pôsobnosti. V porovnaní s rokom 2003 síce rozpočet stúpol asi o dve pätiny, avšak podľa šéfky odboru sociálnych vecí KSK Eleny Dudovej im pribudli do pôsobnosti viaceré "nové" zariadenia. Navyše sociálne služby sú všade na svete dotované a preto je aj vzhľadom na neustále sa zvyšujúce náklady nereálne, aby tieto dotácie klesali. Pre klientov domovov dôchodcov a sociálnych služieb to zatiaľ nebude znamenať, že sa zvýšia ceny poskytovaných služieb.
"Poplatky určite nepôjdu hore, no nedá sa vylúčiť, že koncom roka ich prehodnotíme. Necítime však potrebu zvyšovať ich a pokúsime sa, aby zostali aj budúci rok na súčasnej úrovni. Platby závisia od rôznych faktorov, najvyššie sa pohybujú na úrovni 5800 Sk na mesiac. Na druhej strane, ak má klient veľmi nízky dôchodok, môžeme mu v odôvodnených prípadoch aj odpustiť platby," uviedla E. Dudová.
Medzi priority kraja patrí podpora sociálnych služieb v "teréne" a transformácia existujúcich zariadení na neziskové organizácie s možnosťou viaczdrojového financovania. Takáto koncepcia transformácie prebieha zatiaľ len v KSK. "Prvý pilotný projekt sa začal realizovať ešte pod taktovkou štátu v Hodkovciach a to nás povzbudilo. Vidíme, že v takýchto zariadeniach narástla kvalita služieb a nastali aj veľké ekonomické úspory. Aj štátny dozor konštatoval pozitívne trendy," pochvaľovala si E. Dudová.
Dobrým príkladom je podľa nej aj DSS v Kráľovciach. Ten sa za rok po transformácii stal ekonomicky sebestačnou inštitúciou, ktorá si dokáže na seba aj zarobiť.
"Zmenila sa tam aj štruktúra zamestnancov v prospech odborného personálu. Tým, že sú ako nezisková organizácia, mohli sa zapojiť do rôznych projektov. Získala tak napríklad grant na to, aby vzdelávali zamestnancov a vypracúvali indiviudálne plány pre obyvateľov zariadenia. Samozrejme, s našim príspevkom bude počítať aj naďalej, keďže zákon nám to ukladá, aby sme podporovali neziskové organizácie poskytujúce služby v sociálnej oblasti."
Okrem nich KSK chce spolu s košickou Arcidiecéznou charitou zlepšiť zabezpečovanie sociálnych služieb v Domove dôchodcov a Domove sociálnych služieb na Južnej triede v Košiciach. Podľa zmluvy o spolupráci, ktorú schválilo zastupiteľstvo KSK, by mala jeho ďalšiu činnosť zabezpečovať a finančne sa podieľať práve spomínaná charita. V rámci projektu, ktorý je realizovaný od začiatku tohto roka, dôjde aj k rekonštrukcii a modernizácii objektu. V budúcnosti by sa toto zariadenie malo rozšíriť o hospicovú starostlivosť.
Presne po dvoch rokoch, odkedy začal činnosť odbor sociálnych vecí Košického samosprávneho kraja, mohol byť predsedka KSK R. Bauer s jeho výsledkami spokojný.
Najviac sa mu páči to, že po transformácii sa zvýšila kvalita služieb a zároveň sa ušetrili aj verejné zdroje, určené na rozvoj sociálnej pomoci. "Našim zámerom ako zriaďovateľa je okrem zabezpečenia rastu kvality a ďalšieho rozvoja sociálnych služieb aj ekonomická efektivita. Pristúpili sme k netradičnému riešeniu spájaniu zariadení bez právnej subjektivity s existujúcimi právnymi subjektami. Ide o zlúčenie viacerých zariadení bez právnej subjektivity do jedného právneho subjektu. Bez tohto riešenia by zariadenia bez právnej subjektivity boli organizačnou súčasťou zriaďovateľa a to by znamenalo vytvoriť na Úrade KSK asi 7 nových pracovných miest," uviedol R. Bauer.
Okrem súčasných 27 zariadení sociálnych služieb by mal KSK v budúcnosti "obhospodarovať" aj detské domovy, ktoré by do jeho pôsobnosti mali prejsť v roku 2005. Košický župan však nevylúčil, že sa prechod týchto kompetencií posunie ešte o ďalší rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári