Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 23. október, 2021 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky

Starostu Furče Ladislava Lumtzera a Maroša M. z Kame obvinili z podvodu!

Vyšetrovateľ úradu boja proti korupcii obvinil z trestného činu podvodu a zneužitia právomoci verejného činiteľa starostu mestskej časti Košice

"Svedčí to o istom opakovanom páchaní trestnej činnosti vo vzťahu medzi niektorými predstaviteľmi samosprávy mesta Košíc a touto stavebnou firmou," povedal včera minister vnútra Vladimír Palko. Podozriví sú stíhaní na slobode.

Podvod súvisí s výstavbou 150 bytových jednotiek, o ktorej rozhodlo zastupiteľstvo mestskej časti v novembri 2002. Dodávateľská firma vyhotovila faktúry na stavebné práce, ktoré však neboli vykonané. Išlo o rôzne zemné, klampiarske práce, montáž schodísk, striech a dverí. "Starosta mestskej časti tieto faktúry odsúhlasoval a nariaďoval ich preplácanie," informoval Palko. Predseda predstavenstva ich podpisoval nielen ako dodávateľ, ale aj ako stavebný dozor. Stalo sa tak podľa neho prinajmenšom dvakrát.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedna faktúra bola vyhotovená v hodnote viac ako 58 miliónov korún, ďalšia v sume 6 miliónov korún. Škodu tým utrpel Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB), ktorý mal výstavbu finančne kryť z 50 percent. Druhú polovicu mala predstavovať nenávratná štátna dotácia z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja. O akú sumu prišiel štát, je podľa Palka predmetom ďalšieho vyšetrovania. Zmluvu medzi firmou Kame a mestskou časťou podpísali 27. mája 2002. Podľa nej sa fakturácia mala vykonávať mesačne na základe vzájomne odsúhlaseného súpisu vykonaných prác. Následne 5. septembra uzavrela zmluvu mestská časť so ŠFRB. Na základe tej čerpanie podpory môže žiadateľ realizovať len na účel, na ktorý bola podpora poskytnutá. V prípade došlo podľa Palka k porušeniu obidvoch zmlúv ako aj zákona o rozpočtových pravidlách. Dôkazy v prípade sú založené na listinách, ktoré polícia zaistila a teraz ich skúma.

Skryť Vypnúť reklamu

Starosta mestskej časti Košíc ako aj viceprimátor mesta sú z SDKÚ. Minister sa odmietol vyjadriť k tomu, či peniaze v obidvoch prípadoch nemohli skončiť v straníckej kase. Polícia podľa neho nemá pri vyšetrovaní namierené do žiadnych politických sfér. "Polícia predovšetkým neskúma žiadnu politickú príslušnosť akýchkoľvek obvinených, ale pochopiteľne, že súčasťou vyšetrovania je vždy aj to, ako sa zisk, ktorý niekto získal, ďalej využíval," povedal Palko.

* * *

Na Furči sa dopredu preplácali faktúry za desiatky miliónov, domy ani materiál dodnes nie sú

Košice - Dôvody obvinenia starostu Furče Ladislava Lumtzera (SDKÚ) z podvodu a zneužitia právomoci verejného činiteľa nie sú pre poslancov miestneho zastupiteľstva prekvapením. Už na novembrovom zasadnutí v uplynulom roku sa prejednávali výsledky poslaneckého prieskumu, počas ktorého komisia zistila, že Mestská časť Dargovských hrdinov vyplatila súkromnej stavebnej firme Kame Slovakia Group celkovo 98 miliónov 234 tisíc korún, no namiesto osemnástich obytných domov stojí jeden a pol rozostavaného skeletu.

Skryť Vypnúť reklamu

Faktúra za projekt vo výške 5 830 000 Sk bola vystavená 4. novembra 2002, ďalšia faktúra na 58 301 191 Sk bola vystavená dňa 15. novembra 2002, pričom starostov súhlas na jej úhradu bol podpísaný v ten istý deň a to aj napriek tomu, že chýbal súpis prác, ktorý bol podpísaný až 21. novembra 2002. Táto faktúra je najkritickejšia.

V takmer šesťdesiatmiliónovej faktúre, ktorú starosta Lumtzer bez súpisu podpísal na uhradenie, sa nachádza 756 dverí, 792 okien, 580 prahov, takmer 2000 bm parapetnej dosky, zvislé a vodorovné konštrukcie drevostavby, úpravy povrchov, zemné práce a tepelné izolácie, konštrukcie tesárske, pri ktorých je montáž debnenia a latovania striech rovných, montáž spádových klínov pre rovné dosky a montáž obloženia stropov doskami tvrdými.

Hneď začiatkom decembra 2002 starosta Lumtzer podpísal ďalšiu faktúru, tentokrát na 6 308 824 Sk, ktoré boli vyplatené za zemné práce, konštrukcie klampiarske - krytiny zo zinkového plechu, žľaby podkvapové, oplechovanie ríms a ozdobných prvkov, odpadové rúry, výroba a montáž schodiskových madiel, montáž obloženia stien palubovkami na pero drážku - 924 bm, montáž dverových krídiel-350 ks, montáž parapetných dosiek - 259 ks, montáž prahu dverí 350 ks. Na ďalšej 9 miliónovej faktúre sú okrem iného napísané aj komunikácie a parkoviská, schody a chodníky. Zvyšných zhruba 20 miliónov korún bolo preinvestovaných.

Veľmi zaujímavý je aj fakt, že keď 2. decembra 2002 poklepával na Furči základný kameň sám premiér Dzurinda, bolo už vyše 60 miliónov korún štátnych prostriedkov vyplatených spoločnosti Kame Slovakia Group. Ďalším zaujímavým zistením poslaneckej komisie bola skutočnosť, že do súpisu prác, ktoré starosta Lumtzer preplatil, boli zamiešané aj položky z rovnakej výstavby bytov v mestskej časti Barca, kde v tom čase starostoval Ladislav Buľko (SDKÚ) a stavala tá istá firma. Predseda predstavenstva spoločnosti Kame Ing. Maroš Merjavý to odôvodňoval tým, že sa jeho pracovníci dopustili chyby, boli prepustení a sľúbil, že neoprávnene preplatené práce Furči refunduje.

Poslanci sa už v závere minulého roka zhodovali v tom, že situácia je zrelá pre orgány činné v trestnom konaní a starostovi Ladislavovi Lumtzerovi vyslovila väčšina nedôveru. Poslanec Emil Rendek vyzval Lumtzera, aby odstúpil z funkcie. Starosta Lumtzer na výzvu nereagoval.

Renáta NÉMETHOVÁ

* * *

Obvinený Lumtzer: Za dobrotu na žobrotu!

Šéf Kame: Nič nepoviem!

Košice - Starosta Mestskej časti Dargovských hrdinov Ladislav Lumtzer (SDKÚ) pre Korzár včera priznal, že v takejto nepríjemnej situácii sa ešte nikdy neocitol.

"Za dobrotu na žobrotu, asi tak sa cítim potom, čo som bol obvinený z podvodu. Pritom som sa len snažil zo všetkých síl, aby sa na Furči postavili nájomné byty pre rodiny. Chybou bolo, že som priveľmi dôveroval firme Kame. Dnes by som určite konal inak. Veril som im, že byty postavia a všetko bude v poriadku. Faktúry som preplatil v novembri dopredu preto, lebo malo ísť hore DPH a oni chceli nakúpiť dielce ešte za lacnejšie peniaze. Ukazovali mi aj subdodávateľské faktúry, veril som im. Bola to chyba," povedal včera Ladislav Lumtzer s tým, že zatiaľ políciou vypočutý nebol. "Z funkcie neodstúpim, chcem pomôcť veci riešiť. Vyzval som firmu Kame, aby uhradila splátky za tri mesiace, ktoré musí mestská časť platiť Štátnemu fondu rozvoja bývania."

Ladislav Lumtzer sa podľa slov zastupujúceho mestského šéfa SDKÚ Alfonza Tkáča (mestský šéf - viceprimátor E. Čuňo je vo vyšetrovacej väzbe v súvislosti s úplatkárskou aférou, ktorá priamo súvisí s firmou Kame Slovakia a výstavbou bytov na Furči - pozn.red.) písomne vzdal svojich funkcií v SDKÚ. Namiesto šéfa miestneho zväzu SDKÚ na Furči a člena krajského predsedníctva SDKÚ je Lumtzer dnes iba radovým členom. Podľa slov riaditeľa Krajskej agentúry SDKÚ Jána Marcina môžu niekoho zo strany vylúčiť iba ak bol odsúdený. "Aj v prípade L. Lumtzera platí prezumcia neviny."

Zastupujúci mestský šéf A. Tkáč hovorí, že celému prípadu nerozumie, nechápe, ako mohol starosta podpisovať faktúry dopredu. Považuje to za veľkú chybu a veľmi neštandardné jednanie.

Predsedu predstavenstva spoločnosti Kame Ing. Maroša M., ktorý nedávno spolupracoval s políciou pri zatknutí viceprimátora E. Čuňa pri preberaní miliónového úplatku, včera polícia obvinila z podvodu. Zastihli sme ho pred sídlom spoločnosti Kame, práve keď prišiel na svojej striebornej audine.

"Nepotrebujem sa vyjadrovať, nič nepoviem," reagoval obvinený Maroš M. na naše otázky.

Renáta NÉMETHOVÁ

* * *

Starosta Furče do Bratislavy neodcestuje

Košice - Ako sme už informovali, tento týždeň mal do Bratislavy odcestovať starosta MČ Dargovských hrdinov Ladislav Lumtzer, aby sa osobne stretol s riaditeľom Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) Zoltánom Kassom. Cieľom jeho stretnutia malo byť riešenie patovej situácie na sídlisku ohľadom traumatizujúcej (ne)výstavby 150 nájomných bytov. Keďže konateľ spoločnosti Kame Maroš M., ktorá má výstavbu realizovať, nezaplatil do 15. apríla splátku úveru zo ŠFRB, hrozí MČ exekúcia. Preto chcel starosta požiadať ŠFRB o odklad splátok. Podľa slov zástupkyne starostu Moniky Smolkovej sa však tento týždeň do Bratislavy starosta nevyberie: "Dôvodom je nemoc pán Kassa, ktorý je momentálne práceneschopný. Cestu starosta odložil na neskôr."

(em)

* * *

Vznesenie obvinenia Marošovi M. bolo len dočasne odložené

Košice - Obvinenie predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti Kame Slovakia Group Maroša M., ktorý, ako sme sa dozvedeli, už od septembra lanského roka spolupracoval s vyšetrovacím tímom "šátekovcov", bolo len otázkou času.

Desiateho marca v kancelárii firmy Kame odovzdal námestníkovi primátora Košíc Eugenovi Čuňovi a advokátovi komerčno-právnej kancelárie z Kráľovského Chlmca Ladislavovi P. údajne miliónový úplatok, pri preberaní ktorého ich zaistili policajti. Odvtedy sa meno Maroša M. skloňovalo vo všetkých pádoch. Mnohí sa zamýšľali nad tým, či si spoluprácou s políciou, na základe ktorej bola uvedená dvojica obvinená z brania úplatku a skončila vo väzbe, vyslúžil beztrestnosť...

Dnes je už zrejmé, že išlo len o dočasné odloženie vznesenie obvinenia. Umožňuje to zákon č. 457/2003 Z. z. účinný od 1. decembra lanského roka, paragraf 162a Trestného poriadku, v ktorom sa hovorí:

(1) Ak by vznesenie obvinenia podstatne sťažilo objasnenie korupcie, trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej a teroristickej skupiny (§185a Trestného zákona) alebo obzvlášť závažného úmyselného trestného činu (§41 ods. 2 Trestného zákona) spáchaného organizovanou skupinou, zločineckou skupinou alebo teroristickou skupinou alebo zistenie páchateľa tohto trestného činu, môže vyšetrovateľ s predchádzajúcim súhlasom prokurátora na nevyhnutnú dobu dočasne odložiť vznesenie obvinenia (§163 ods. 1) osobe, ktorá sa významnou mierou podieľa na objasnení niektorého z týchto trestných činov alebo na zistení páchateľa. Dočasne odložiť vznesenie obvinenia sa nesmie voči organizátorovi alebo návodcovi trestného činu, na objasnení ktorého sa podieľa.

(2) O dočasnom odložení vznesenia obvinenia vyšetrovateľ vyhotoví záznam, ktorého odpis do 48 hodín zašle prokurátorovi.

(3) Ak pominú dôvody na dočasné odloženie vznesenia obvinenia, vyšetrovateľ na pokyn prokurátora bezodkladne vznesie obvinenie.

(mgá)

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 4. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 5. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 3. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 4. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 5. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 574
 2. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 10 429
 3. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 6 117
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 112
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 008
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 528
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 434
 8. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 2 807
 9. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 760
 10. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 501

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: 613 a 363
 2. Anton Kovalčík: Ublíženejší vyhráva.
 3. Lucia Žárska: Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom
 4. Olívia Lacenová: Rok a pol od prvých lockdownov: Ako si vedie EU, UK a USA?
 5. Jozo Peric: Nemecká Lufthansa sa zbavuje dlhov vydaním nových akcií, trhy jej zatiaľ veria
 6. Soňa Kallová: Meditácia Vipassana: o čom to je
 7. Nicholas Wintzler: Séria Agnosia
 8. Eva Gallova: Kytice voňavé a živé, ale aj iné
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 355
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 14 256
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 815
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 885
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 271
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 437
 7. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 165
 8. Lucia Nicholsonová: Emme. 3 832
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V polícii sú stále politickí nominanti, hovorí dočasný šéf polície.


a 1 ďalší 21. okt
Petra Vlhová ide obrovský slalom v stredisku Sölden.

Sledujte s nami online prenos.


Sportnet 1 h

Počet hospitalizovaných sa opäť zvýšil.


3 h

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: 613 a 363
 2. Anton Kovalčík: Ublíženejší vyhráva.
 3. Lucia Žárska: Nedostatok čipov si riešia firmy po svojom
 4. Olívia Lacenová: Rok a pol od prvých lockdownov: Ako si vedie EU, UK a USA?
 5. Jozo Peric: Nemecká Lufthansa sa zbavuje dlhov vydaním nových akcií, trhy jej zatiaľ veria
 6. Soňa Kallová: Meditácia Vipassana: o čom to je
 7. Nicholas Wintzler: Séria Agnosia
 8. Eva Gallova: Kytice voňavé a živé, ale aj iné
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 355
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 14 256
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 9 815
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 7 885
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 271
 6. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 437
 7. Stanislav Martinčko: Prečo chudoba v R. Sobote mávala prázdnymi čapicami ??? 4 165
 8. Lucia Nicholsonová: Emme. 3 832
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu