budú zaoberať aj nešťastným druhým kolom volieb prezidenta, bolo jasné, že sa k tejto veci budú vyjadrovať. Už na začiatku rokovania dal návrh poslanec Dušan Petrenka (ANO), aby sa do programu zaradila aj informácia týkajúca sa 2. kola prezidentských volieb a tiež navrhol, aby sa uskutočnilo verejné zhromaždenie občanov: "Verejné zhromaždenie je potrebné v súvislosti s udalosťami posledných mesiacov, ktoré vyvrcholili následným nepríjemným problémom s druhým kolom volieb prezidenta. Keďže starosta je námestníkom primátora a zároveň starostom, je to z morálneho a etického hľadiska nezlučiteľné. Medzi občanmi je vysoká nespokojnosť s komunikáciou medzi úradom a obyvateľmi. Starosta nereaguje ani na písomné dotazy občanov. Mne napríklad odpovedali až po 57 dňoch."
Návrh D. Petrenka prišli podporiť aj niektorí občania. Zvlášť aktívny bol Marian Sýkora, ktorý je v Košickej Novej Vsi známy ako neúspešný kandidát na starostu. M. Sýkora sa aktívne angažoval počas celého zastupiteľstva. Neustále vykrikoval svoje otázky a žiadal odpovede. Neuspel, pretože podľa zákona o obecnom zriadení sa jasne hovorí, že občan prítomný na rokovaní môže dostať slovo len vtedy, keď s tým súhlasí obecné zastupiteľstvo. M. Sýkora si to neuvedomoval a napriek tomu nevhodne zasahoval do rokovania. Vyvrcholilo to tým, keď po niekoľkých upozorneniach starostu Františka Knapíka, aby nerušil, začal riešiť spory so zástupcom starostu Pavlom Hricom (KDH). Keďže si nedal povedať, pristúpil starosta k radikálnemu riešeniu: "Musím vás dať vyviesť, alebo preruším rokovanie."
Nakoniec dvaja členovia mestskej polície Sýkoru vyviedli a v rokovaní sa pokračovalo ďalej. K prezidentským voľbám sa vyjadril zástupca starostu P. Hric, ktorý počas druhého kola zastupoval starostu: "Nič podrobného vám nepoviem, pretože je na mňa podané trestné oznámenie. Keďže celá vec je vo vyšetrovaní, preto sa k tomu nemôžem vyjadriť. Členovia volebnej komisie boli tí istí čo pri prvom kole prezidentských volieb. Boli poučení o voľbách. Je však divné, že z prvého kola sa zvýšilo 956 obálok a nenapadlo ich použiť ich."
Starosta F. Knapík vyjadril ľútosť, že ich obec sa stala neslávne známou kvôli týmto voľbám. Pre občerstvenie pamäti dodávame, že pri voľbách sa stala technická chyba - chýbali obálky. Takže obyvatelia Košickej Novej Vsi volili niekoľko hodín tak, že hádzali do urny len volebné lístky bez obálok. A to je v rozpore s volebným zákonom. Preto v tejto MČ bolo 462 hlasov neplatných.
Aj kvôli tomu chcú zvolať verejné zhromaždenie a v tejto MČ sa už pred týždňom začala petičná akcia za odvolanie starostu: "V petičnom výbore sú traja muži a jedna žena. Už máme 50 percent potrebných podpisov a chceme o tom informovať občanov na verejnom zhromaždení, ktoré by malo byť do 15 dní," informoval zastupiteľstvo D. Petrenka.
Verejné zhromaždenie však nakoniec poslanci neodsúhlasili. Štyria boli za a štyria proti. D. Petrenka neskrýval sklamanie: "Je to škoda. Starosta odmieta diskusiu s občanmi. Možno, že verejné zhromaždenie navrhnem opäť, ale zastupiteľstvo bude až o dva mesiace."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári