vtedajší americký prezident Woodrow Wilson oficiálne oslavy prvého, už národného Dňa matiek.A nielen to:ako symbol poďakovania všetkým mamičkám byl zároveň určený aj kvet- červený klinček, ktorý dodnes v USA podľa vtedy založenej tradície doplňujú aj milým blahoželaním na papieri.
Rok predtým navrhol americký kongres sláviť Deň matiek vždy počas druhej májovej nedele.
Už viac ako 80 rokov uplynulo od prvej oficiálnej oslavy Dňa matiek v Československu- o vznik tejto tradície u nás sa najväčšmi zaslúžila dcéra prezidenta T.G. Masaryka Alica,pre ktorú bola inšpiráciou jej matka, ktorá sa narodila v USA.V tom čase býval deň matiek jedným z najkrajších sviatkov roka,do ktorého sa aktívne zapájali nielen rodiny ale aj cirkev, Červený kríž a ďalšie ženské a iné spoločenské organizácie.
Aj keď má oslava materstva oveľa staršie korene, keď stopy po snahách oslavovať ženy - matky pochádzajú z praveku,o novodobý vznik Dňa matiek sa najväčšmi pričinila Američanka Anna M. Jarvisová, ktorá v roku 1907 pri prvom výročí smrti svojej mamičky začala iniciovať,aby si nielen rodina ale celá spoločnosť vzdali úctu žene - matke.V roku 1908 už boli v meste Filadelfia prvé oslavy Dňa matiek.
Po prestávke, keď sa v predchádzajúcom režime komunisti snažili nahradiť Deň matiek marcovým Medzinárodným dňom žien, bola po roku 1989 obnovená tradícia tohto dňa aj v Československu.V súčasnosti je už ako májový Deň matiek súčasťou rodinných kalendárov osláv,ba novšie sa k nemu pridáva aj Deň otcov/20.6./.
Aj na Slovensku sa už rozširuje obyčaj sviatočných rodinných obedov,ktoré pre mamičku pod vedením otecka prihotovujú deti- alebo vedno zájdu do reštaurácie či cukrárne.Samozrejmosťou sú pre mamičky drobné darčeky a nemala by chýbať kytica kvetov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári