ktorého je rekordných 16 bodov. Medzi najvýznamnejšie z nich bude patriť záverečný účet kraja za uplynulý rok a úprava tohtoročného rozpočtu. V roku 2003 hospodáril KSK s účtovným prebytkom vyše 43 miliónov Sk. Takmer 39 miliónov korún z tejto čiastky sa má presunúť na tohtoročné kapitálové výdavky a 4,3 milióna do rezervného fondu. Najviac z ušetrených peňazí pôjde na rekonštrukciu budovy úradu KSK na námestí MMM (15,1 mil.) a do investícií v oblasti školstva (10,8), sociálneho zabezpečenia (6,2) a zdravotníctva (5,1).
Na programe je aj plán investičných akcií do roku 2006 a tucet zmien v stave majetku KSK. Určite zaujímavá diskusia sa chystá pri návrhoch na poskytnutie dotácií z vlastných príjmov KSK, kde za niektorými z nich cítiť silné lobbistické pozadie... Zrejme najviac rokovacieho času však zaberie diskusia o zámeroch a stratégii rozvoja stredného školstva v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Práve k tomuto dokumentu majú výhrady viaceré poslanecké kluby zastupiteľstva.
Podľa predsedu KSK Rudolfa Bauera tým ich úrad reaguje na nový režim financovania škol v závislosti od počtu žiakov. To núti ich zriaďovateľov k reštrukturalizácii a zníženiu existujúcej siete škôl. Do úvahy takisto brali aj informácie, koľko žiakov danej školy končí po absolvovaní na úrade práce. Racionalizácia má preto podľa župana R. Bauera pomôcť školám, ktoré nemajú dostatočný počet žiakov, a zároveň aktívne zareaguje na dynamicky sa meniace požiadavky nových podnikateľských subjektov. Podľa návrhu Úradu KSK od školského roku 2005/2006 by malo v kraji vzniknúť osem združených stredných škôl a rovnaký počet spojených škôl. Od školského roku 2005/06 by sa malo zrušiť SOU v Nižnej Slanej, ktorého 98 percent (!) absolventov končí na príslušnom úrade práce, a rovnaký osud by mal postihnúť aj košické SOU stavebné na Kukučínovej ulici.
Spoločný klub (SDĽ, SDA, HZDS a nezávislí) túto koncepciu s najväčšou pravdepodobnosťou nepodporí. Predložený materiál vnímajú maximálne ako jedno z viacerých východísk pre spracovanie koncepcie, ktorú treba urobiť poriadne...
"Chápeme, že kraj má reagovať na demografický vývoj a zmenu financovania, avšak predkladatelia tohto návrhu ho pripravili úplne diletantsky a s nikým ho ani nekonzultovali. Je potrebné vážne uvažovať nad tými ľuďmi, čo ho vytvorili... Podľa nás je dokonca vo viacerých bodoch v rozpore so zákonom o štátnej správe v školstve a školskej samospráve! Pokiaľ viem, viaceré zásadné pripomienky k tomuto bodu budú mať aj poslanci za koalíciu SMK-Smer-ANO-SDKÚ," myslí si poslanec Jozef Filas (SDĽ).
Ľavicovým poslancom sa nepáči ani to, že hoci má ísť o koncepčný materiál, zastupiteľstvo má schváliť aj združovanie, spájanie a rušenie škôl. "Spomína sa tu vyše 40 škôl, ktorých by sa mali dotknúť rôzne zmeny. Nikde však nevidím zákonom požadované vyjadrenia príslušných školských rád jednotlivých škôl, územnej školskej rady, krajského školského úradu ani hlavného školského inšpektora..."
Poslanci zastupiteľstva majú rokovať aj o prechode kompetencií v cestnom hospodárstve, spolufinancovaní projektov zo štrukturálnych fondov, projekt racionalizačných opatrení v michalovskej nemocnici, zámery rozvoja kultúry v horizonte do roku 2010 a dvoch personálnych záležitostiach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári