trvalým pobytom. "Pochádzam z Marhan v okrese Bardejov, vyrastala som v detskom domove vo Svidníku, v Prakovciach som vyštudovala na strednom odbornom učilišti záhradníctvo a už desiaty rok, od roku 1994, bývam a prespávam po azylových domoch a charitách. Bývala som už v Giraltovciach, Vranove, Včelároch, Prešove, v Košiciach v Červenom kríži aj v Šaci a od októbra 2003 som na Alžbetinej," povedala nám. Jej matka možno žije, ale nikdy ju nevidela, opustila ju totiž ešte ako kojenca. Má štyroch súrodencov, ale nie je s nimi v kontakte. "Niektorí z útulku aspoň majú kam ísť, lenže ja nemám, nemám totiž rodinu ani kamarátov."
Od apríla sa Anke, vyučenej záhradníčke, podarilo získať do augusta miesto v rámci aktivačných prác v Správe mestskej zelene, kde robí dva dni týždenne, a tak jej aktuálny mesačný príjem je 3000 Sk (1500 aktivačný príspevok plus 1500 dávka v hmotnej núdzi). "Ja s kolegynkami pripravujeme záhony a stáli zamestnanci robia výsadbu, baví ma to. Ale keď sa mi nepodarí nájsť miesto na nocľah, tak si asi ten aktivačný zruším, lebo mne sa to potom neoplatí. Veď ja sa do práce potrebujem vyspať, okúpať a dať sa do poriadku, ale kde? Všetky ubytovne som už pochodila, lenže niekde berú až 2400 korún mesačne a čo ja budem robiť so 600 korunami na mesiac? Keby boli so mnou v Správe mestskej zelene spokojní a zobrali ma v lete nastálo, tak by som nemala problém si ubytovňu zaplatiť. Bola som sa opýtať aj v krízovom centre na Alejovej, ale majú plno, vraj až o tri mesiace, tak som si dala žiadosť, ale dovtedy kam mám ísť?"
Mladá Rómka si už aj na magistráte podala žiadosť o sociálny byt. Odišla by za prácou s ubytovaním aj do Čiech, lenže ženy zatiaľ neberú. Šla by robiť aj stolárske práce, hocičo. "Je mi to jedno, aj kosiť viem." S priateľom, ktorý tiež vyrastal v detskom domove a momentálne robí v Prešove na stavbe a býva tam v charite, by si po už 3,5-ročnej známosti rada založila rodinku, lenže takto ako teraz to nepôjde...
Pre mladých ľudí, ktorí už opustili detské domovy, vytvorila pred pár rokmi spoločnosť Úsmev ako dar tzv. S. O. S. program zastrešujúci neziskové organizácie ako Červený kríž, charity či fary na pomoc týmto ľuďom pri ich štarte do života. "Vďaka tomu v súčasnosti nie je žiadny mladý človek, ktorý vyšiel z našej ústavnej výchovy, a je svedomitý, pracovitý a žije riadnym životom, ktorý by sa ocitol bez pomoci na ulici," tvrdí Radoslav Dráb, S. O. S. manažér košickej pobočky Úsmevu ako dar.
"Bohužiaľ, to, že deti z detských domovov neskôr končia ako bezdomovci, je častý jav, dokonca je to u nich priam diagnóza, lebo im nikto nevie garantovať prácu ani bývanie, napriek tomu, že veľa na tomto poli robia neziskové organizácie a charita," myslí si Ján Dečo, riaditeľ Arcidiecéznej charity v Košiciach. "My už teraz robíme omnoho viac, ako je v našich silách, a snažíme sa v Košiciach maximálne zmierňovať biedu, ktorá tu v sociálnej oblasti je." Arcidiecézna charita (ADCH) prevádzkuje sociálne centrum na Obrancov mieru, nocľaháreň Emauzy na Fialkovej a krízové centrum na Alejovej, tieto objekty sú majetkom mesta a na ich činnosť prispieva aj KSK.
J. Dečo adresuje mestu výhradu: "Už na decembrovom mestskom zastupiteľstve bol našej charite schválený príspevok 300-tisíc na naše služby a úpravu nocľahárne a krízového centra, ale dodnes sme tieto prostriedky neobdržali. Keby sme ich mali, vieme za niekoľko týždňov sprevádzkovať na Alejovej k súčasným 50 miestam ďalších 20," vyhlásil.
Na Dečovu kritiku reaguje hovorkyňa magistrátu Z. Bobriková: "V tretej úprave rozpočtu na rokovaní mestského zastupiteľstva 18. decembra 2003 bol schválený príspevok 300-tisíc korún pre ADCH. Keďže nebol bližšie špecifikovaný účel, na aký by boli prostriedky z rozpočtu mesta presunuté, pripravuje sa taká dohoda, ktorá by brala na zreteľ všetky rozpočtové pravidlá."
Autor: jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári