Korzár logo Korzár Košice

Nejakým alergickým prejavom trpí každý tretí Slovák, najčastejšia je senná nádcha

Košice Alergiami trpeli už starí Rimania. Ekzém či astma nie sú žiadnou novinkou, s týmito pojmami sa stretávame už v spisoch Hippokata, otca

lekárstva, ktorý žil v piatom storočí pred naším letopočtom. Isté však je, že alergií od tých čias výrazne pribudlo. Rôznymi alergickými prejavmi trpí dnes asi tretina Slovákov. Najbežnejším ochorením je peľová alergia, ľudovo nazývaná senná nádcha, ktorej sezóna už začala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Peľová sezóna sa iba v týchto dňoch naplno rozbieha, pretože nastupuje o niečo pomalšie ako posledné dva roky. V predošlých obdobiach došlo k rýchlemu nástupu jari a prudkému otepleniu, ktoré vyvolalo rýchle odkvitnutie rastlín. Preto mala veľká časť alergikov ťažkosti naraz a oveľa rýchlejšie i odzneli. Tento rok ale nastupuje sezóna pomaly," hovorí alergologička MUDr. Mária Stašková (na snímke).

SkryťVypnúť reklamu

Momentálne sa nachádzajú v ovzduší najmä pele stromov, ktoré kvitnú v závislosti na druhu od konca februára do polovice mája. Obdobie tráv začne zhruba o dva-tri týždne a potrvá do polovice júla, následne prídu na rad buriny. Tie kvitnú až do konca vegetačného obdobia, takže v takzvanom babiom lete môžu mať pacienti alergické problémy aj v októbri.

"Úžitkové stromy ako čerešne, jablone alebo marhule nemajú natoľko agresívny peľ, ako včasnejšie kvitnúca jelša, lieska, breza, jaseň či topole. Ľudia alergickí na ich peľ majú v tomto období veľmi intenzívne ťažkosti vzhľadom na to, že pretrváva suché a vetristé počasie, v dôsledku čoho je koncentrácia peľov v ovzduší vysoká," vysvetľuje MUDr. Stašková, podľa ktorej momentálne vrcholia prejavy alergie na pele stromov.

SkryťVypnúť reklamu

Ide obyčajne o problémy horných dýchacích ciest - kýchanie, silnú vodnatú nádchu, upchatie nosa, začervenanie očí, pálenie očných spojoviek či svrbenie slizníc v nose a ústach. Niektorí pacienti majú aj postihnutie dolných dýchacích ciest prejavujúce sa suchým dráždivým záchvatovým kašľom a pískaním pri dýchaní. Takéto ťažkosti môžu zaskočiť človeka, ktorý dosiaľ nemal skúsenosti s peľovou alergiou. Obyčajne sa zosiľňujú pri pobyte v prírode, ale prejavujú sa aj v noci, niekoľko hodín po návrate domov. Prudké alergické prejavy môžu nastať aj vtedy, keď už nie je bezprostredný kontakt s alergénom, preto si ich možno pomýliť s iným ochorením.

"Senná nádcha sa dá ľahko pomýliť so začínajúcim nachladením alebo virózou, kedy pacient obyčajne vyhľadá lekára prvého kontaktu. Ak ten správne neodhadne, že ide o alergiu a nasadí klasickú protiinfekčnú liečbu, tá nie je účinná. Pokiaľ príznaky neodznejú do desiatich-štrnástich dní, je čas vyhľadať alergológa," zdôrazňuje alergologička.

SkryťVypnúť reklamu

Priebeh alergie je podľa nej veľmi individuálny. Pri alergii na jeden druh peľov ide zväčša o krátkodobé ťažkosti, trvajúce dva-tri týždne. Ale sú aj pacienti, ktorí majú zdravotné problémy počas celého vegetačného obdobia, keďže sú alergickí na všetky typy peľov.

"Na čo je človek alergický, sa dá odhadnúť podľa obdobia, v ktorom sa u neho prejavujú zdravotné ťažkosti. Ale s istotou to určia až kožné testy. Robia sa obyčajne na jeseň, preto je pacient pri svojom prvom kontakte s alergiou iba nastavený na protialergickú liečbu. Testovanie sa môže robiť až po odznení ťažkostí," poznamenáva Mária Stašková.

Pomerne často dochádza u alergikov aj ku kontaktným alergickým prejavom. Problémy môže spôsobovať chodenie na boso po tráve či vyplievanie rastlín na záhrade bez ochranných rukavíc. Takisto hrozí alergia na jedlo. Vyskytnúť sa môže aj v priebehu roka, ale v čase peľovej sezóny býva zosilnená. Skríženú precitlivenosť môže spôsobiť celý rad ovocia a zeleniny alebo med. Typická je reakcia breza - jablko, mrkva, čerešne či melón alebo buriny - paradajka. Zaujímavé je, že alergénmi bývajú v prípade skríženej precitlivenosti s peľmi odrody nášho ovocia, nie citrusového.

"Dôsledkom bývajú opuchy pier a jazyka alebo svrbenie v ústach, ale vyskytnúť sa môžu aj problémy s dýchaním, žihľavka na koži alebo tráviace ťažkosti. Preto by sa mali alergici takéhoto ovocia alebo zeleniny vystríhať," poznamenáva alergologička.

Jaroslava GAJDOŠOVÁ

Čo spôsobuje alergie

Alergie súvisia najmä s dedičnosťou, ale vplýva na ne i životné prostredie. Počet alergikov sa každým rokom zvyšuje a alergie sú predovšetkým problémom veľkých miest. Alergici pritom majú zvýšenú dráždivosť nielen na ‚svoj' konkrétny alergén, ale aj rôzne chemické spúšťače, akými môže byť cigaretový dym, rôzne kozmetické prípravky či znečistené ovzdušie. Preto je na vidieku alergií menej ako v priemyselných oblastiach.

"V dnešnej dobe je alergikmi asi 25-30-percent detí, ktorých rodičia alergiou netrpeli. Pokiaľ jeden z rodičov trpí alergiou, pravdepodobnosť, že ju bude mať aj dieťa, je dvojnásobne vyššia. Nuž a pokiaľ sú alergikmi obaja rodičia, a majú navyše zhodnú diagnózu, napríklad sennú nádchu, je pravdepodobnosť takmer stopercentná. Dieťa však nemusí trpieť tým istým ochorením ako oni, môže sa u neho vyskytnúť napríklad atopický ekzém," hovorí MUDr. Mária Stašková.

(jg)

Ako vyzerá liečba

Na liečbu alergií sa využívajú najmä antihistaminiká. Liečba nimi je veľmi účinná a ich vedľajšie účinky sú dnes už iba minimálne. Preto je možné užívať ich dlhodobo. Podľa potreby sa pridávajú aj nosné či očné kvapky a pri ťažkostiach s dýchaním sa nasadzuje aj inhalačná liečba. Takáto liečba sa nazýva symptomatická. Odstraňuje alebo zmierňuje príznaky alergie, ale neovplyvňuje alergický proces ako taký.

Predísť alergii očkovaním sa nedá. Ale veľmi dobrý efekt majú peľové vakcíny v injekčnej alebo kvapkovej forme, ktoré zásadne pozitívne ovplyvnia priebeh alergického ochorenia.

"Liečba alergika je pomerne nákladná, vysoké sú aj doplatky samotného pacienta, no oplatí sa preto do nej investovať, pretože je obyčajne dostatočne efektívna. Komfort je neporovnateľný. Pri neliečenej alergii sa intenzita ťažkostí časom zhoršuje a predlžuje sa obdobie ťažkostí. Hrozí rozvoj astmy, ktorá je najhoršou fázou alergického ochorenia," zdôrazňuje MUDr. Stašková.

Alergia sa prejavuje najčastejšie už v detskom veku, ale vzniknúť môže aj u päťdesiat-šesťdesiatročného človeka. Pokiaľ sa ochorenie nepodchytí a nelieči, samé neodznie, ale naopak, ťažkosti pribúdajú. K sennej nádche sa pridávajú aj iné typy alergií, ako napríklad na roztoče, domáce zvieratá, hmyz či lieky.

Je tiež veľmi nevhodné prerušiť liečbu, akonáhle sa vám trochu uľaví. Tabletky treba brať pravidelne počas celého obdobia, kedy sa váš alergén vyskytuje v ovzduší, inak sa ťažkosti znovu vrátia.

(jg)

Babské recepty nepomáhajú, lepšia hygiena však áno

Pacienti si podľa MUDr. Staškovej môžu pomôcť uľaviť od ťažkostí čiastočne aj sami, nie však babskými receptami.

"Voči samoliečbe som pri alergiách skôr skeptická. Sú pacienti, ktorí skúšajú homeopatiká alebo akupunktúru, čo nemusí byť v každom prípade absolútne neúčinné, ale väčšina chorých sa po čase vráti späť ku klasickej liečbe. Pomôcť si však môžu trochu aj sami - tým, že eliminujú svoj pohyb v prírode a budú zo seba peľ dôkladne zmývať," radí lekárka.

Ak ste alergický na nejaký druh peľu, ktorý je práve v ovzduší, mali by ste sa zdržiavať vonku čo najmenej. Vyhýbajte sa predovšetkým prostrediu s vysokou koncentráciou alergénov - nechodievajte v danom období na prechádzky či pikniky do lesa. Pobyt v prírode skráťte na minimum najmä vo počas suchých a vetristých dní a podvečer, kedy je koncentrácia peľov v ovzduší najväčšia. Nejazdite v aute s otvorenými oknami, nevetrajte zbytočne priveľa byt.

"Potrebná je po návrate z vonku dôkladná očista, to znamená osprchovanie celého tela a prezlečenie sa do iných šiat. Dôležité je aj časté umývanie vlasov, doporučuje sa ich aj skrátiť alebo si oholiť fúzy, na ktorých sa peľ často zachytáva. To môže pomôcť eliminovať ťažkosti. Veľmi dobré sú tiež čističky vzduchu, ktoré znižujú množstvo peľu v byte," poznamenáva MUDr. Mária Stašková.

(jg)

Autor: jg

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  6. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  7. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 72 243
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 269
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 931
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 401
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 181
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 118
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 182
  1. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  2. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  3. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXII
  5. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  6. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  7. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  8. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 401
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 530
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 65 830
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 838
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 282
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 909
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 453
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 759
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Otilia Horrocks: Bože, ako hlboko vie jeden klesnúť...
  2. Daniel Balko: Ohrozuje Trump súčasný medzinárodný systém? Čo to pre nás znamená?
  3. Jaroslav Karahuta: Boj veľkých proti malým neskončil ani po 21 rokoch od vstupu do EÚ. Čaká nás kolonizácia vidieka ?
  4. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XXII
  5. Tomáš Csicsó: Ako Róm z juhu Slovenska som nikdy nezažil rasizmus
  6. Ivan Čáni: Rudo, prácu treba aj dokončiť a nie iba načať!
  7. Peter Franek: Čo chcú Ficovi voliči.
  8. Eva Chmelíková: Predsudky zabíjajú kultúru, iné kultúry ju obohacujú.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 401
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 530
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 65 830
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 838
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 282
  6. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 909
  7. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 453
  8. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak 8 759
  1. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  2. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  3. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  4. Tupou Ceruzou: Businessman
  5. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  6. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  7. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu