pokojnej obci zavládol ruch kvôli rekonštrukcii tragickej zrážky autobusu, pri ktorej zahynulo trinásť pútnikov. Stredajšie opakovanie scenára tragédie, ktorá upútala pozornosť celého Slovenska, zdá sa, prinieslo prekvapivé zistenia a ďalšie eso pre hlavného vinníka - vodiča havarovaného autobusu.
V spomínaný tragický deň pútnici v prevažne v dôchodkovom veku vezúci sa v autobuse smerovali na svätú púť v Úhornej. Na jednej z ostrých zákrut Pačianskeho kopca autobus vypovedal službu a ostal stáť. Vodič zatiahol ručnú brzdu a vystúpil zistiť, čo sa stalo. Vozidlo sa však dalo do pohybu spätne dole prudkým kopcom. Na Pačianskom kopci vyhaslo spolu 13 ľudských životov. Voči 48-ročnému vodičovi vzniesol krátko po nehode policajný vyšetrovateľ obvinenie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.
Od tragickej nehody uplynulo už takmer deväť mesiacov, prípad však ešte zďaleka nie je u konca. Najväčší podiel na vlečúcom sa vyšetrovaní má Ústav súdneho inžinierstva v Žiline. Odborný posudok bol totiž známy až v decembri. Práve tento verdikt znamenal zvrat vo vyšetrovaní prípadu. Znaleckým skúmaním sa totiž zistilo, že ručná brzda autobusu nebola celkom technicky v poriadku. Ako nám však vtedy povedal policajný vyšetrovateľ, vodiča to aj tak nezbavuje trestnej zodpovednosti. Skôr, ako opustil vozidlo, mal nechať cestujúcich vystúpiť a autobus zaistiť klinom. Okrem toho, vstup autobusu do obce zakazovala aj dopravná značka.
Na Pačianskom kopci sa v rámci vyšetrovacieho pokusu zisťovalo, aká situácia by nastala, keby pod kolesom naozaj bol klin. Ako figuranti vystupovali 45 študenti z Policajnej akadémie v Košiciach. V Úhornej im nehrozilo nebezpečenstvo - aby sa autobus nepustil dole kopcom, to zabezpečovalo nákladné vozidlo Tatra pomocou oceľového lana.
Znalci a policajný vyšetrovateľ vyskúšali v nebezpečnom teréne na Pačianskom kopci niekoľko variant. Pokusy dopadli naozaj prekvapivo. Po zatiahnutí ručnej brzdy napriek chýbajúcemu klinu autobus stál stabilne na kopci, na rozdiel do osudného augustového dňa, kedy došlo k nehode. Klin pod kolesami bez zatiahnutej ručnej brzdy a zaradenou rýchlosťou - dvojkou však už takú službu neurobil. Svedectvom toho bol hrozivo naklonený autobus s prednými kolesami vo vzduchu istený Tatrou.
"Dal som návrh na vykonanie vyšetrovacieho pokusu kvôli znaleckému posudku z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline. Hlavným cieľom bolo zistiť, či by sa naozaj zabránilo tragickej nehode, keby vodič podložil kolesá klinom. Ako sa počas rekonštrukcie zistilo, po zatiahnutí ručnej brzdy, bez toho aby boli kolesá istené klinom, autobus stál stabilne na kopci," povedal nám predbežný výsledok rekonštrukcie právny zástupca obvineného vodiča JUDr. Vladimír Bajkoš. Ako ďalej dodal advokát, k slovu sa znova dostanú znalci zo Žiliny. "Znalci znova doplnia posudok," upresnil V. Bajkoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári