akciovú spoločnosť, sa už za necelý rok stala jednou z najúspešnejších v oblasti tvorby a realizácií projektov financovaných z fondov EÚ. Potvrdil to v piatok zástupca Európskej komisie a koordinátor programu ISPA pre Slovensko Carsten Rasmussen.
VVS realizuje v súčasnosti tri projekty financované z fondov EÚ a do troch mesiacov začne s projektom "Zásobovanie pitnou vodou, odkanalizovanie juhovýchodu Zemplínu" s celkovými nákladmi 23,6 milióna eur.
"Hneď vstupom do EÚ sa Slovensko bude musieť prispôsobiť európskej legislatíve v oblasti noriem pitnej vody a odpadových vôd. To znamená, že každá obec nad 2 tisíc obyvateľov musí mať čističku odpadových vôd (ČOV). Splniť normy EÚ je dlhotrvajúci proces, začal už v roku 2000. EÚ je aj o solidarite a preto členské štáty chcú pomôcť vstupujúcim krajinám pri plnení týchto procesov. Na Slovensko išlo ročne v minulosti na vodohospodárske projekty cez ISPA 50 miliónov eur. Po vstupe budeme mať veľmi veľa peňazí, ktoré musíme na tieto projekty použiť, Bude to až 100 miliónov eur," dodal s úsmevom C. Rasmussen.
Túto výzvu zobral osobne generálny riaditeľ VVS Ing. Stanislav Hreha: "Budeme sa snažiť, aby všetky investície z fondov dostala VVS na svoje projekty." Ako dodal, v našom regióne je špecifická situácia: "Zatiaľ je na vodovod napojených 70 percent obyvateľstva a 45 percent na kanalizáciu. Musíme sa snažiť, aby toto číslo bolo oveľa vyššie."
V súčasnosti sa už realizuje projekt "Zásobovanie pitnou vodou a odkanalizovanie Juhovýchodu Zemplína", druhým je "Horný Zemplín Humenné" a tretím rozsiahla rekonštrukcia kanalizácie a čistiarne odpadových vôd v Košiciach.
V štádiu príprav už má VVS niekoľko projektov podporovaných z Kohézneho fondu. V súčasnosti prebieha ich prípravná fáza - schvaľovanie na ministerstve životného prostredia komisiou EÚ, pričom sa ich realizácia predpokladá v rokoch 2006 až 2010.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári