jazero.
V postave Odetta, Odília sa predstaví Olesya Makarenko z Kyjeva (Ukrajina), víťazka 5. medzinárodnej baletnej súťaže Sergeja Lyfara v Kyjeve UKR - za rok 2004. Ak dnes Labutie jazero považujeme za symbol klasickej baletnej tradície, v čase svojho vzniku predstavovalo priebojnú novinku s nezaužívaným scénickým riešením. Čajkovskij v hudbe k Labutiemu jazeru poukázal na nové možnosti. Skĺbil do tých čias iba formálne cítené hudobné čísla na sled vzájomne súvisiacich veľkých hudobných plôch, v ktorých melodicky, dynamicky, ale aj v inštrumentácii výrazne odlíšil dobro a zlo. Tak sa podarilo umocniť dramatickosť celého predstavenia. Premiérou Labutieho jazera sa začala jeho ofenzíva v oblasti baletného umenia. Čajkovského výrok Balet je ako symfónia jednoznačne potvrdil skladateľov tvorivý zámer a súčasne preukázal, že popri symbióze hudobnej a dejovej výstavby možno dosiahnuť aj plné vyznenie baletnej virtuozity. Libreto skladateľ zostavil na základe ľudovej povesti.
Literárne zdroje v spojitosti s prvým moskovským baletným uvedením v r. 1877 spomínajú rozprávku nemeckého autora J. Musäusa Labutí prúd, a i mená hlavných predstaviteľov - princa Siegfrieda a rytiera Rotbarta jednoznačne potvrdzujú nemecký podiel na motivácii baletného libreta. Čajkovského poverili vytvoriť hudbu na rozprávkové libreto. Čerpajúc z vlastných životných skúseností, skladateľ do hudby zakomponoval príbeh veľkej lásky a nádeje, večný boj s klamstvom, zradou a nenávisťou.
Predstavenia sa uskutočnia 27. apríla (utorok) o 19.00 hod a 16. mája (nedeľa) 2004 o 16.00 hod. derniéra v Historickej budove Štátneho divadla Košice, na ktoré vás čo najsrdečnejšie pozývame.
Autor: Jozef HORVÁTH
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári