na 10 percent zo základného platu. Starostovi by tak znížili plat zo súčasných 69 300 Sk na 50 820 Sk. Návrh o jediný hlas neprešiel, no vzťahy medzi poslancami koalície KDH-SDKÚ-DS a starostom sa opäť vyhrotili.
"Považujem tento návrh za nekorektný, pretože hneď po voľbách som rokoval so zástupcom najsilnejšieho poslaneckého klubu a dohodli sme jasný systém tvorby môjhu platu i platu zástupcu. Túto dohodu poslanci porušili," hovorí starosta Mutafov. Zdôraznil, že minulý rok venoval 120-tisíc korún na podporu športu, čo má uvedené aj v daňovom priznaní.
Starosta dodáva, že v mestskej časti je teraz úplne neštandardná situácia, keď o jeho plate spolurozhoduje jeho zástupca, ale on do zástupcovho platu nemôže absolútne vstupovať, hoci je štatutárom úradom zodpovedným za jeho činnosť. Mutafov poukazuje na fakt, že tým istým pravicovým poslancom neprekáža na meste fakt, že primátor rozhoduje o plate svojho námestníka. "Poslanci si prehodnotenie pohyblivej čiastky platu starostu nevymysleli len tak, iba využili možnosť, ktorú im dáva odmeňovací poriadok. Tam je jasne napísané, že v kompetencii zastupiteľstva je každý štvrťrok prehodnotiť výšku pohyblivej časti platu starostu. Nič iné sme neurobili, takže vôbec nejde o nejaký neštandardný krok a netajíme sa tým, že sa k prehodnoteniu ešte vrátime," hovorí poslanec Mikuláš Čečko (KDH).
Ako ďalej zdôraznil, dôvodov, prečo sa poslanci rozhodli dať návrh na úpravu platu, bolo niekoľko. "Potvrdzujem, že po voľbách sme dohodli pravidlá spolupráce, ktoré by mali byť rešpektované, ak chce pravicová koalícia spolupracovať so starostom. Aj my, aj starosta mal svoj program, všetci sme chceli, aby sa realizovala aspoň časť z neho, preto sme hovorili o nutnom kompromise. Bohužiaľ, starosta nevytvára podmienky pre plnenie programu, sabotuje činnosť zastupiteľstva tým, že svojvoľne nepodpisuje prijaté uznesenia. Odôvodňuje to tým, že sú protizákonné, ale poslancom nepredložil žiadny dôkaz, resp. právny rozbor, že to tak naozaj je."
Podľa Čečka je ďalším dôvodom fakt, že plat starostu v takejto výške nie je adekvátny k skromnému rozpočtu mestskej časti, v ktorom pomaly niet ani koruna na žiadne investičné akcie pre občanov. "Ide len o trucpodnik, poslanci chytajú psa za chvost a neberú do úvahy, že mestská časť rozbehla jednu z najväčších stavebných aktivít na Slovensku v lokalite Grot, pripravila všetky podmienky na výstavbu Kauflandu, Lidlu, ktoré prinesú mestskej časti pozitíva v budúcnosti. Máme spracované štyri projekty, ktoré chceme financovať z európskych zdrojov. To sú výsledky práce, urobiť niečo aj z mála si vyžaduje väčšie úsilie."
Poslanec Čečko tvrdí, že vzájomnú spoluprácu zbytočne narúšajú starostove príliš emotívne komentáre k poslaneckým návrhom. "Starosta zabúda, že právom každého poslanca je navrhnúť čokoľvek a jeho povinnosťou je nechať o návrhu hlasovať. Namiesto toho si však najprv vypočujeme hodnotiace stanovisko, s mnohokrát ostrými vyjadreniami, čo považujeme za zbytočné," hovorí Čečko.
Starosta Mutafov argumentuje tým, že každý človek má nejaký naturel. "Keď vám po desiatykrát niekto urobí trucpodnik a navrhuje nič neriešiace veci len preto, aby mi urobil naprotiveň, tak vás to musí vyviesť z miery. Niekedy som možno emotívnejší, ale len preto, že zasahujú do mojej práce malichernosťami namiesto toho, aby spoločne riešili zásadné veci."
Starosta považuje za chybu, že poslanci odsúhlasili výstup mestskej časti zo ZMOSu. Združenie miest a obcí podľa neho počas celej desaťročnej existencie dosihlo tlakom na vládu mnoho pozitívnych vecí pre samosprávu. "Chceli sme od starostu, aby nám konkrétne povedal, čo členstvo v ZMOS prinieslo mestskej časti. Nedozvedeli sme sa to, tak sme sa rozhodli, že členské vo výške 60-tisíc korún ročne využijeme radšej inak. Je nám jasné, že ak si my v mestskej časti nepomôžeme sami prípravou dobrých projektov, získavaním peňazí z eurofondov, ZMOS nám určite nepomôže," vysvetľuje Čečko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári