samosprávneho kraja (KSK).
"Cieľom seminára bolo vo vzájomnej diskusii s pracovníkmi úradu Košického samosprávneho kraja naformulovať protikorupčnú stratégiu, opatrenia, ktoré je potrebné urobiť, aby sa možnosť prípadnej korupcie obmedzila a aby ľudia úradu dôverovali," vysvetlila programová riaditeľka TIS Daniela Zemanovičová (na snímke).
Ako ďalej uviedla, takéto semináre sú dôležité hlavne preto, že existuje mnoho príkladov na Slovensku, ktoré hovoria o tom, že korupcii sa dobre darí na úrovni samosprávy.
"Možnosť korupcie, t. j. zneužitia moci nad cudzím majetkom, resp. právami, s cieľom získať vlastné súkromné výhody, je všade tam, kde sa narába s verejnými prostriedkami a je v podstate bezodná. Aj na samosprávnej úrovni majú právomoc rozhodovať zástupcovia občanov, ktorí čelia pokušeniu uprednostniť pritom svoj súkromný záujem," doplnila Zemanovičová.
Obce a najmä väčšie mestá dnes disponujú obrovským majetkom a nie vždy existuje efektívna externá alebo interná kontrola. Na základe praxe posledných 13 rokov sa dá určiť akási mapa korupcia na úrovni samosprávy, to znamená oblasti, kde dochádza, resp. môže dochádzať k zneužívaniu samosprávnych prostriedkov.
Transparency International Slovensko zorganizovala s agentúrou Focus zorganizovala rozsiahly prieskum verejnej mienky osobitne zameraný na zisťovanie rozšírenia korupcie na samosprávnej úrovni.
"Prieskum potvrdil, že väčšina občanov si myslí, že na úrovni samosprávy dochádza ku korupcii. Medzi najčastejšie oblasti, v ktorých dochádza ku klientelizmu, resp. korupcii, patrí podľa respondentov najmä obsadzovanie pracovných miest. Prítomnosť korupcie, klientelizmu často uvádzali aj v oblasti predaja obecných, mestských pozemkov a v oblasti vydávania rôznych druhov povolení, ako aj v prideľovaní bytov a v procese verejného obstarávania."
Podľa právnika Vladimíra Pirošíka, externého spolupracovníka TIS, výstupom semináru bude naformulovanie protikorupčnej stratégie. To znamená vyšpecifikovanie opatrení, tzv. protikorupčných poistiek, ktoré by mali v KSK urobiť, aby sa prípadná korupcia obmedzila.
"Všeobecne platí, že pre obmedzenie korupcie je nutná dobrá informovanosť občanov, zverejňovanie všetkých informácií na internete, spolupráca s médiami a ich informovanie. Úrad Košického samosprávneho kraja na základe informácií, ktoré máme z monitoringu, kde sa hodnotilo poskytovanie informácií, ako aj z toho, ako reagujú dnešní účastníci seminára - pracovníci VÚC, si dovoľujem povedať, že je to ten lepší príklad fungovania samosprávy, otvorený občanom," dodala Zemanovičová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári