odštartujú proces fiškálnej decentralizácie.
"Fiškálna decentralizácia znamená výraznú zmenu vo financovaní obcí a miest Slovenska. Ak schvaľovací proces nič mimoriadne nenaruší, už budúcoročný rozpočet Košíc bude stavať na iných základoch," vysvetľuje Knapík. "Miestne samosprávy dostanú 71-percentný podiel daní, ktoré odviedli fyzické osoby ako 19-percentnú daň z príjmu. V princípe bude platiť, že to, čo odvedú Košičania, sa vráti do Košíc, aj keď celkom tak to nebude. Príjmové možnosti napríklad v Medzilaborciach, Košiciach a v Bratislave sú rozdielne, takže aj vybraná daň je v iných objemoch. Aby sa tieto disproporcie odstránili, vybraná daň sa zráta a prepočíta na počet obyvateľov jednotlivých miest a obcí. Aby to bolo čo najspravodlivejšie."
Námestník Knapík považuje za správne, že sa konečne určí percento z daní, ktoré bude rozdelené do miestnej samosprávy. Tvrdí, že mestá a obce budú môcť konečne plánovať na dva - tri roky dopredu a vedieť, s akými príjmami môžu rátať. "Ak sa bude ekonomike dariť, dostaneme viac. Nie ako teraz, keď sa nikdy nevedelo, koľko dostaneme a vždy to záviselo od množstva faktorov, iných priorít. Fiškálna decentralizácia výrazne obmedzí závislosť samosprávy na štátnom rozpočte. Je krokom vpred, takto to funguje v prosperujúcej západnej Európe."
Napriek diskusiám, ktoré ešte o návrhoch prebiehajú, i ostrej kritike ZMOS-u, je námestník Knapík presvedčený, že ide o správny krok, na ktorý mestá a obce na Slovensku čakali roky. "Neprekvapuje ma, že sa objavujú pripomienky, chápem, že snahou je získať pre samosprávy čo najviac peňazí, ale na strane druhej si myslím, že musíme byť realisti. Decentralizácia nemôže ísť do krajnosti. Samosprávy sa budú musieť naučiť efektívne hospodáriť."
Mesto Košice by po fiškálnej decentralizácii malo mať v pokladni viac finančných prostriedkov ako doteraz. "Zároveň však stratia možnosť čerpať štátne dotácie na verejnú dopravu. To znamená, že dopravu budeme musieť uhradiť z daní, ktoré v meste vyberieme. V týchto dňoch sa robia na magistráte analýzy, ale vyzerá to tak, že sa zrejme nevyhneme prehodnoteniu výšky dane z nehnuteľností. Nebudú to populárne kroky."
Doteraz je v Košiciach správcom aj príjemcom dane z nehnuteľností príslušná mestská časť, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. "To znamená, že tieto príjmy nie sú príjmami centrálnej mestskej pokladne. Rovnaká situácia je aj v Bratislave. Keďže sa však ráta s tým, že z týchto zdrojov by sa mala hradiť verejná doprava, bude musieť v Košiciach dôjsť k zmene v systéme spravovania tejto dane."
Knapík zatiaľ nevie, či zmena nastane prijatím výnosu, resp. nariadenia, ktoré jednotne upraví výšku dane z nehnuteľností pre celé mesto. "Výber budú zabezpečovať mestské časti, ktoré majú na to vyškolených ľudí a servis. Ale bude musieť byť dohodnutý mechanizmus prerozdelenia príjmov z týchto daní medzi mestom a mestskou časťou tak, aby Košice mohli financovť mestskú hromadnú dopravu."
Fiškálna decentralizácia bude v praxi znamenať aj to, že mestá a obce budú vyberať tzv. miestne dane, do ktorých sa pretransformujú súčasné miestne dane.
"Miestne dane, napríklad za chov psov, za zabratie verejného priestranstva a podobne budú mestá a obce určovať samy. Samy sa rozhodnú, ktoré miestne dane zavedú a to podľa svojej ekonomickej kondície. Ak dane zavedú, budú musieť občanom vysvetliť, na čo tieto peniaze využijú, bude to o väčšej zodpovednosti."
(O proteste zástupcov ZMOS a samosprávy píšeme na strane 6.)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári