filipo-jakubských mrazíkov z prelomu apríla a mája, floriánskeho ochladenia (4. 5.), príchodu troch neslávne slávnych ľadových svätých: Pankráca, Serváca a Bonifáca (12., 13., 14. 5.), studených žofijských dažďov (15. 5.) a okolo Urbana (25. 5.) aj príchodu malých ľadových mužov. Napriek týmto zimomriavkovým vyhliadkam ľudia mesiac máj na celom svete vytrvalo nazývajú mesiacom lásky, kvetov i úchvatných vtáčích piesní.
Podistým im na to stačí, ak príde niekoľko hrejivých slnečných dní. Vyskytujú sa v podobe stanislavovského oteplenia okolo 7. 5., občas príde po Žofii v druhej polovici mesiaca izidorské oteplenie a na konci obľúbená fortunátska jar.
Aj našim predkom pár vydarených slnečných májových dní stačilo na to, aby nám poslali prívetivé prípoviedky o tom, že: Máj - otvára raj. Ďalej vravievali: Máj teplo dáva a stromy kvetmi a lístím odieva. Výstižná je aj poučná pranostika: Máj - zdravým dáva mnohé života radosti a chorým na boľačky z bylín lieky a masti.
Starí roľníci boli už v minulosti pragmatickejší, keď sa vytešovali zo studenšieho májového počasia. Odkázali nám: Studený máj - v stodole raj a tiež: Studenší máj zakladá na chlieb a ak máj chladný, taký rok nebude hladný. V Česku hospodári prízvukujú: Chladný květen, červen vlažný, je sýpkám a sudům blažný. Gazdíčkovia o májových dáždikoch priam s nehou vravievajú: májový dáždiček - urodí sa chlebíček, dobrej úrody je tatíček a sú aj dnes presvedčení, že chladnejší a vlhší máj zaplní spoľahlivo senníky, stodoly, mliečnice i vínne pivnice.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári