVDr. Branislav Peťko, CSc.
Viaceré veterinárne ambulancie v Michalovciach a Trebišove hlásili podľa neho v marci a apríli, kedy výskyt ochorenia vrcholí, až niekoľko desiatok prípadov babeziózy psov denne. Toto ochorenie prenáša kliešť rodu Dermacentor, slovensky nazývaný pijak. U nás sa vyskytujú dva druhy - pijak lužný a stepný. Stepný sa na východnom Slovensku nachádza zriedkavo, napríklad v Slovenskom krase, zatiaľ čo lužný je pomerne rozšírený v južných oblastiach. A práve tento druh je považovaný za hlavného prenášača babeziózy psov. Nachádzame ho pozdĺž riek, na prekvapenie parazitológov je však dnes pomerne masívne rozšírený aj na území miest Michalovce a Trebišov. Tvrdia to chovatelia psov, ktorí na svojich miláčikoch našli tohto kliešťa, pričom nechodia so zvieraťom mimo mesto.
"Je predpoklad, že tento teplomilný kliešť vplyvom globálneho otepľovania postupuje viac na sever. Žiaľ, zatiaľ sa nevie, ktoré zvieratá sú rezervoármi tohto ochorenia a čo všetko ju prenáša. Môžu to byť napríklad líšky, ktoré sa práve v posledných rokoch premnožili. Ale prenášačmi by mohol byť napríklad aj kliešť obyčajný, ktorý sa nápadne častejšie objavuje v podhorských oblastiach. Babezióza psov bola totiž zaznamenaná aj pod Tatrami, kde sa pijak nikdy nevyskytoval," poznamenáva MVDr. Peťko.
Vzhľadom na rýchly nástup ochorenia i skutočnosť, že chov psov sa v mestách stále rozmáha, možno očakávať v najbližších rokoch vznik epidémie babeziózy.
"Pod masívny výskyt jej prenášačov sa podpisuje aj fakt, že sa pijak množí rýchlejšie ako kliešť obyčajný. Za niekoľko rokov sa dokáže premnožiť až kalamitne," zdôrazňuje parazitológ.
Výskyt pijaka lužného podľa jeho slov zatiaľ v košickej aglomerácii zistený nebol. Keďže je ale viazaný na teplejšie a vlhšie oblasti, možno jeho výskyt predpokladať v okolí Hornádu alebo Torysy v južnej časti Košickej kotliny.
Babezióza napáda celý rad zvierat, výnimočne aj človeka
Rozširujúce sa ochorenie našťastie nie je bežne prenosné na človeka. Vyvoláva ho totiž jednobunkový parazit Babesia canis, ktorá je špecifická pre psovité mäsožravce, najmä psy. Babézia napáda a rozkladá ich červené krvinky.
Len výnimočne ochorie na babéziózu človek s výrazne oslabenou imunitou, napríklad po vyoperovaní sleziny. Pôvodcom ochorenia u ľudí je obyčajne myšacia babézia alebo babézia postihujúca hovädzí dobytok. Psia babézia ľudí nepostihuje.
Babezióza pritom môže postihnúť celý rad zvierat. U mačiek prenáša ochorenie druh Babesia felis. Za pozornosť stojí, že najznámejšia levica na svete Elza zo seriálu Volanie divočiny zomrela svojho času na mačaciu babeziózu. Našťastie babezióza u mačiek na Slovensku zatiaľ nebola zistená.
"Podobnými príznakmi, teda zvýšenými teplotami, malátnosťou a nechutenstvom, ale bez krvomočenia, sa prejavuje aj ďalšia závažná kliešťami prenášaná zoonóza - ehrlichióza. Je to ochorenie bielych krviniek napadnutých ehrlichami. Týmito mikroorganizmami je v košickom lesoparku podľa našich opakovaných výskumov nakazených viac ako desať percent kliešťov obyčajných. Všeobecne však výskum tohto ochorenia na Slovensku doposiaľ nebol realizovaný," hovorí Branislav Peťko.
Zistiť rozšírenie kliešťov a ich premorenosť boréliami, babéziami a ehrlichiami, ako aj zistiť výskyt týchto ochorení u ľudí a zvierat je jedným z cieľov výskumnej úlohy, ktorú pracovníci Parazitologického ústavu SAV v spolupráci s ďalšími pracoviskami v Košiciach začali realizovať minulý rok.
* * *
MVDr. Vladimír Stašš: Prevencia je jednoduchšia ako liečba
Keď napadne psia babézia červené krvinky zvieraťa, dochádza k ich postupnému rozpadu, pričom je postihnutých stále viac a viac krvných buniek. Ochorenie sa prejavuje najmä zvýšenou teplotou, nechutenstvom, únavou a zmenou zafarbenia moču. Ak sa nelieči, často dôjde k úhynu psa.
"Priebeh ochorenia môže byť rôzne závažný. Prebieha buď skryte, alebo je akútne či chronické. Najmä mladí stresovaní psi, ktorí majú súčasne aj iných parazitov, môžu veľmi rýchle uhynúť na zlyhanie dýchacieho a srdcovo-cievneho aparátu, alebo črevnú koliku," hovorí veterinárny lekár Vladimír Stašš.
Typické príznaky akútneho ochorenia sú únava zvieraťa, slabosť, horúčka (u psov až do 42 stupňov Celzia), bledé alebo žltkasté sliznice a červený až zelenohnedý moč. Chronický priebeh sa prejavuje takisto horúčkou a tiež apatiou, zmenou chuti do jedla, chudnutím, krvavými hnačkami, zápalmi ústnej dutiny či svalovými opuchmi.
"Liečba spočíva v podávaní antibiotík a komplexu vitamínov B a preparátov železa. Lepšia je však profylaxia. To znamená ochrana psa pred kliešťami a prípadne vakcinácia proti babezióze," dodáva MVDr. Stašš.
* * *
Ako ochrániť našich štvornohých miláčikov
Najlepšou ochranou pred ochorením je prevencia. Ak chodievate so psom do prírody, namieste je používať protikliešťové prípravky, ktoré sa aplikujú na kožu a sú účinné proti parazitom aj niekoľko mesiacov. Sú oveľa účinnejšie ako rýchlo prchavé repelenty, ktoré pôsobia nanajvýš niekoľko hodín. Špeciálne prípravky parazita nielen odpudzujú, ale i hubia. Svoj význam majú aj ochranné obojky, tie sa však osvedčili hlavne u menších plemien. Pre veľké psy nepredstavujú dostatočnú ochranu.
Dôležité je aj prezretie psa po návrate z prírody a odstránenie kliešťov zo srsti skôr, než sa stihnú prisať. Ak už ale k tomu došlo, parazita treba odstrániť čím skôr, pretože s dĺžkou prisatia riziko infikovania stúpa. Takisto netreba otáľať s vyhľadaním veterinára, ak sa objavia zdravotné problémy. Čím skôr nasadí potrebné lieky, tým väčšia je šanca na vyzdravenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári