deklarovaná snaha o uzavretie celého problému ešte pred májovým rozšírením spoločenstva. Žiadne sankcie zo strany únie, ako ďalej informuje generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva a potravinárstva Ministerstva pôdohospodárstva (MP) SR Ladislav Doboš, by ale Slovensku za meškanie dohody hroziť nemali.
Naviac aktuálne je situácia taká, že Slovensko možno nebude v ďalších rokovaniach s Maďarskom presadzovať, aby medzi tokajské vinice bolo zapísaných celých 908 ha viníc tak, ako to vymedzuje staršia tuzemská legislatíva a ako to dlhšie požadovali slovenskí vyjednávači. Slovensko totiž začalo prehodnocovať, koľko z týchto plôch je naozaj vhodných na pestovanie tých najkvalitnejších tokajských vín.
"Slovensko síce trvá na tom, že má v tokajskej oblasti až 908 ha vinohradníckych plôch. Hony naozaj vhodné na výrobu vysokokvalitných vín sú však ešte otázne," uviedol Ladislav Doboš.
Maďarsko je pritom Slovensku ochotné uznať stále len prvých 570 ha slovenských tokajských viníc v katastroch troch obcí Viničky, Malá Tŕňa a Slovenské Nové Mesto, k čomu obe strany dospeli už v januári minulého roka. Meškanie uzavretia rokovaní o Tokaji je podľa Doboša ovplyvnené tým, že jedno stretnutie expertov oboch štátov sa malo konať ešte začiatkom tohto mesiaca, ale maďarská strana požiadala, aby sa na ňom zúčastnil aj zástupca Európskej komisie. Na odpoveď z Bruselu sa pritom podľa Doboša ešte stále čaká.
"Jedno rokovanie pred májovým rozšírením EÚ sa možno ešte stihne, ale naplnenie výsledkov rokovaní sa presunie do povstupového obdobia," hovorí Doboš. Skoré uzavretie problému Tokaja podľa Doboša musí byť aj v záujme Maďarska, nakoľko bez dohody so Slovenskom doterajšia exkluzivita južného suseda na predaj tokajských vín na trhoch EÚ po 1. máji skončí.
Maďarsko s viac ako 5 000 ha tokajských viníc používa značku "Tokai". Slovensko by na zahraničných trhoch zasa chcelo využívať značku "Tokajské", čo ale môže byť podľa Doboša problém, nakoľko Maďarsko si už dávnejšie patentovalo obe tieto značky a nielen značku "Tokai". Pod podobnými označeniami svoje vína predávajú aj niektorí vinári z Talianska a Francúzska, čo je ale podľa Doboša obmedzené len do roku 2007. "Metódy tam používané nie sú klasické pre tokajské vína a nie sú to ani tie odrody, ktoré sú u nás alebo v Maďarsku," dodáva Doboš.
Konateľ najväčšieho výrobcu slovenských tokajských vín, firmy Galafruit&Company Pavel Echtimov už dávnejšie upozornil, že nedoriešenie uznania slovenských plôch brzdí rozvoj pestovania viniča. Ich firma síce vlastní až okolo 600 ha slovenských tokajských viníc, ale reálne z toho obhospodarujú iba 280 ha. Pokiaľ nebudú rokovania dokončené, firma sa obáva investovať do ostatných nevyužívaných plôch. Galafruit&Company svojou ročnou výrobou tokajských vín v objeme zhruba 1 000 hl pokrýva asi polovicu celoslovenskej produkcie. Podľa Echtimova v celej slovenskej tokajskej oblasti sa reálne obhospodaruje len asi 500 ha viníc a vývozy sú realizované len vo veľmi malých objemoch do susednej Českej republiky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári