fakultnej nemocnice v Košiciach. Šlo o trojročných chlapcov - z Košíc a okolia Bardejova. Zatiaľ čo ten prvý obišiel s ľahkými zraneniami, druhé dieťa si pri požití kyseliny soľnej vážne poranilo pažerák, žalúdok a vstup do dýchacích ciest.
"Jedno dieťatko šlo domov v priebehu niekoľkých dní, pričom sa dá očakávať, že poleptanie nezanechá trvalé následky na jeho zdraví. Druhý pacient, žiaľ, utrpel závažné poleptanie dýchacích aj tráviacich ciest, pričom poškodenie bude s najväčšou pravdepodobnosťou trvalé," rozhovoril sa MUDr. Milan Kurák (na snímke), pracovník OIM, podľa ktorého je veľmi zaujímavé, že sa do nemocnice dostali dva podobné prípady v priebehu krátkeho času, pretože takýto typ poranenia je skôr zriedkavosťou.
Vážnejšie zranené dieťa bolo z košickej nemocnice po niekoľkých dňoch kvôli závažnosti poranenia prevezené do Bratislavy. Jeho zdravotný stav sa už síce vďaka intenzívnej starostlivosti zlepšil, ale dlhodobé dôsledky podľa všetkého ostanú. Hrozí mu trvalé poškodenie pažeráku a žalúdka, ktoré môže dieťa dokonca vyradiť z normálneho života. "Miesta, ktoré boli poleptané, sa totiž hoja jazvou, pričom vzniknú zúženiny brániace prirodzenému postupu potravy," vysvetľuje MUDr. Kurák.
V oblasti pažeráka navyše hrozí pri poškodení jeho tkaniva možnosť vzniku nádorového ochorenia. Pritom závažné poranenia môžu spôsobiť aj bežne používané čistiace prostriedky či už v kuchyni, alebo na toalete. Neraz sú v domácnosti uložené tak, že sa k nim deti bez väčšej námahy dostanú. Najohrozenejšou skupinou sú podľa lekára deti medzi druhým a štvrtým rokom života, keď sú už dosť pohyblivé na to, aby sa k nebezpečnej látke dostali, ale nemajú dostatok skúseností na to, aby ju nepožili. U väčších detí sa nestáva, aby leptavú látku prehltli. Po ochutnaní ju vypľujú, preto sa u nich nestretávame s leptavým poranením v nižšej časti tráviaceho traktu.
"Rozhodne odporúčam držať čistiace prostriedky mimo dosahu detí. Treba pritom myslieť aj na to, že trojročné deti si už vedia pritiahnuť stoličku, takže sa môžu dostať aj k vyššie položeným miestam. Samozrejme, rodičia by mali vedieť, čo vlastne v domácnosti používajú. Ak kúpia chemikálie, mali by si pozorne prečítať návod a pokiaľ môže látka poškodiť zdravie dieťaťa, nebrať ich umiestnenie na ľahkú váhu," zdôrazňuje Milan Kurák.
Prvá pomoc pri požití akejkoľvek nebezpečnej látky, tak ako pri všetkých otravách, by podľa neho mala spočívať v čo najrýchlejšej konzultácii so zdravotníkom. Rady ako vypiť trocha vody alebo mlieka, sa spájajú skôr s ľahším poranením. Odhadnúť jeho rozsah však laik nedokáže, pretože prvé príznaky poleptaní nemusia vyzerať závažne. Preto je lepšie radšej nepodnikať v tomto smere nič a bezodkladne odviezť pacienta do nemocnice. Môže totiž dôjsť ešte k zhoršeniu poškodenia. "Pri závažnejšom poleptaní hrozí prederavenie tráviaceho traktu, pričom podaná látka môže preniknúť do tkaniva a spôsobiť závažné poranenie... Dôležité je rýchlo vyhľadať lekársku pomoc, aj keď poleptania obyčajne nebývajú akútne život ohrozujúce. Aj keď to nie je otázka sekúnd či minút, čas predsa len hrá proti pacientovi. V priebehu niekoľkých hodín totiž dochádza pri vážnejšom poleptaní k opuchu príklopky hrtana, ktorá rozdeľuje dýchacie cesty a tráviaci trakt, čo môže spôsobiť i zadusenie. Vtedy už ide o život ohrozujúci stav," poznamenáva lekár.
Žiadne poleptanie netreba podceňovať! Nechajte na lekára, aby posúdil závažnosť stavu. Prevažná väčšina poleptaní býva síce menej dramatická, ale neoplatí sa situáciu podceniť. Obtiaže sa totiž na začiatku nemusia naplno prejaviť. "V žiadnom prípade by ste u dieťaťa po požití nebezpečnej látky nemali vyvolať zvracanie, pretože náhly pohyb tráviaceho traktu môže prispieť k natrhnutiu poškodenej časti. Dá sa teda viac pokaziť, ako získať. Navyše, dieťa môže zvratky vdýchnuť, pričom sa do pľúc dostane žalúdočná kyselina, čo takisto predstavuje riziko závažného poškodenia," hovorí MUDr. Kurák.
* * * * * *
Ako vyzerá liečba
Po prijatí do nemocnice sa musí najprv stanoviť presná diagnóza - najdôležitejšie je zistiť rozsah poleptania. Vyšetrí sa preto ústna dutina pacienta a endoskopicky i pažerák a žalúdok. Následná odborná liečba pri závažnom stave je veľmi zložitá a nie vždy dokáže zvrátiť pri hlbokom poleptaní jeho následky. Aj keď postup veľmi nezávisí na druhu skonzumovanej látky, rodič by mal prísť do nemocnice aj s chemikáliou, ktorá poškodenie dieťaťa spôsobila. A to aj v prípade, že nie je v pôvodnom obale vtedy je potrebné urobiť jej analýzu.
(jg)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári