školského roka.
"Všetko, čo ministerstvo práce dá deťom, je správne," hovorí členka predsedníctva Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Božena Kováčová. "Ide o rodiny, ktorým to určite pomôže, pretože žijú často na hranici životného minima, alebo ešte pod ňou." Obce o príspevky určite požiadajú.
Ministerstvo práce chce príspevkami pomôcť aj rómskym deťom. "Najviac detí, ktoré sú v hmotnej núdzi, patrí k rómskej národnosti. Prepadali, lebo neboli v škole rovnocenné. Mali jeden zošit na všetko a jednu fixku," hovorí Anina Botošová z ministerstva.
Rómske deti lákajú do školy teplé obedy, hovoria sociálni terénni pracovníci. Magdaléna Kapľavková z Pečovskej Novej Vsi povedala, že kým deťom kupovali desiaty, nechodilo ich do školy toľko ako dnes, keď je obec osobitným príjemcom prídavkov na deti, z ktorých im platí obedy.
Príspevky na stravu a školské pomôcky sú jedným z opatrení, ktorými ministerstvo práce odpovedalo na rómske nepokoje po znížení sociálnych dávok. Ďalším je dohoda s ministerstvom školstva o poskytovaní sociálnych štipendií. Vyhláška, ktorá ich poskytovanie upravuje, by mala tiež platiť od mája, ale či sa už vtedy bude dať štipendium získať, ministerstvo nevie. "Je to podmienené dĺžkou legislatívneho procesu," povedala Monika Murová, hovorkyňa ministerstva školstva.
Štipendiá by mali byť čiastočne financované z Európskeho sociálneho fondu. Stredoškolské štipendiá doteraz upravovala vyhláška z roku 1984, ktorá nikomu neumožnila ich naozaj získať. Podmienkou bol príjem na jedného člena rodiny 500 až 650 korún.
Deťom bez ohľadu na to, či sú v hmotnej núdzi, alebo nie, má štát zo zákona hradiť cestovné do školy, ak nesídli v ich obci. "Obec, do ktorej bude dieťa chodiť do školy, musí rodičovi zaplatiť cestovné náklady za cestovanie," hovorí štátny tajomník ministerstva František Tóth. Náklady potom obci v plnej výške štát preplatí.
Zákon platí od januára, no rodičia zatiaľ peniaze nevideli. Riaditeľ základnej školy v Spišských Vlachoch Pavol Gubka: "Bola tu mamička, ktorá prišla spísať list, že nemôže pustiť dieťa do školy, lebo nemá na autobus." Matka má podľa neho na príspevok na cestovné nárok. "Spísali sme podklady, ale odvtedy sa nič nedeje," hovorí riaditeľ.
"Peniaze na cestovné náklady pre žiakov ešte nemáme," hovorí Božena Kováčová, starostka Jánovej Lehoty.
Ján Matula z ministerstva školstva sľubuje, že už v pondelok dostanú Krajské školské úrady smernicu s presným postupom, ako možno o peniaze žiadať. Kým nebola smernica, obce, školy ani samotní rodičia nemohli peniaze dostať. Podľa Matulu smernica meškala preto, lebo medzi obcami neexistovali písomné dohody o školských obvodoch a peniaze na cestovné môžu totiž dostať iba deti, ktorých obec uzatvorila dohodu s obcou, kde je škola.
Od januára do konca júna bude stáť preplácanie cestovného 83 miliónov. Peniaze na cestovné by sa teda mali spätne od januára dostať až k matke zo Spišských Vlachov. Obec môže situáciu riešiť aj tak, že zriadi školský autobus. Náklady štát preplatí.
Autor: haj, sr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári