PRANOSTIKA
V každej poriadnej zbierke pranostík nájdeme pre obdobie okolo 24. apríla názov - jurské oteplenie. Prívetivé jarné slnečné dni okolo menín obľúbených Jurajov podľa tradícií prichádzajú s pravdepodobnosťou až 60 percent. Ibaže starí ľudia Juraja vedno so zajtrajším oslávencom Markom (25. 4.) predvídavo zaradili aj do málo populárneho ľadového klubu. Obaja oslávenci sú takrečeno predskokanmi ďalších nepríjemne chladivých aprílových mládencov: Vitala (28. 4.) a Roberta (29. 4.) - podľa starých kalendárov. Obávaným časom je známe májové floriánske (4. 5.) ochladenie, nehovoriac už o neodvratnej vizite najzimomriavkovejších májových studených svätcov: Pakráca, Serváca a Bonifáca a ich pocikanej kuchárky Žofie. Pranostiky vravia: Ak na Juraja prší, po ňom bude ešte viac a tiež: Na Marka daždivo - sedem týždňov blativo. O oboch sa napríklad v Česku už dávno klebetí: Jiří a Marek, mrazem nás zalek. V strednej Európe sú populárnymi aj ďalšie varovania: Ak okolo Ďura búrka príde, ešte dlho po ňom nám bude za pecou dobre a tiež: Ak na Marka chodíš v košeli, v máji sa do kožucha stúliš.
Ale deduškovia majú naporúdzi aj iné, prívetivejšie pranostiky - napospol ubezpečujú, že Juraj už naozaj prináša dlhodobejšie oteplenie, pretože práve v tento deň sa rodí jar. Nie div, že svätého Juraja uznávajú za svojho patróna vidiecke rodiny, roľníci a pastieri. Jedna skúsenosť radí: Na svätého Juraja predaj boty, kúp si noty, lebo jar je tu. Roľníci potvrdzujú, že o svätom Jurajovi dodnes platí - zvíťazil nad legendárnym drakom a vyhrá aj nad zimou, preto prízvukovali, že: Mráz neškodí, čo po Ďurovi chodí. V tento deň preto mnohí začínajú sadiť zemiaky a na Marka siať aj chúlostivé uhorky. Pre pastierov býva Juraj dodnes termínom, kedy sa už netreba báť a na prvú pašu možno vyhnať hoviadka i ovečky podľa osvedčenej rady: Ďur, kravy dur. Napokon, tráva je už veľká a ani palicou ju, ako znie dávna skúsenosť, už nikto do zeme nezatlčie. Poznatky predkov pripomínajú, že aj pri pohybe v prírode teraz už platí zvýšená opatrnosť, pretože práve okolo Juraja vyliezajú spod zeme jašterice a aj jedovaté hady.
K jurského sviatku sa viaže i nemálo pôvabných jarných obyčají. Dedinské dievky niekde dodnes 24. apríla vítajú východ slnka piesňami a mládenci musia zakladaním magických ohňov i takto vyháňať z chotárov všakovaké mrchavé zlé sily. Dievčence sa po východe slnka náhlievajú k riekam a potokom a púšťajú nadol po hladine venčeky z jarných kvietkov. Zamagurské dievky dodnes veria, že obyčaj, nazývaná púšťaná, naznačí, že tá, ktorej vienok jurská voda odnesie najďalej, vydá sa ako prvá. Beda však, ak sa vienok zastavil. Povesť hovorí, že deva, ktorej sa takto povodí, musí povedať áno vodnému šéfovi a stať sa pani Vodníkovou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári