odborári. Tí tvrdia, že súčasný systém je likvidáciou školského stravovania na Slovensku.
"Všetky negatíva spojené s poskytovaním stravovacích služieb v školstve sú ponechané na riešenie na školách. Ide najmä o dofinancovanie prevádzky školského stravovania z bežných a kapitálových výdavkov určených na obnovu zariadení jedální," vysvetľuje vedúca celoslovenskej sekcie školských jedální stredných škôl pri OZ pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Anna Prociková.
Ako dodáva, štát vynakladá obmedzené financie na prevádzku školských jedální, čím sú samy nútené hľadať ďalšie formy náhradných zdrojov.
"Musia, aby prežili. Súčasné riešenie školského stravovania sa má udiať zmenou stereotypu myslenia, aspoň tak to tvrdia kompetentní z ministerstva školstva. Tento údajný stereotyp však zariadeniam vnútili orgány štátnej správy nedôslednými legislatívnymi normami. Vyzerá to tak, že novým zdrojom financovania sa má stať rodina, ktorej deti navštevujú školské zariadenie," upresňuje A. Prociková.
Nedôslednosť prípravy legislatívnych noriem pre školské stravovanie vyvoláva patovú situáciu... "Tá spôsobuje prepúšťanie zamestnancov a následne znižovanie platov. Kríza, ktorá vznikla, je spôsobená tým, že pre východiská stanovenia normatívu na vydané jedlo neboli brané do úvahy školské jedálne, ktoré sú však súčasťou školy. Pätnásťkorunová dotácia na vybrané jedlo, stanovená zákonom, nestačí na pokrytie nákladov, teda platy a réžiu stravovacieho zariadenia."
Podľa Procikovej o spôsobe financovania, pred uverejnením normatívov, nebola daná možnosť pripomienkovať tento zámer.
"Situácia je zlá. Ak dôjde k zániku školského stravovania, žiaci budú nútení stravovať sa individuálne. Nazdávame sa, že to bude mať za následok zvýšenie nákladov pre rodičov. Je teda nutné, aby ministerstvo školstva navýšilo finančné prostriedky na vydané jedlo na 30 Sk, čím sa zabráni likvidácii školských zariadení. V neposlednom rade bude zaručená racionálna strava pre deti."
Vedúce jednotlivých školských jedální sú vo svojich vyjadreniach opatrnejšie, hoci priznávajú, že situácia nie je ružová. "Aj my máme problémy, podobne ako všetky jedálne. Viete, vždy to závisí od stravníkov. Vraj si musíme na seba sami privyrobiť. Nie všade sa to však dá. My nemôžeme organizovať svadby či rôzne oslavy. Z jednoduchého dôvodu, nemáme separátny vchod. Preto si na seba neprivyrobíme," vraví vedúca školskej jedálne Obchodnej akadémie na Polárnej ulici Margita Veselovská.
Ako dodáva, momentálne ešte variť obedy ako-tak zvládajú. "Neviem, ako to bude po tom, čo nám namontujú merače na elektrinu a vodu. Som však optimistka a verím, že peniaze budú, že sa nájde riešenie."
Ani jedáleň strednej priemyselnej školy dopravnej nemá na ružiach ustlané.
"Problémy sú, to nepopieram. Momentálne, pokiaľ viem, sa hľadajú riešenia v rámci samosprávneho kraja. Dúfame, že bude viac peňazí. Ak nie, bude sa musieť nájsť vhodný systém, aby stravovanie pokračovalo aspoň v doterajších dimenziách. Do konca roka stravnú jednotku zvyšovať nebudeme, od nového školského však situáciu zvážime," povedala nám vedúca školskej jedálne SPŠ dopravnej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári