súčasných krajín Európskej únie, no sú súčasťou jej zbierkového fondu. Tým chcelo múzeum poukázať na to, že členmi EÚ sa síce staneme až od 1. mája, súčasťou starého kontinentu sme však už dávno. A zároveň to bola príležitosť aspoň takto predstaviť jednotlivé členské štáty. Všetky predstavené predmety si môžete porieť na spoločnej výstave, ktorá sa začne v Deň múzeí (18. mája).
Dnes vám predstavíme exkluzívny strieborný podnos s dvoma držiakmi z Nemecka. V držiakoch boli pôvodne umiestnené dve, dnes už chýbajúce sklenené karafy na olej a ocot. Dve malé miskovité závesné nádobky na podnose slúžili ako soľničky. Podnos je bohato tepaný dekorom listov a rokajov. Zvislý držiak je dekoratívne tvarovaný z rastlinných úponkov, do ktorého je umiestnený okrídlený anjelik s rohom hojnosti. Táto zlatnícka práca podľa overovacej značky mesta Augsburg bola vyhotovená v rokoch 1761 - 1763 a jej autorom je zlatnícky majster Christian Drentwett ml., ktorý bol známy i zhotovovaním stolových servisov, pokálov, terín, tanierov a rôznych stolových ozdôb.
"Zlatníctvo sa ako najstaršie umelecké remeslo okrem výroby kultových a dekoratívnych predmetov zameralo najmä v 16. storočí na výrobu úžitkového stolového riadu zo striebra. Ten sa používal predovšetkým v rodinách bohatších spoločenských vrstiev," povedala Mgr. Mária Ginelliová z VSM.
Miskové soľničky sa v Európe začali vyrábať od polovice 18. storočia. Na stoloch sa začali rozmiestňovať pri stolovaní aj podnosy v tvare stojančekoch, do ktorých sa vkladali dve karafy na olej a ocot. Tieto dekoratívne a praktické podnosy boli často dokonale umelecky stvárnené a tvorili ozdobu stola.
VSM má vo svojich zbierkach 2208 kusov vzácnych zlatníckych a šperkárskych prác zo zlata a striebra od stredoveku až po súčasnosť.
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári