narodeniny. Medzi hosťami spomienkového aktu boli podpredseda vlády pre Európsku integráciu Pál Csáky, maďarský generálny konzul György Varga, český generálny konzul Vítězslav Pivoňka a predstavitelia národnostných menšín.
Hostia si pozreli pamätnú izbu, ktorú v dome, kde prežil časť detstva, vytvorili v roku 1998. Prichádzajú sem štátnici, literáti, ale aj obyčajní milovníci jeho diela. Hľadajú atmosféru mesta, ktoré dokázal tak šťavnato vo svojich dielach opísať.
Významného košického rodáka objavil Západ až v deväťdesiatych rokoch, no jeho knihy sa stali bestsellermi. Paradoxom je, že v jeho rodisku pozná jeho tvorbu iba málo ľudí. Boom okolo diela Sándora Máraiho sa začal po tom, ako jeho dielo predstavili na knižnom veľtrhu vo Frankfurte nad Mohanom.
Sándor Márai sa narodil v Košiciach 11. apríla roku 1900. Jeho veľkou inšpiráciou bolo práve rodné mesto. Kľúčovým dielom je román Spoveď, v ktorom venoval veľkú časť Košiciam. Ako významný svetoobčan bol zástancom občianskej spoločnosti a nepriateľom totalitných režimov fašizmu a boľševizmu. Práve preto musel v roku 1948 odísť z Maďarska do exilu.
Bol azda jediným spisovateľom na svete, ktorý sám zakázal vydávať svoje diela. Vyhlásil totiž, že nechce, aby jeho knihy vychádzali v totalitných režimoch. Napísal viac ako päťdesiat diel, najviac románov. Jeden z najvšestrannejších a najvzdelanejších spisovateľov svojho obdobia spáchal v roku 1989 samovraždu v San Diegu, kde žil posledné roky svojho života.
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári