Danko je z celej situácie nešťastný, stále sa totiž hovorí o zrušení inštitúcie, no dodnes ľuďom nik jasne nepovedal, čo s nimi vlastne bude.
"Momentálne prebieha na ministerstve dohadovacie konanie, pretože sme pripomienkovali, že v dôsledku prerozdeľovania financií na základe normatívov, sme nedostali toľko, koľko sme mali. Podľa mojich podkladov by sme mali dostať viac peňazí, čo by školu postavilo do iného svetla," hovorí J. Danko a dodáva, že ministerskí úradníci by mali o dohadovacom konaní rozhodnúť dnes. "Neviem, ako to dopadne, my sme jasne deklarovali naše stanovisko. Z odboru školstva na magistráte som dostal ústny prísľub, že pokiaľ by peniaze na našu prevádzku boli navýšené, vyhneme sa zrušeniu. Vo štvrtok večer sa kvôli týmto veciam stretla rada rodičov, ktorí sa uzniesli, že ešte počkajú na výsledok dohadovacieho konania. Ak to nepomôže, pripravia štrajk."
Ďalším problémom, ktorý sužuje personál školy, ktorá žije v neistote je skutočnosť, že sa musela rozlúčiť s vychovávateľkami. "V novom nápočte, ktorý je v platnosti od januára sa školstvo rozdelilo na časti. To znamená, že zvášť sa berú ekonomické záležitosti školy, jedálne, družiny, či psychologickej poradne. Ministerstvo pri zadeľovaní finančných prostriedkov prikleplo družinám veľmi málo. Hovorí sa síce, že by ich malo dotovať mesto, no len vtedy, keď bude štát na základe daňovej reformy peniaze rozdeľovať ináč. Na platy vychovávateliek potrebujeme ročne 650-tisíc korún, dostali sme však len 180- tisíc Sk."
V praxi to znamená, že škola musela zrušiť Oddelenie špeciálnej triedy. "Vznikol nadbytok pracovníkov a dve vychovávateľky dostali výpoveď. Jedna už od nás dohodou odišla, druhej plynie výpovedná lehota. Ak by sa našli peniaze zobrali by sme ich späť, no v súčasnej situácii si to nemôžeme dovoliť."
Skutočnosť, že sluchovo postihnutým deťom, ktoré školu navštevujú, takáto forma výučby chýba, zrejme nikomu nevadí. "Poviem to možno tvrdo, ale štát to berie tak, že nech sa rodičia popoludní o svoje deti postarali. Tieto deti majú špecifické potreby, nikoho to ale netrápi."
Po zrušení oddelenia sa deti presunuli do druhého. Namiesto desiatich je ich tam teraz tridsať. A jedna vychovávateľka. "Je to málo, týmto deťom sa treba venovať čo najviac. Ak má v triede toľko detí, je logické, že kvalita starostlivosti ide nadol. A to nehovoriac, že pri týchto deťoch to platí dvojnásobne."
Riaditeľ školy momentálne čaká, ako to s touto inštitúciou dopadne. "Ak sa rozhodne, že končíme, čaká všetkých, deti aj učiteľov, rovnaký osud. Ak zotrváme, bude nutné urobiť určité zmeny, možno aj miernu redukciu stavu zamestnancov. Nie však dramatickú."
O osude ZŠ Park Mládeže sa rozhodne v druhej polovici júna na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Už aj na základe výsledkov dohadovacieho konania. Tie by mali byť k dispozícii dnes, no je to už tretí termín a predchádzajúce dva ministerstvo nestihlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári