pokračujúceho pojednávania, a po zistení, že jednému z obhajcov nevyhovuje naplánovaný septembrový termín. Uviedol, že ako reprezentačný tréner sa v tom čase zúčastní ME kadetov vo vodnom póle na Malte.
Ako prvé včera dostali slovo znalkyne zo súdneho lekárstva, ktoré vypracovali posudok na príčiny smrti Miroslava Stojku. Ten, ako je už známe, bol usmrtený 27. novembra 1999 na terase reštaurácie Pláž na Sídlisku nad jazerom v Košiciach. Pre pripomenutie uvedieme, že podľa obžaloby prokurátora, sa šestica mužov na trestnej lavici, okrem ich údajného šéfa Ladislava B., mala presunúť na motorových vozidlách do reštaurácie Pláž. Tam traja z nich vylákali Stojku von a obkľúčili ho. Na základe predchádzajúcej dohody a pokynov, Róbert F., ktorý stál za chrbtom Stojku, mu mačetou s dĺžkou čepele 38 cm a širokou 6 cm, zaťal trikrát po sebe do hlavy, rúk a chrbta… Ďalším útočníkom bol muž, ktorého totožnosť sa nepodarilo zistiť. Stál napravo od obžalovaného Maroša K., tvárou k napadnutému Stojkovi, na ktorého vystrelil z pištole zn. ČZ vzor 27, kalibru 7,65 mm Browning. Trafil ho do brucha...
Znalkyne uviedli, že bezprostrednou príčinou smrti Miroslava Stojku bol šok po úraze a krvácaní pri strelnom poranení, a tiež v dôsledku sečných rán hlavy, chrbta a rúk.
V prvom prípade došlo k poraneniu v ľavom stredobruší, ktoré pokračovalo strelným kanálom s poškodením štyroch kľučiek tenkého čreva a steny spoločnej bedrovej tepny a žily. Toto strelné poranenie, ktoré zasiahlo veľké cievy, možno podľa znalcov hodnotiť, pre jeho všeobecnú povahu, ako smrteľné.
Pri ďalšom útoku mačetou, Miroslav Stojka utrpel sečnú ranu v oblasti pravého temena hlavy s povrchovým poškodením pravej temennej kosti, sečnú ranu na chrbte prenikajúcu do kože, ako aj hlboké sečné rany na obidvoch rukách, prenikajúce do prstov, svalov a ciev… Podľa vyjadrení znalkýň, zranenia na rukách svedčia o sebaobrane Stojku, ktorý po prvej rane, čo dopadla na jeho hlavu, sa ju snažil chrániť rukami...
V dôsledku následkov obidvoch útokov, Miroslav Stojka pri prevoze do nemocnice zomrel. K sekaniu mačetou sa priznal len Róbert F. s tým, že bol nadrogovaný, zatiaľ, čo jeho spoluobžalovaní spáchanie uvedeného činu popierajú.
Predsedu senátu zaujímalo, či vzhľadom na početné sečné rany a ich hĺbku, mohol Miroslav Stojka prežiť v prípade, že by nedošlo aj k strelnému poraneniu.
"Ak by išlo len o sečné zranenia, v prípade rýchleho poskytnutia odbornej lekárskej pomoci, je veľmi pravdepodobné, že by prežil," potvrdili obidve znalkyne, no vo všeobecnosti nevylúčili ani možnosť smrti. S prihliadnutím na fakt, že Stojka bol krátko po zranení prevezený do nemocnice, javí sa ako reálnejšia, alternatíva prežitia. Summa-summarum, prvotnou príčinou jeho smrti, bolo strelné poranenie, ktoré Stojkovi spôsobil nestotožnený strelec.
Obžalovaného Ladislava B. zaujímalo, či sa pri pitve našli na tele nebohého Stojku stopy po vpichoch injekčnej striekačky. Z odpovede jednej zo znalkýň vyplynulo, že áno, ale išlo o vpichy, ktoré vznikli v nemocnici v súvislosti s jeho resustitáciou. Prítomnosť toxických látok v krvi nebohého nezistili, len alkohol.
Znalkyne vystriedali v "rečnisku" dvaja svedkovia, o vypočutie ktorých požiadal údajný šéf skupiny "kolárikovcov", Ladislav B. Obidvom položil otázku, či vedeli, že mal odpočúvaný telefón, resp., ako k tomu dospeli.
"V 99-roku ma kvôli vydieraniu naháňali policajti. Volal som B. na mobil a on mi povedal, aby som nič nerozprával, že ho odpočúvajú. Neskôr mi to potvrdil vyšetrovateľ, povedal mi to, keď ma vypočúval," uviedol Jozef E. Podobne vypovedal aj ďalší svedok Marek K., ktorý sa o odpočúvaní mobilu B., dozvedel od vyšetrovateľa, v rámci vlastného trestného stíhania.
Na pojednávanie opätovne neprišiel, ani ho policajti nepredviedli, svedok Ján B., ktorý mal v prípravnom konaní štatút chráneného svedka. V súčasnostu ním už nie je, a zdá sa, že stratil chuť svedčiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári