Bauerom ako aj návrh o ďalších dotáciách z vlastných príjmov kraja, ktoré mali poslanci odsúhlasiť. Viacerým z nich vadila najmä netrasparentnosť a absolútne žiadne zdôvodnenie, prečo peniaze z rozpočtu KSK majú dostať práve úradníkmi vybrané projekty.
Podľa VZN, ktoré poslanci schválili v roku 2003, výšku dotácií a návratných finančných výpomocí do stotisíc Sk pre jedného žiadateľa schvaľuje predseda KSK R. Bauer a nad túto sumu zastupiteľstvo. A hoci suma vyčlenená v rozpočte na dotácie a návratné finančné výpomoci nesmie ročne presiahnuť dokopy 5 miliónov, mnohým poslancom sa nepáčilo, že aj pri niekoľko desaťtisícových príspevkoch neboli určené jasné kritériá, podľa ktorých sa má postupovať. Aj preto poslanci zaviazali predsedu KSK predložiť na najbližšie zasadnutie zastupiteľstva návrh na doplnenie spomínaného VZN o kritériá, ktoré by sa brali do úvahy pri prideľovaní dotácií a návratných finančných výpomocí v sume nad 100 000 Sk.
"Chápem výhrady poslancov a preto pripravujeme podrobnejšie definovanie pravidiel poskytovania dotácií vo VZN. V ňom už bude presne uvedené, kto a za akým účelom nás môže požiadať o pridelenie dotácie. Budeme to musieť orientovať skôr na verejnoprospešné aktivity nadregionálneho charakteru. Zrejme pri tom malom objeme finančných prostriedkov, ktoré môžeme poskytnúť, nebude možné z našej strany podporovať podnikateľské zámery živnostníkov. Navyše ťažko by sme potom vysvetľovali, prečo jeden niečo dostane a ďalší nedostanú nič. Viem si ale predstaviť, že by drobní podnikatelia dostali bezúročnú pôžičku, ktorú by napríklad do piatich rokov vrátili. Keď totiž podnikateľ bude mať vlastné príjmy, bude mať aj z čoho splácať pôžičku," hovorí R. Bauer.
Ten už odsúhlasil pridelenie "nízkorozpočtových" dotácií v celkovej hodnote takmer 275 000 Sk. Naopak nevyhovel najmä žiadostiam obcí, ktoré si takto chceli doplniť vlastný rozpočet na rekonštrukciu objektov vo svojom vlastníctve alebo vybavenie kultúrnych domov. "To som nemohol urobiť, lebo keby som podpísal jednej obci, ďalšie by sa cítili ukrivdené. Moja zásada je, že podporím iba to, čo je nadobecného, resp. nadregionálneho charakteru."
Hoci poslanci zastupiteľstva sú za to, aby sa schválili presné kritériá na prideľovanie dotácií, podľa nich to malo prísť už skôr. "Neviem pochopiť, prečo sme mali poskytnúť štvrťmiliónovú dotáciu nejakému včelárovi z obce Bôľ na rozšírenie jeho včelárstva a produkcie včelích produktov. Veď ten človek vyrábal len bežné veci a nie nejaké pozoruhodné výrobky, ktoré by zviditeľnili kraj. A hoci sme to nakoniec zamietli, napáči sa mi, že sme schválili 170 000 Sk Ekumenickému spoločenstvu cirkví, aby mohli ísť na kongres do Nemecka. Toto sa mi skôr zdá byť ako rekreácia pre niekoľkých ľudí, než systémové riešenie. Keby Ekumenické Spoločenstvo organizovalo toto podujatie napríklad v Košiciach, bol by som za to všetkými desiatimi, lebo by nás to mohlo zviditeľniť," myslí si Jozef Drábik (SDĽ).
Podľa neho by kraj nemal schvaľovať dotácie pre fyzické osoby, keďže na to je príslušný úrad práce. Na druhej strane si vie predstaviť podporu pre kultúrne, športové a alebo náboženské aktivity. "Pravdou je, že tých 5 miliónov nie je veľa, keď chceme niekomu naozaj pomôcť. Od buduceho roku by sme po fiškálnej decentralizácii mali mať vyššie vlastné príjmy a preto by bolo dobré, keby sa zvýšilo aj objem pre poskytnutie dotácií. Samozrejme, musia byť využité transparentne."
S touto myšlienkou súhlasí aj poslanec KDH Emil Kočiš. "Na zastupiteľstve som mal pocit, že za niektorými návrhmi na poskytnutie dotácií mohli byť aj osobné záujmy istých poslancov, ale to by som nechcel teraz rozoberať. Možno bolo chybou, že zatiaľ nie sú určené jasné pravidlá ako sa má pri podobných žiadostiach postupovať. Preto by malo byť našou najväčšou prioritou ich čo najskoršie schválenie." Podľa poslanca Kočiša by vždy mal byť stavený limit, koľko prostriedkov z vlastných príjmov KSK môže byť použitých na tieto činnosti. "Môžu to byť aj bezúročné pôžičky, avšak s tým ako je to bežné aj v EÚ, teda s tým, že by muselo byť spolufinancované žiadateľom o dotáciu. Ak však nebudeme mať dostatok vlastných príjmov, tak nebudeme dávať ani žiadne dotácie," dodáva E. Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári