ktoré využívajú verejnú dopravu na západe, viesť nebudú. Dôvodom sú, ako vždy, peniaze. Aj na túto tému hovorili odborníci na konferenciu pod názvom Súčastnosť a perspektívy rozvoja koľajovej dopravy v regiónoch a mestách, ktorá sa uskutočnila v Košiciach. Zorganizovala ju Asociácia výrobcov a opravcov koľajových vozidiel spolu s DPMK a Železničnou spoločnosťou.
"Zamerali sme sa na rozvoj regionálnej koľajovej dopravy a integrované dopravné systémy. Zámery štátu vychádzajú zo zákonných opatrení, kde sa právomoc v obsluhe regionálnych tratí presúva na samosprávne kraje. Peňazí nie je dostatok, aby sa mohli kupovať nové vozidlá, či pre mestkú dopravu, ale aj železnice. Prevádzkovatelia koľajovej dopravy razia cestu rekonštrukcií," hovorí riaditeľ Asociácie výrobcov a opravcov koľajových vozidiel Peter Milo (na snímke).
Dopravný podnik v Košiciach sa taktiež podujal na modernizácie vozňov.
"Zmodernizovali sme jednu električku, ktorá je už v prevádzke, ďalšie dve pôjdu do prevádzky čoskoro. Je to však východisko z núdze. Modernizácia vyjde totiž na tretinu nákladov kúpy nového vozu."
Ako P. Milo dodáva, nie je to práve najšťastnejšia cesta, všetko sa ale musí prispôsobiť zlej ekonomickej situácii. "Nové je len nové. My spravíme to, čo si zákazníci objednajú a zväčša len toľko na čo majú peniaze. Technický stav električiek musí vyhovovať normám, inak by nemohli premávať. Tie súčasné však zďaleka nie sú na európskej úrovni. Nič s tým ale neurobíme, pokiaľ sa ekonomická situácia nezlepší."
Hoci sa dá modernizaciou električky ušetriť až 35 % energie, ani na to niet.
"V okolitých štátoch je situácia podobná. Len Praha robí veľké modernizácie električiek, sem - tam sa niečo kúpi, ale to je všetko. Pokiaľ by sa našiel mešec peňazí a vozne by sa vo veľkom aspoň zrekonštruovali, dopravné podniky by ušetrili veľké peniaze. Prepočítať si to musia oni, ale tak by sa možno nemuselo neustále dvíhať nahor cestovné."
Financovanie dopravných podnikov je komplikované, časť peňazí pre investičné záležitosti ide nateraz zo štátu. "Otázne je, ako to pôjde ďalej, či právomoc neprejde na samosprávne kraje. Tento rok to ide ešte zo štátu. Peniaze na prevádzku, údržbu a opravy idú z mesta. Niečo si musí DPMK privyrobiť. Mestá však nemajú peniaze, podobne ako štát. Finančných prostriedkov je veľmi málo."
Ak však nebudú peniaze, po čase doprava skolabuje... "Teoreticky je to možné. Všetko je ale na pleciach vedúcich pracovníkov dopravných podnikov, aby dopravné prostriedky jazdili. Aj keď kvalita nie je optimálna. V zime ľudia mrznú, v lete je horúco. My vieme dať do vozňov aj klimatizáciu, nemá to však kto zaplatiť."
Už aj pri objednanej modernizácii nastupuje problém s financiami. "Finančná disciplína na celom Slovensku nie je optimálna, ale vždy sa nejako dohodneme. Každý však musí vedieť, že celkom na dlh sa robiť nedá. Prvú košickú električku, ktorá sa robila sme postavili z našich peňazí a zaplatila sa, až keď bola hotová."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári