vyše 60 percent, zároveň upozorňujú, že tento hrejivý čas netrvá dlho. Vždy sa však z neho tešili, pretože tento termín má pre roľníkov značný význam.
Oslávenec, ktorý ešte prednedávnom suverénne kraľoval v starších kalendároch, patrí v pranostikovom zrkadle medzi vľúdnych žičlivcov.
Vraví sa: Stanislav napasie a zohreje a tiež: Na svätého Stanislava, napasie sa kôň aj krava. Starší gazdovia uznávali aj prípoviedku: Stanislavove jariny vyháňajú gazdu von. Najmä v horských, severnejšie položených zemiakarskych oblastiach Stanislava dodnes označujú aj ako priateľa zemiakov. Práve jeho meniny dodnes aj v príkrejšom teréne podhorských a horských regiónov už spoľahlivo štartujú sadenie zemiakov. Pre mnohých milovníkov nášho druhého chleba to je sviatok.
Gazdinky niekde pripravujú chutné zemiakové špeciality, ktorým, ako inak, kraľujú aj dnes pečené zemiaky s kyslým mliekom, haruľa a niekde halušky s kapustou. To preto, lebo oslávenec vraj v prípade oteplenia ovplyvňuje mimoriadne dôležité zakladanie listov do kapustných hlávok: Stanislávok - darí do hlávok. Ženy v tento deň kedysi najradšej siali ľan, pretože platí: Ľan, vysiaty na svätého Stanislava dáva veľa priadze.
Absencia stanislavovského oteplenia našich predkov skľučovala. Verili, že ak na Stanislava prší, v jeseni budú prázdne sudy a ak nebodaj dážď prišiel v sprievode vetra, báli sa hlavne o orechové stromy, pretože tvrdievali: Stanislav rád ráňa orechy.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári