Korzár logo Korzár Košice

Kozmoturistika je záležitosťou bohatých, ceny klesnú, ak nebudú rakety na jedno použitie

Košice - Prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella sa po návrate z kozmu zameral na prácu v štruktúrach ministerstva obrany. Ako sme informovali, v

uplynulých dňoch dostal ponuku na diplomatické miesto. V druhej polovici júna sa stane vojenským pridelencom na slovenskej ambasáde v Rusku.

"Vždy som sníval o takomto poste, je to pre mňa veľká výzva. Idem do niečoho nového, no na druhej strane sa na prácu teším," povedal nám I. Bella.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako dodal, je presvedčený, že práve bývalí kozmonauti môžu pracovať na takomto poste. "Určite, absolvovali sme špeciálnu psychickú, fyzickú i vedeckú prípravu. V čase, keď ma vybrali za člena posádky, tak sa robil výber z 1500 uchádzačov. Sitom prešlo trinásť, do kozmu sme leteli traja. Títo ľudia musia spĺňať množstvo parametrov a odlišujú sa od bežnej populácie. Mali sme stanovené špeciálne pracovné režimy, kde sme sa učili pracovať pod napätím. Kozmonaut musí mať nadhľad a veci riešiť chladnou hlavou. Preto si myslím, že kozmonauti majú šanci uplatniť sa nielen v politike, ale vo všetkých oblastiach."

SkryťVypnúť reklamu

Príprava na let do kozmu bola veľmi náročná, mnohí prísne kritériá nesplnili... "V Rusku trvá príprava kozmonautov päť rokov. Ide o veľmi náročný proces, človek študuje materiály z rôznych oblastí. Vzhľadom na požadované množstvo informácií, ktoré musí budúci kozmonaut prijať sa uvažuje, že čoskoro sa bude príprava považovať za absolvovanie doktorantského štúdia. Mali by sa udeľovať tituly doktorov prírodných vied."

Ivan Bella sa od marca 1998 spolu s náhradníkom podplukovníkom Michalom Fulierom pripravoval na let do vesmíru v Centre prípravy kozmonautov vo Hviezdnom mestečku pri Moskve. V sobotu 20. februára 1999, presne o piatej hodine a sedemnástej minúte, odštartovala z kozmodrómu Bajkonur na obežnú dráhu do kozmu raketa s kozmickou loďou Sojuz TM-29. Na jej palube bola trojčlenná medzinárodná posádka, ktorej veliteľom bol Viktor Afanasiev z Ruska. Letel, aj vtedy 34-ročný Ivan Bella a spolu s ním palubný inžinier Jean-Pierre Haigneré z Francúzska.

SkryťVypnúť reklamu

Po návrate to bola sláva, my sme sa Ivana opýtali, či je náročnejší let do kozmu, alebo popularita po jeho návrate na zem. "Musím povedať, že obe veci boli veľmi náročné. Počas prípravy na let sme mali veľkú zodpovednosť. Išlo o tisícky hodín tvrdej práce a štúdia. Neboli sme tam ako turisti, čakalo sa od nás, že budeme plnohodnotne spolupracovať. A veru, makali sme. Päť - šesť dní v týždni po osemnásť hodín. Bolo to náročné, no nezasiahlo to tak do môjho života, ako návrat. Z neznámeho pilota sa okamžite stala osoba v centre záujmu. Pocítila to aj rodina. Kde sa objavím, vyvolám rozruch," vysvetľuje kozmonaut a dodáva, že po návrate na Zem bola pomaly jedinou témou pre všetkých s ktorými sa stretol kozmonautika. "Musel som sa však venovať aj práci na ministerstve obrany. Po roku v práci čakali, že som sa už vyrozprával a začnem konečne naplno pracovať."

SkryťVypnúť reklamu

Ivan Bella sa aj po vyše piatich rokoch od letu do kozmu s rodinou vída málo. Manželku a štyri deti často nevidí. "Ráno odchádzam, keď ešte spia, domov prichádzam a už spia. Ťažko však definovať, čo je náročnejšie. Povedal by som, že v čase prípravy na let som síce v Rusku makal, no rodina mala kľud. Teraz ho nemá nik z nás. Záujem médií a ľudí o moju osobu neutícha."

Na orbitálnej stanici Mir strávil šesť dní. Na Zem sa vrátil 28. februára spolu s Gennadijom Padalkom, ktorý bol na orbite od augusta 1998 a jeho partneri S. Avdejev, V. Afanasiev a J. P. Haigneré zostali vo vesmíre plniť ďalšieho úlohy kozmického výskumu. Prvý slovenský kozmonaut, nemusí byť podľa I. Bellu posledným. "Kozmonautika na Slovensku sa mnou neskončila, v podstate začala v období Interkosmosu, keď letel Remek. Aj v súčasnej dobe sa Slovensko v tejto oblasti angažuje, no je to samozrejme limitované peniazmi. Slovenská akadémia vied nemá dosť financií, ale jej ľudia stále pracujú na zariadeniach, ktoré sa raz možno objavia vo vesmíre. Je tu záujem prehĺbiť spoluprácu s americkou NASA, či Európskou kozmickou agentúrou."

A čo I. Bella hovorí na kozmickú turistiku? "Tá vznikla v Rusku, ako nevyhnutnosť. Veď za let do vesmíru sa platí 20 miliónov dolárov, čo by malo ruskej kozmonautike pomôcť. Veď ak sa nájde človek, ktorý je ochotný zaplatiť takúto sumu, do kozmu sa spolu s ním zvezú ďalší dvaja Rusi a urobia výskum. Zatiaľ je však tento druh turistiky len pre bohatých. Rakety sú jednorázovou záležitosťou, ak by boli na opakované použitie, cena by klesla. Myslím, že je otázkou troch desaťročí, kým sa situácia v tejto oblasti zlepší."

Pobyt na vesmírnej stanici nie je časovo obmedzený, no rekord drží Rus Sergej Andrejev, ktorý strávil vo vesmíre celkovo vyše dva roky. "Bolo viacero ľudí, ktorí tam boli okolo 180 dní a nemali s tým žiadne problémy."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 551
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 835
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 644
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 796
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 276
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 457
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 758
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu