každom zastupiteľstve, poslanci boli najviac zvedaví na vysvetlenie starostu Ladislava Lumtzera, ako dopadlo jeho rokovanie s riaditeľom Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) Ing. Zoltánom Kásom. Keďže výstavba nájomných bytov je financovaná aj úverom zo ŠFRB vo výške 75 miliónov korún, firma Kame sa zaviazala, že bude splácať mesačné splátky vo výške 331-tisíc korún, kým stavbu neskolaudujú. Byty totiž mali byť dokončené už pred rokom a úver sa mal začať splácať od 1. januára tohto roku. Prvú splátku za január zaplatila MČ s tým, že peniaze jej spoločnosť Kame refunduje. Nestalo sa tak a splátky za február, marec a apríl už ŠFRB nevidel. MČ ich totiž nemohla vyplatiť, pretože nemá financie. Spoliehali sa na sľuby konateľa firmy Kame Maroša M.
Podľa úverovej zmluvy po troch nezaplatených splátkach môže ŠFRB dať na dlžníka, v tomto prípade MČ Furča, exekučný príkaz na výkon exekúcie. Ako sme však už informovali, MČ vlastní len okolo 300 metrov štvorcových a zariadenie úradu. Preto danú situáciu išiel riešiť starosta ešte minulý týždeň, s Z. Kásom osobne. Žiaľ, poslanci nedostali z jeho úst uspokojivú odpoveď k čomu dospeli na rokovaní. Nepovedal im fakticky nič, na čom sa so ŠFRB dohodli.
"Predložte nám víziu ako ďalej a my budeme pozorne počúvať. Byť na vašom mieste, tak sa vzdám a schovám sa. Lebo netuším ako sa dá táto situácia riešiť. Konateľ Kame pôjde do basy, asi. Ale čo my?" vyzval starostu poslanec Emil Rendek (KDH).
"Dohodli sme sa s pánom Kásom, že zatiaľ nebudeme informovať o tých krokoch, ktoré v súvislosti s výstavbou bytov a riešením celej situácie podnikneme. Prosím o vaše strpenie. Týmto problémom sa už zaoberajú orgány činné v trestnom konaní a nebolo by dobré zatiaľ zverejňovať naše vízie," snažil sa zdôvodniť svoje mlčanie starosta.
"Chcete nám povedať, že tie vízie sú tajné? Alebo snáď protizákonné? Veď to pripomína metódy SIS," snažili sa predsa len niečo vypáčiť od starostu poslanci. Nepochodili.
O nič ústretovejšia nebola ani prednostka MÚ MČ Furča Katarína Dudíková, ktorá bola taktiež prítomná na bratislavskom rokovaní so Z. Kásom: "Išlo nám o odklad úveru. Robíme isté zabezpečujúce kroky. Ale aby nedošlo k zmareniu nášho úkonu, ktoré smerujú k istým osobám, musíme zatiaľ mlčať. Ale uisťujem vás, že bez súhlasu poslancov to nebudeme môcť realizovať. Takže keď dokončíme rokovania so ŠFRB, všetko sa včas dozviete."
Starosta L. Lumtzer ubezpečil poslancov, že informácie dostanú v priebehu mesiaca. Optimisticky verí, že sa im podarí vzniknutú situáciu riešiť. Na otázku poslanca Ľudovíta Priestera (ANO), že ak sa problém výstavby nevyrieši, či bude zvažovať svoje odstúpenie, odpovedal: "Som presvedčený, že to bude smerovať k zdarnému koncu, ale už bez firmy Kame."
Ďalej poslancov informovala prednostka, že na základe kontroly subdodávateľskej firmy JK Slovakia v Lipanoch došli k nasledujúcemu záveru: "Pri kontrole uznesení firma Kame predložila MČ len časť subdodávateľských faktúr v hodnote 47 miliónov 652 tisíc korún. Faktúry v hodnote vyše 10 miliónov 200 tisíc Sk, podľa vyjadrenia majiteľa firmy JK Slovakia Lipany sa netýkajú výstavby nájomných bytov Na hore, ale bytov v Barci. Taktiež nám bolo konateľom firmy JK Lipany oznámené, že im firma Kame uhradila k dnešnému dňu zo stavby Na hore, finančnú čiastku vo výške 450-tisíc korún. Na základe zistených skutočnosti sme ako MČ podali trestné oznámenie 23. apríla na konateľa firmy Kame Maroša M."
MČ Dargovských hrdinov taktiež listom vyzvala aj ďalšie subdodávateľské firmy, aby zistili, či sa ostatné subdodávateľské faktúry týkajú furčianskej stavby. A tiež firmy požiadali, aby im zaslali fotokópie výpisov z účtu, že firma Kame im skutočne uhradila faktúry za výstavbu.
Poslanci informáciu o výstavbe Na hore zobrali na vedomie s doplňujúim uznesením. A to, že v májovom čísle sídliskového časopisu F kuriér, bude uverejnená dôkladná informácia a vysvetlenie, ako to vlastne s touto problematickou výstavbou nájomných bytov v skutočnosti je.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári