občania SR s volebným právom vybrať "svojho" prezidenta. Na základe výsledkov 1. kola volieb si to v boji o najvyšší post v štáte rozdá predseda HZD Ivan Gašparovič a šéf HZDS Vladimír Mečiar. Pre voľbu prezidenta bude opätovne vytvorených takmer šesťtisíc okrskov, pričom 832 z nich sa bude nachádzať v Košickom kraji.
Inštrukcie o presnom mieste, kde sa nachádza tá "vaša" volebná miestnosť, by mal každý občan dostať na adresu svojho trvalého bydliska. Na voľbách sa môžu zúčastniť všetci naši občania, ktorí najneskôr dnes dosiahli plnoletosť a v čase hlasovania sa nachádzajú na území SR. Právo voliť prezidenta majú aj osoby obvinené z trestného činu alebo odsúdení v celách predbežného zadržania, resp. vo vyšetrovacej väzbe, ktorí nie sú pozbavené spôsobilosti na právne úkony. Právo voliť si môžu uplatniť aj imobilné osoby alebo hospitalizovaní. Občan, ktorý nemá v mieste nemocnice či ústavu trvalý pobyt však musí mať vystavený voličský preukaz, v opačnom prípade sa volieb nemôže zúčastniť. Členovia okrskovej komisie prídu za imobilnými osobami s prenosnou volebnou schránkou. Ak má volič kvôli svojmu zdravotnému po stihnutiu problém upraviť hlasovací lístok, zákon umožňuje, aby mu pri tom pomohol iný volič, nesmie to však byť člen komisie. Voličské právo si môžu uplatniť aj ľudia so slovenským občianstvom, ktorí na území SR nemajú trvalý pobyt. Na druhej strane zákon o voľbách prezidenta neumožňuje hlasovanie zo zahraničia.
Samotný volebný akt prebieha vo volebnej miestnosti, kde sa každý volič pred hlasovaním musí preukázať preukazom totožnosti, napríklad občianskym preukazom. Ak nemá trvalý pobyt na území SR, ale má slovenské štátne občianstvo, stačí mu pas. V prípade, že volič nemá so sebou ani jeden z týchto dokladov, jeho totožnosť môže potvrdiť niektorý člen volebnej komisie. Ak ho nepozná ani jeden člen komisie, môžu ju potvrdiť dve osoby známe komisii. Ak sa náhodou zajtra nebudete nachádzať v mieste trvalého bydliska a nemáte pritom vybavený volebný preukaz zo svojho obecného úradu, tieto voľby sa vás netýkajú. Bez týchto náležitostí vám totiž členovia okrskovej volebnej komisie neumožnia hlasovať.
Ak splníte všetky predpísané administratívne záležitosti, môžete ísť hlasovať. Kandidáta, ktorému odovzdávate svoj hlas, "zakrížikujete", teda označíte ho značkou "X" v rámčeku pred jeho menom. Lístok potom vložíte do obálky a pred okrskovou komisiou vhodíte do pripravenej volebnej schránky. Ak označíte nula, resp. oboch kandidátov, prípadne upravíte lístok aj iným spôsobom, bude vaše hlasovanie neplatné. Ak sa pomýlite, máte právo požiadať komisiu o nový hlasovací lístok.
V prípade, ak budete mať nejaké nezodpovedané otázky alebo budete chcieť na niečo upozorniť, môžete tak urobiť počas celého dneška na infolinke pre prezidentské voľby (02/4859 2020). Meno novej hlavy štátu by malo byť oficiálne známe zajtra predpoludním.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári