Korzár logo Korzár Košice

ZŠ Dneperská reaguje na hroziacu racionalizáciu založením súkromnej základnej školy

Košice - Do redakcie sa nám ozvalo viacero rodičov, ktorých potomkovia navšetvujú Základnú školu na Dneperskej ulici. Ich deti nedávno zo školy

priniesli papier, v ktorom sa mal rodič podpisom vyjadriť, či súhlasí s tým, aby jeho dieťa od nového školského roku pokračovalo v štúdiu už na súkromnej základnej škole.

"Zarazilo ma to, ako sa môže štátna škola zmeniť bez nášho vedomia odrazu na školu súkromnú? Za týchto podmienok budú od nás pýtať za štúdium 200 korún mesačne. To nemáme nárok na vlastnú voľbu a na bezplatné školstvo? Ako to, že nás postavili pred takúto dilemu?" pýta sa otec piataka zo ZŠ Dneperská. "Podpísal som ten papier, pretože nechcem syna nasilu trhať z kolektívu a narýchlo prekladať na inú školu. Akurát ma zaráža fakt, že sme neboli o ničom dopredu vyrozumení, škola si dohodla stretnutie s rodičmi až potom, čo nám doručila tie letáčiky."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

O vyjadrenie sme požiadali spoluzriaďovateľa súkromnej ZŠ na Dneperskej a súčasne riaditeľa tu pôsobiaceho súkromného osemročného gymnázia, RNDr. Dušana Bosáka.

"V decembri minulého roka sme ministerstvo požiadali o zaradenie súkromnej Základnej školy na Dneperskej do siete škôl. Rozhodne nejde o žiadnu transformáciu, pretože sme žiadali len o zaradenie do siete a nie súčastne o vyradenie pôvodnej školy. Naším zámerom bolo otvoriť len po jednej triede v každom ročníku s počtom detí 28. Dokopy by išlo len o deväť tried. To opäť dokazuje, že nemôže ísť o celkovú transformáciu školy," vysvetľuje Dušan Bosák.

Osemročné gymnázium sídliace v budove Základnej školy na Dneperskej má momentálne v prenájme osem tried, základná škola disponuje 26 triedami. Všeobecne sa vie o aktuálnej demografickej situácii, počet žiakov sa stále znižuje, odpoveďou na to je racionalizácia siete škôl. Takáto situácia je i na sídlisku Nad jazerom a týka sa najmä dvoch škôl. ZŠ Dneperská a ZŠ Bukovecká.

SkryťVypnúť reklamu

"ZŠ Bukoveckú navštevuje 350 žiakov a rovnako veľká budova ZŠ Dneperskej je plne vyťažená asi 800 žiakmi. V rámci racionalizačnej úvahy sa rozmýšľalo o presune časti žiakov z Dneperskej na Bukoveckú. Ako najvhodnejšie riešenie tohto stavu sme spoločne s riaditeľkou ZŠ Dneperská videli založiť súkromnú základnú školu. Šlo nám o zachovanie pôvodnej ZŠ Dneperská, keďže samotné gymnázium by tieto priestory finančne neunieslo. Na druhej strane som chcel predísť dohadom, že práve gymnázium bolo dôvodom odchodu základnej školy z jej priestorov," vysvetľuje Dušan Bosák.

Ako dodáva, rodičom už minulý rok, ešte pred oficiálnou žiadosťou, na rodičovskom združení vysvetlili, že sa môžu rozhodnúť, či bude ich dieťa od septembra pokračovať ďalej na štátnej alebo novej súkromnej škole. Súhlas rodičov bol jednou z podmienok na zaradenie do siete škôl, preto pri tejto príležitosti zasadala i Rada školy, ktorá túto myšlienku podporila. "Potom sme rodičom zaslali informačné letáky, v ktorých sa robil prieskum záujmu. O neinformovanosti môžu hovoriť len rodičia, ktorí na rodičovské združenia nechodia," pokrčil plecami riaditeľ gymnázia.

SkryťVypnúť reklamu

Prieskum ukázal, že v prípade oficiálneho zriadenia súkromnej ZŠ by všetci, s výnimkou šestnástich rodičov, presunuli svoje deti na súkromnú školu. V prvom ročníku sa na základe záujmu preto otvoria pravdepodobne dve triedy. "Na terajšej základnej škole momentálne študuje asi 540 žiakov. Z nich 487 podalo prihlášku na súkromnú ZŠ. Z pôvodného čísla samozrejme treba odčítať i deviatakov, ktorí školu opúšťajú a ôsmakov, ktorí by vytvorili jednu triedu. Každá prihláška je podpísaná rodičom, pričom na nikoho sme nátlak nerobili," zdôrazňuje riaditeľ Bosák.

Školné predstavuje 2 000 korún na rok, teda 200 korún na mesiac, okrem ôsmeho a deviateho ročníka, kde by sa platilo 150 korún na mesiac. V prípade, že súkromnú školu by sa rozhodli navštevovať tri a viaceré deti z jednej rodiny, budú ich prípady v otázke financií posudzované individuálne. "ZŠ Dneperská má svoje dobré meno a kvalitný výukový štandard. Žiaci odtiaľto sa úspešne dostávajú na stredné školy a ja si myslím, že tento dobrý systém sa tu naďalej zachová. Financie od rodičov by sme preto chceli využiť na modernizáciu školy, treba investovať do pomôcok, učební. Majú tiež slúžiť ako prevencia, aby sa škola nemusela zadlžovať," dodáva Dušan Bosák. Na záver ešte zdôraznil: "Nič sa privatizovať nebude. Magistrátu mesta Košice, ktorý je zriaďovateľom ZŠ Dneperská, budeme len platiť nájom za priestory. Riaditeľkou súkromnej ZŠ by mala i naďalej zostať momentálna riaditeľka ZŠ Dneperskej Mgr. Emília Kušníriková."

Súdiac podľa záujmu rodičov zostalo v pôvodnej štátnej škole 16 žiakov. Na to, či budú od nového školského roka vzhľadom na tento fakt fungovať školy dve alebo len jedna, sme sa opýtali Ing. Štefana Kandráča, vedúceho oddelenia školstva Magistrátu mesta Košice. "V priestoroch Základnej školy na Dneperskej súčasne funguje osemročné súkromné gymnázium. Práve zriaďovateľ tohto gymnázia nás požiadal, aby mohol vo voľných priestoroch základnej školy vytvoriť aj súkromnú základnú školu. Na základe faktu, že tam už existuje súkromné gymnázium sa nám zdalo nelogické nedať tomu istému zriaďovateľovi súhlas na rozšírenie výuky aj o základné vzdelanie," reaguje Ing. Kandráč. "Na tento úkon náš súhlas dostal, ale nedali sme mu súhlas na pretransformovanie štátnej školy na súkromnú. So zrušením pôvodnej základnej školy sme nerátali, rovnako ani s tým, aby deti odtiaľto automaticky prešli na školu súkromnú napriek tomu, že rodič dostal možnosť výberu, na čo má aj právo. Ale ak nastane prípad, že počet žiakov našej školy klesne na veľmi nízke číslo, budeme ako zriaďovatelia reagovať tak, aby existencia školy bola efektívna. V takom prípade budeme uvažovať o vyradení našej školy so siete."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 594
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 851
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 655
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 808
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 207
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 469
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 767
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 529
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu