nezamestnaný získa, čo musí všetko robiť?" niekoľko podobných e-mailov nám prišlo do redakcie v uplynulom období, a tak sme oslovili Ing. Stanislavu Kutú, odbornú poradkyňu na oddelení služieb a odborného poradenstva Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Košice.
Čo to vlastne individuálny akčný plán je?
"Uchádzač o zamestnanie, ktorý je v evidencii dlhšie ako tri mesiace, má možnosť za pomoci odborného poradcu z úradu práce zostaviť si individuálny akčný plán. Je to písomný dokument obsahujúci postupnosť krokov alebo úloh, stanovených na určité obdobie po vzájomnej dohode s uchádzačom, a tieto kroky je uchádzač povinný realizovať. Ide o úlohy súvisiace s hľadaním zamestnania, kde môžeme uchádzača usmerniť, ako a aké zamestnanie by si mal hľadať. Niektorí uchádzači vedia, ako si hľadať prácu a kde získať informácie o voľných miestach a o zamestnávateľovi. Ale niektorí nevedia."
Je tento plán pre uchádzačov o zamestnanie povinný?
"Zákon o službách zamestnanosti stanovuje, že každý uchádzač, ktorý je evidovaný vyše troch mesiacov, má mať vypracovaný akčný plán. A ak nesplní povinnosti, na ktorých sme sa spolu dohodli a on to podpísal, z dôvodu, že je mu to evidentne ľahostajné, je možné ho vyradiť z evidencie. Novelizovaný zákon platí od februára a my tieto plány realizujeme od marca. Do akčného plánu sa zaraďujú aktivity ako napríklad sledovanie voľných pracovných miest v médiách, ponuka na zamestnanie, telefonické a osobné uchádzanie sa o zamestnanie, účasť v projekte úradu práce, vzdelávanie a príprava pre trh práce, absolventská prax, aktivačná činnosť atď."
Nájdu sa aj uchádzači, ktorí nemajú predstavu o tom, čo chcú alebo by mohli robiť?
"Áno, v takých prípadoch musíme prísť na to spolu podľa ich vzdelania, vedomostí, schopností a zručností. Lebo nemá význam chodiť náhodne od zamestnávateľa k zamestnávateľovi, ale je dôležité vedieť, čo chce a vie robiť. Ak chce napríklad začať podnikať, dohodneme sa, že bude robiť kroky súvisiace so zistením informácií o podnikaní, odvodových povinnostiach, preštuduje si daňový zákon, živnostenský zákon, napríklad do troch-štyroch týždňov, a to mu pomôže rozhodnúť sa, či začne. Alebo môže zistiť svoje možnosti získať príspevok z úradu práce na samostatnú zárobkovú činnosť."
Ako na túto formu aktívnej spolupráce reagujú uchádzači?
"Niektorí sú skeptickí alebo nemajú záujem na sebe pracovať, niektorí starší si myslia, že keď mladí si nevedia nájsť prácu, tak oni už vôbec nie. Ale hlavne tí starší už si uvedomujú vážne dôsledky toho, že nemajú prácu, že neuživia rodinu či dopad na ich budúci dôchodok. Niekedy si dôsledky neuvedomujú skôr tí mladší. Voľných miest je v našom regióne tak málo, že nie je možné, aby zamestnanec úradu práce vyhľadal každému uchádzačovi miesto bez jeho aktivity. Zároveň úrad práce môže uchádzačovi nahradiť časť jeho oprávnených cestovných nákladov presahujúcich 100 Sk, ktoré mal pri dohodnutých aktivitách spojených s hľadaním práce. Takýto uchádzač môže požiadať úrad práce o preplatenie takéhoto cestovného maximálne do výšky 700 korún mesačne."
A ako viete zistiť, keď uchádzač klame, že splnil dohodnuté úlohy?
"Už máme také skúsenosti, že veľmi ľahko zbadáme, či si človek vymýšľa."
Našli si už niektorí uchádzači vďaka individuálnemu akčnému plánu prácu?
"Áno, naposledy jedna pani pred päťdesiatkou, vyučená predavačka. Podrobne sme spolu rozobrali jej konkrétnu situáciu, rozmýšľali sme, kde by sa mohla uplatniť a dohodli sme sa, že si urobí zoznam potenciálnych zamestnávateľov, kde to skúsi. A už o týždeň prišla s pracovnou zmluvou, vraj sme ju tak navnadili, že si aktívne hľadala prácu a dostala ju v lahôdkach v hypermarkete."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári