Južnej triedy v Košiciach. Zaujímavo sa javil fakt, že k páchateľom patril colník, bývalý policajt a Ukrajinec. Vyšetrovanie prípadu však ukázalo, že udanie podnikateľa mohlo mať jediný cieľ. Zbaviť sa týchto veriteľov a prípadne týmto spôsobom odstrašiť i ďalších. Po zastavení stíhania však "unesený" muž minulý týždeň v spravodajskej relácii televízie Markíza obvinil vyšetrovateľku, ktorej bol prípad pridelený, zo spriaznenosti s obvinenými.
Vráťme sa k samotnému prípadu. Policajti zo Svitu 21. novembra 2003 v Tatranskej Štrbe zadržali osádku seatu so sninským evidenčným číslom. Stalo sa tak na základe oznámenia manželky jedného z mužov v aute. Ten vzápätí pred vyšetrovateľom v Poprade vypovedal, že ho ostatní traja uniesli z Košíc a násilím prinútili ísť do Banskej Bystrice. Dôvodom bolo 100-tisíc dolárov, ktoré im "unesený" muž dlhoval a nevrátil. Daniel K. vo svojej výpovedi tvrdil, že trojica sa počas cesty vyhrážala jeho zabitím i likvidáciou jeho rodiny. Aj keď zadržaní spáchanie skutkov kategoricky popreli a vysvetlili dôvod cesty, popradský vyšetrovateľ ich obvinil z trestných činov vydierania a obmedzovania osobnej slobody. Na jeho podnet ich potom okresný súd vzal do vyšetrovacej väzby.
Keďže skutok sa mal začať na Južnej triede v Košiciach, spisový materiál putoval na OR PZ Košice II. Doteraz netrestaní mladí muži prežili Vianoce i Nový rok za mrežami, ich osud sa odvíjal od jediného dôkazu, výpovede Daniela K. Posun vo vyšetrovaní predsa len nastal. "Po konfrontácii boli dvaja z obvinených na ich žiadosť po polroku z väzby prepustení. Vykonala som doplňujúce výsluchy, ktorými som detailne zadokumentovala všetky podrobnosti prípadu," hovorí vyšetrovateľka Úradu justičnej a kriminálnej polície OR PZ Košice II mjr. JUDr. Stanislava Gajdošová. Ukrajinec zatiaľ vo väzbe ostal. Všetci traja popreli prekročenie zákona aj bezprostredne po zadržaní, teda v čase, keď sa na klamlivej verzii nemali kedy dohodnúť. Vo výpovediach akékoľek násilie alebo hrozby voči Danielovi odmietajú. "Aj tieto výpovede sa v podstatných a závažných skutočnostiach zhodujú," informovala nás vyšetrovateľka.
Aby získala čo najviac dôkazov, vypočúvala pracovníka na benzínovom čerpadle v Tornali, kde sa osádka na spomínanej ceste zastavila. Poškodený tam o pomoc nežiadal a neurobil tak ani v hoteli v Banskej Bystrici, kde boli v predmetnú noc ubytovaní. Ani recepčné nezaregistrovali znaky násilia alebo žiadosť o pomoc. Rovnaká odpoveď znela aj v reštaurácii, kde spolu obedovali. Z celého vyšetrovania vyšlo najavo, že počas cesty z Košíc Daniel K. mohol telefonovať, posielať SMS-správy, viackrát sa svojich spoločníkov zbaviť alebo jednoducho utiecť. Ani raz tak neurobil a na jeho tele sa neobjavil jediný škrabanec. Taký únos ešte dejiny kriminalistiky nezaznamenali.
"Zhodnotením dôkazov jednotlivo i súhrnne, vychádzajúc z povinností zaoberať sa všetkými dôkazmi bez ohľadu na to, kto ich predložil, berúc do úvahy výpovede všetkých vypočutých osôb a vychádzajúc zo šetrení a celkovej dôkazovej situácie, som dospela k záveru, že konanie obvinených nie je trestným činom, a preto som rozhodla o zastavení trestného stíhania," odôvodnila postup vyšetrovateľka S. Gajdošová.
Reagovala aj na informácie, ktoré odzneli v piatkových televíznych novinách k jej vzťahu s obvinenými. "Je to znôška nepravdivých a lživých údajov. Nikdy predtým som nepoznala obvinených, ani nikoho z ich príbuzných. Nakoľko Daniel K. svojimi tvrdeniami v médiu poškodil moje postavenie v zamestnaní, podám na neho trestné oznámenie pre trestný čin ohovárania," uviedla na svoju obranu.
(tnt)
* * * RÁMČEK!!! * * *
Neoprávnene uväznení majú nárok na odškodnenie
O tom, ako majú osoby omylom uväznené postupovať pri žiadosti o odškodnenie nás informoval hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides.
"Nie je na to špeciálne pripravený formulár, pretože ministerstvo odškodňuje podľa niekoľkých zákonov. Žiadateľ musí podať žiadosť na Ministerstvo spravodlivosti na Odbor rehabilitácií a odškodnenia, uvedie skutočnosti s tým súvisiace a doloží právoplatné rozhodnutie o zastavení trestného stíhania. Túto žiadosť potom tento odbor spracúva. Ak skonštatuje oprávnenosť nároku na odškodné, tieto peniaze mu poukáže. Finančné prostriedky idú z rozpočtovej kapitoly ministerstva spravodlivosti, ktoré sú na tento účel vyčlenené. Výška odškodnenia závisí od toho, ako dlho bol neoprávnene väznený. V roku 2003 ministerstvo spravodlivosti vybavilo 23 žiadostí."
Ministerstvo spravodlivosti preplatí:
- výdavky vynaložené na obhajobu
- ušlú mzdu (musí predložiť potvrdenie od čistom príjme rok pred väzbou
- ušlý zisk (živnostník alebo podnikateľ predloží daňové priznanie za obdobie rok pred uväznením)
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári