lukratívnym hosťom, ktorými boli chalani z kapely Chinaski a nepopierateľných koncertných kvalitách samotných "peháčov" sa sála Jumba zapĺňala len veľmi, veľmi pomaly. Možno aj preto sa začalo takmer s polhodinových oneskorením, no keď nabehla na pódium kapela Chinaski, s energických spevákom Michalom Malatným, do Jumba sa razom vkradala tá správna atmosféra.
"Že by bolo málo ľudí? Ani som si nevšimol, možno preto, že mi to vôbec nevadí. Sme odchovaní na kluboch a vždy je pre mňa príjemnejšie spievať pre hŕstku poslucháčov, ktorí dokážu na našu hudbu správne reagovať, ako pre tisícový dav niekde v hale," priznal sa nám na blond odfarbený Michal, ktorý príjemne prekvapil výborným spevom, za ktorým ani zďaleka nezaostával zvyšok zohratého hudobného ansáblu Chinaski. Svoje spravila i citlivá práca zvukára, vďaka ktorému sme si príjemný sound dvojkoncertu mohli dokonale vychutnať.
Odznel prierez desaťročným repertoárom kapely, ktorá má za sebou už šesť albumov a aktuálnu výberovku Premium, ktorá je v Čechách jednou z najpredávanejších platní. Určite aj pre skladbu 1970, ktorá sa stala najlepšou skladbou roka, za ktorú Chinaski prednedávnom získali cenu Anděla. Ale na koncerte nechýbali ani hity ako Klára, První signální a mnohé iné. Chalanov však treba v prvom rade pochváliť za ich neprehliadnuteľnú chuť hrať a nákazlivý elán zhovorčivého speváka Michala, ktorý sa razom preniesol i na publikum. A tak po odohratí oficiálneho playlistu nesmel chýbať ani prídavok, ktorý si roztancované publikum, mimochodom slušne ovládajúce väčšinu textov, v závere vydupalo.
"Máme za sebou zatiaľ päť slovenských koncertov po boku Pehy a musím povedať, že tento šiesty u vás v Košiciach ma dostal najviac. Ale s tým som aj rátal, lebo tunajší ľudia sa vedia baviť. V Košiciach sme už hrali dvakrát raz po boku Hexu na internátoch na Jedlíkovej, tam prišiel kopec študentov a bolo fakt skvele. No a potom s kapelou No Name pred dvomi rokmi," prezradil nám Michal po koncerte, hladiac v šatni nepísaného maskota kapely, psiu slečnu Adélu od saxofonistu Štepána Skocha, ktorá chalanov verne sprevádza na celom ich česko-slovenskom turné.
"A spolupráca s Pehou? Chvíľu nám to trvalo ale napokon sme sa dobre zžili. My sme ich pesničky poznali už pred tým, páčili sa nám a sme radi, že to napokon vypálilo takto, spoločným koncertom," povedal nám sympatický spevák, ktorý si spoločne s Katkou slušnou slovenčinou zaspieval v Košiciach i pehácku skladbu Vodopád.
"Katarína si na oplátku so mnou zaspievala na českej časti turné našu dosť drsnú pieseň Dobrák od kosti. V originále ju s nami spieva Zuzana Norisová, ale na koncert sa nám ju nikdy nepodarilo dotiahnuť," dokončil Michal.
Košický koncert samotnej Pehy už predstavoval zlatý klinec programu a na výborne vyspievanej Katke vôbec nebolo poznať, že s kapelou deň predtým do rána "parila" v rámci dozvukov stredajšieho koncertu v Prešove.
Peháci vo svojom repertoári pospomínali na všetky tri svoje albumy, od začiatkov po mega-úspešný hit Naoko spím. Popri elektronických samploch koncert spestril i vždy zaujímavý prejav speváčky Katky, ktorá stihla minimálne tri prevleky. Z rokerky sa zmenila na vílu, odspievajúc skladbu Krajinou bosá, v povestných dlhých bielych "klipových" šatách, aby si v zápätí zase navliekla svoje kožáky.
"Konečne prvé ozajstné turné pod vlastným menom," tešila sa Katka krátko pred koncertom.
"Dúfam že už čoskoro to bude stále vo väčšom štýle," dodala a pri spomienke na českú polovicu turné, ktoré odohrali po boku Chinaski v trinástich mestách jednoslovne reaguje. "Super. Bolo to naozaj dobré, hlavne priaznivé reakcie boli veľmi príjemné. Hoci miestami to bolo ťažké lebo sme tam predstavovali kapelu tisíckam ľudí, ktorí nás v živote nevideli. Občas som z toho mala stiesnené pocity, hrali sme po halách, veď Chinaski sú v Čechách veľmi uznávaná kapela a tak sme chceli tamojšiemu rozsiahlemu publiku predviesť to najlepšie zo seba," vysvetľuje Katka.
A čo slovenské publikum? "Doma je doma. Ľudia majú naše platne, poznajú texty, spievajú s nami. K tomu nemám čo dodať," usmieva sa pehácka líderka, ktorej dlhé turné vyhovuje, lebo ako hovorí, hlasivky sa dostávajú pravidelným tréningom do formy. Opačnou stránkou sú neprestajné presuny autom a stále prítomná únava. "V Čechách sme sa preto zmohli len na jeden výlet, ináč sme trávili voľný čas oddychom, ktorého stále nie je dosť," hovorí speváčka.
"A chalani z Chinaski? Sú to veľmi zlatí, pohodoví ľudia, nedá sa na nich vôbec nič bonznúť. V Čechách nám robili po koncertoch spoločnosť, párkrát nás pozvali večer trochu si posedieť po kluboch. A tak sme ich v stredu pre zmenu zobrali zase my do prešovského Netopiera trochu "vyvenčiť," smeje sa Katarína, ktorá sa najviac teší z úspešného predaja CD-čiek na českých koncertoch.
Obe kapely po Košiciach čakali ešte dva koncerty v Trenčíne a Moravanoch nad Váhom. Čo potom? "Dáme si maličkú pauzu, ale rozhodne nie natoľko, aby sme vypadli z toho tempa, na aké sme nabehli. Je tu síce únava, ale ľudsky stále potrebujeme byť spolu, takže zatiaľ žiadna ponorka nehrozí," uzavrela Katka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári